Volám sa Erika Skovajsová a spolu s manželom Petrom žijeme v Prahe. Som autorkou blogu AuthenticCareer.cz a zároveň pracujem ako kampaň manažérka v spoločnosti Hewlett-Packard. Momentálne som na materskej so synom Damianom. 

Photo 21.10.16 14 51 37.jpg
Ako si udržať poriadok v šatníku uložený podľa KonMari, ako pristupovať k výberu oblečenia a nemať pocit, že nemáte čo na seba.

Ako si udržať poriadok v šatníku uložený podľa KonMari, ako pristupovať k výberu oblečenia a nemať pocit, že nemáte čo na seba.


V roku 1930 mala priemerná žena v šatníku 36 kusov oblečenia. Dnes priemerná žena vlastní 120 kusov oblečenia.


Každú letnú a zimnú sezónu nabehneme do obchodov, predzásobíme sa oblečením a následne každú ďalšiu letnú a zimnú sezónu sa sťažujeme, že nemáme čo na seba. Ako je možné, že neustále kupujeme a stále strádame?

Nedávno som sa stretla s kamarádkou a vraví mi: "Musím si ísť niečo kúpiť do obchodov". Pýtam sa: „ A čo?“. Odpovedá: „Neviem, proste si potrebujem niečo kúpiť, nemám čo nosiť“.

Lietaš v tom tiež?

Odkedy som si upratala domácnosť podľa KonMari, mám lepší prehľad o mojich veciach, všetko má svoje miesto a hlavne som začala dôkladnejšie premýšlať o tom, čo si do svojej domácnosti znovu pustím. Táto metóda ma tiež priviedla k tomu veci neignorovať. Marie Kondo radí zbaviť sa všetkého, čo nám v domácnostiach nerobí radosť. Ak vám totiž niečo nerobí radosť, asi vás to otravuje. A to, že som si veci v šatníku nevedela nájsť, bol v ňom chaos, mala som neustále pocit, že nemám čo na seba, ma veru otravovalo až až. Tak som o obliekaní začala viac premýšľať, čo by sa ešte dalo zmeniť...

Ak ste sa vrhli do upratovania šatníku spolu so mnou alebo sa naň ešte len chystáte (článok ako si upratať šatník podľa KonMari metódy nájdete na tomto odkaze), budete mať upratané raz a navždy. Ako si v ňom však udržať poriadok, nezapĺňať ho znovu vecami a nemať neustále pocit, že nemáte čo na seba?

Nuž, môžno vám v tom pomôže i trochu pocit viny.

Vedeli ste, že módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom našej planéty? Väčšina z nás do tohto kotla prispieva, tým že neustále strádame a potrebujeme každú sezónu nové a nové oblečenie. Triko za 200 Kč – no nekupto.

Ak chceme zmeniť katastrofické prognózy o našej drahej matke zemi, musíme každý z nás začať od seba. Tým, že nakupujeme viac lokálne, kvalitne, šetrne a hlavne MENEJ!

V roku 1930 mala priemerná žena v šatníku 36 kusov oblečenia. Stálo oveľa viac ako dneska, a tak si kupovali len kúsky, ktoré milovali a naozaj potrebovali. Dnes priemerná žena vlastní 120 kusov oblečenia (ja som bola asi nadpriemerná). Máme tentenciu nakupovať veci len preto, že sú lacné. V našich domácnostiach tak vytvárajú neporiadok, keďže sa rýchlo stanú nepoužitelnými.

Tu sú teda moje postrehy, ku ktorým som sa upratovaním dostala. Nie som žiadny módny znalec, ani sa na to nechcem hrať, je to iba môj pohľad na vec, ktorý možno i vás niečím osloví. Poviem vám, ako si šatník udržať uložený, ako pristupovať k noseniu a výberu oblečenia a ako o nakupovaní po novom premýšľať.

Ako si šatník udržať uložený?

KonMari technika ukladania šiat (návod Tu) je tak krásna a čistá, že nie je možné, aby ste sa vo svojom šatníku nevyznali. Na čom však budete musieť popracovať:

  • Z minimalizujte svoj šatník, ako to len ide a udržujte ho v tomto počte. Neverím, že vám všetkých 20 tričiek, 12 ríflí a nohavíc a 10 kabátov a bundičiek robí radosť. Vyberte si tie najnositeľnejšie kúsky.
  • Poznajte svoj šatník, tak ako svoju chladničku. Keď kupujete jedlo, musíte prv zistiť, čo doma už máte, správne? Keď máte tri tričká, je otázne či potrebujete i štvrté. Ak vám to prvé, druhé alebo tretie tričko doslúžilo, tak ho samozrejme vymeňte. Môžte využiť tak pravidlo jeden kus dnu, druhý von.
  • Naštudujte si „capsule wardrope“, pomáha s predošlým bodom. Fungujete iba s obmedzeným počtom oblečenia, ktoré je ľahko kombinovateľné navzájom a zároveň nevyjde hneď z módy. Na tento bod sa chystám i ja, pretože ani ja nie som žiadny expert, ale verím, že mi tento prístup môže zase o kus zjednodušiť život.
  • Trošku disciplíny. Keď si prezliekate šaty, hneď ich poskladajte (podľa KonMari techniky) a odložte na miesto. Ako sa hovorí, vybudovať nový návyk trvá 21 dní. Tak vydržte. Nech vám idem i ja príkladom (ten najväčší bordelár). Mne už samotná KonMari technika ukladania šiat tak zafungovala, že som tie úhľadne uložené kúsky nechcela narušiť. Nemusela som sa ani nútiť, šlo to samé. Dokonca už nepoužívam ani nemého sluhu na odkladanie šiat. Všetky tieto veci by nám mali pomáhať, ale naozaj? Mne sa na ňom maximálne kopilo oblečenie, ktoré som nevedela nájsť. Len prehlboval moju lenivosť. Ak tohto pomocníka máte doma, zbavte sa ho.

Takže toľko, udržujte si vo svojom šatníku obmedzený počet kusov oblečenia (majte aspoň 30% rezervu, vždy keď ju zaplníte aspoň si poviete, že je čas niečo vyskladniť) a skladajte oblečenie do šatníku, hneď ako ho zo seba vyzlečiete. Mamka to už za vás viac nespraví!

Tu príklad. To že dávam veci hneď späť, nemusím si pamätať, kde bolo ich miesto. Je to hneď očividné. A naokolo žiadny neporiadok.

Ako pristupovať k noseniu oblečenia?

Tak tu vás možno prekvapím i odbornými radami, nie sú totiž z mojej hlavy. Manžel mi pred dvomi rokmi venoval darček, ktorý bol na začiatok veľkou investíciou, ale časom sa zhodnocuje. Zaplatil mi módnu stylistku Violu Fetisovú, ktorá radí a koučuje i vrcholových manažérov a manažérky. Si ten naj mužíček láska!

Viola strávila so mnou dva dni. Potrebovala som sa naučiť obliekať do práce a chcela som nájsť svoj vlastný štýl. Najprv mala prísť k nám domov, aby sa pozrela na môj šatník a až následne sme mali vyraziť do obchodov. Vravím jej,  že je to mrhanie času, že polovica mojich vecí je nenositelná a že potrebujem ísť hlavne nakupovať. Viola sa nedala odradiť, vraj je to bežná reakcia jej klientov. Nepriek tomu, že máme hromadu oblečenia, chodíme v jednom. Máme totiž obmedzujúcu ilúziu, čo nosiť.  

Predtým, ako sa pustila do môjho šatníku, prebrala so mnou životný štýl, moju osobnosť, role, prácu, potreby, hodnoty a koníčky. Snažila sa ma v prvom rade spoznať, aby nový šatník obsahoval všetky aktivity, ktoré mám a aby ich dokázala zladiť a skombinovat a zároveň vyjadriť moju osobnosť.

Ku koncu nešlo o veľké nákupy nového oblečenia, pretože sme spoločne doma zo starých kúskov objavili kopu nových outfitov. Naučila ma o obliekaní viac premýšľať a uvoľnovať fantáziu. 

Aby som to skrátila, tu je pár tipov, ktoré môžte aplikovať i vy doma a nemať stále pocit, že nemáte čo na seba. Pracujte s tým, čo už máte. Zaexperimentujte a hľadajte nové ouftity zo starého oblečenia (Tipy na experimenty: dajte sveter/halenku na šaty, rolák/tričko pod šaty, pásky okolo halenky/svetra/kabátu, opasok okolo krku, zaviažte si šatku na rôzne spôsoby, hodinky z vonka okolo roláku, nemusíte ich schovávať)....

Tu príklad béžových šatičiek, ktoré som nenosila a chcela vyhodiť. Vyčarovala z nich 12 outfitov. Boli to skôr pokusy, ako i s malými zmenami doplnkov môže váš outfit vyznieť úplne inak. Tie šaty nosím rada doteraz, a to som sa ich chystala zbaviť! :-) 

Jedny šaty

12 variácií...

Čo som si z jej rád ešte odniesla:

  • Nič nie je zlé a nekombinovateľné, treba experimentovať a hrať sa, ako by ste na seba malovali obrázok.
  • „Nechcete to nosiť, pretože sa vám to nepáči, alebo preto, že je to pre vás nové?“ Skúste v novej kombinácii/v nových farbách ísť párkrát medzi ľudí a ak sa aj po 2 týždňoch budete cítiť v outfitu špatne, znamená, že sa vám to nepáči. Ale ak si zvyknete, bol to iba nezvyk. Vyrazte napríklad s opaskom na krku do práce alebo do mesta. Úplne divné, veľký nezvyk, ale u tohto experimentu som nakoniec dostala i komplimenty. :-)
  • Ak sa chcete naozaj odlíšiť, doplňte svoj outfit designérskymi kúskami, ktoré nikto len tak nemá. Na e-shopu locallabels.cz nájdete kurátorský výber oblečenia a doplnkov od lokálnych fashion designérov a značiek. Netradičný prsteň, náramok alebo štýlová kabelka dokážu pridať vášmu outfitu ten správny šmrnc.
  • A nakoniec po tom, čo ste zaexperimentovali vo vašom šatníku, odfoťe sa s novo objavenými kúskami a vytvorte si nástenku outfitov, ktorú si následne vytlačíte. Ráno vám to môže ušetriť dobrých pár minút, keď rozmýšľate, čo na seba. Človek totiž rýchlo zabudá, čo nového objavil. :-)

Takže predtým ako začnete veci triediť/vyhadzovať vo veľkom, skúste zaexperimentovať, či medzi nimi nenájdete zaujímavé kúsky, z ktorých vykúzlite nové outfity.

Ako pristupovať k výberu oblečenia?

Pri výbere nového oblečenia rozmýšľajte nad kvalitou, ako dlho vám vydrží a s koľkými kúskami sa bude dať kombinovať. Väčšinou jednoduché jednofarebné oblečenie je najľahšie kombinovateľné a takýchto pár kúskov by rozhodne nemalo chýbať vo vašom šatníku. Tu príklad dvoch tričiek, medzi ktorými som sa rozhodovala. Nevedela som sa rozhodnúť, či si mám zobrať obe alebo len to naľavo, to sa mi ľúbilo viac. Oki, zobrala som si nakoniec obidve, vo finále som si tričko napravo obľúbila viac. Dalo sa kombinovať s riflami, kraťasmi, s legínami, nohavicami a šatami. Tričko naľavo iba z rifľami a legínami. Preto investujte do typu tričko napravo, budete ho mať radšej. 

Táto pomôcka vám môže pomôcť i pri vytrieďovaní. Oblečeniu môžte priradovať skóre, čím vyšia kombinovateľnosť, tým vyššie skóre.  Ak má nízke skóre, je otázne, či má miesto vo vašom šatníku. Nech je kombinovateľné aspoň s tromi ďalšími kúskami.

Ako o nakupovaní premýšľať?

Ak už ste si šatník zredukovali a neplánujete vybrakovávať obchoďáky pri každých výpredajoch, môžte si dovoliť investovať do kvalitnejších kúskov oblečenia. Investujte do kvality a nie kvantity. Vo finále ušetríte viac a neznečisťujete tým toľko životné prostredie.

Čo pod kvalitou ešte môžme myslieť okrem toho, že nám oblečenie dlho vydrží? Napríklad to, akým šetrným spôsobom bolo vyrobené a doručené až k vám. O tomto tu už napísali predo mnou, a preto vás len odkážem na stránky NILA s článkom "Všechno, co víme o pomalé módě", ktorá vás prevedie filozofiou slow fashion (opakom fast fashion), koľko reálne za oblečenie platíte a ako o výbere oblečenia premýšlať.

NILA má krásnu filosofiu, ale i tak mnoho z nás si jej módu nedovolí, najmä ak po novom chcete nakupovať všetky kúsky šetrne. Tu môžte premýšľať o dvoch alternatívach, ktoré sú dostupné pre všetkých a dá sa povedať, že sú i najekologickejšou variantou, pretože svoju cestu už raz „spravili“. Sú to:

Sekáče a portály s onoseným oblečením

Voľakedy bola pre mňa veľká hanba, vstúpiť do sekáču. Teraz verím, že sa z nich v blízkej dobe stane nový trend. Príťažlivejšími sa stanú, keď začnú prezentovať svoje veci podobne, ako veľké obchodné domy. Ten servis potrebujeme, o tom žiadna. Nájsť to, čo hľadáme, vidieť pekne vystavené kúsky, radené podľa čísla a pod.

Ako i Bea Johnson hovorí vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu, toto je stále tá najšetrnejšia varianta nákupu oblečenia. To už raz svoju cestu spravilo. I to nové oblečenie z Bio bavlny musí svoju cestu spraviť a tiež nie je úplne bez ekologickej stopy. Veci zo sekáču sú zároveň zárukou kvality. Už vydržalo niekoľko praní a nosení, kdežto s novým tričkom z H&M neviete, čo sa stane po prvom vypraní.  

Ak vám sekáče sympatické nie sú, môžte začať loviť kúsky i na rôznych portáloch zaoberajúcimi sa predajom onoseného oblečenia. (vinted.cz, letgo.cz)

Upcycling

Ďalšou zaujímavou variantou môže byť, že si zo starého oblečenia vytvoríte nové. Čo tak z pánskej košele ušiť šatičky alebo z trička sukňu? Inšpiráciu na toto téma nájdete i na youtube pod kanálom Thrifted Transformations alebo na pintereste.

Ak šiť neviete, môžte si nájsť nejakú šikovnú krajčírku, ktorá to za vás ušije. Ušetríte aspoň na látke, pretože budete mať svoju. Veľa šikovných mám, ktoré šijú na materskej združuje i projekt Čo dokáže mama.

Verím, že ľudia si čoskoro budú viac uvedomovovať nie len to, aké jedlo a suroviny konzumujú, ale i to, čo na sebe nosia a z kade pochádza.

A toľko k oblečeniu. Buďte minimalisti, vyberajte jednoduché a kombinovateľné kúsky, pri prezliekaní odkladajte oblečenie hneď späť do šatníku a pri nakupovaní premýšľajte i o vašom dopade na životné prostredie.

Určite netvrdím, že nakupujem už len z BIO bavlny, chodím len do sekáčov alebo upcyclingujem oblečenie. Len som vám chcela predstaviť alternatívy a ako o móde po novom premýšľať. Po uprataní šatníku som načas s nákupovaním šiať úplne prestala. Vystačím si zatiaľ s tým, čo mám. Pri výbere nového však budem určite uvažovať o jeho kvalite a kombinovateľnosti a zároveň udržiavať v maximálnom počte, aby bol môj šatník i naďalej prehľadný a rýchlo uložiteľný.

Najlbižšie si upraceme knihy podľa KonMari metódy a poradíme si i s neprečítanými a nedočítanými knihami raz a navždy. Nikoho totiž neteší tých 20 neprečítaných kúskov na regáloch, že? Knihy sú druhou kategóriou, ktorú Marie Kondo odporúča upratať po oblečení.

Tešte sa na skoré pokračovanie. :)

Erika

Nezabudni ma sledovať na Facebooku a registruj sa i do newsletteru, aby ti tieto tipy neunikli. 

Míša v skle

Míša v skle

Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.

Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.