19642724_1770664113224641_3714947872812891897_n.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika Skovajsová a som autorkou blogu Authentic Mommy, kde sa venujem téme domácnosti zorganizovanej podľa princípov KonMari, zero waste a montessori. Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva. Radím a pomáham ženám na materskej, ako si vykúzliť bývanie, ktoré ich inšpiruje a nabíja novou energiou, aby tak mali čas na to, čo je pre ne dôležité.

Som mamkou syna Damiana (nar. október 2016), manželkou Petra a žijem v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu
Sledujte ma na Facebooku

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Výbavička pre bábätko na štart - na čo nezabudnúť?

Asi každému, kto čaká prvé dieťa sa zíde pár tipov k tomu, akú základnú výbavičku nakúpiť a ako sa zorientovať medzi množstvom baby produktov, ktoré sú v dnešnej dobe na trhu. Zoznam vecičiek som spisovala ešte pre svoju kolegyňu, už novopečenú mamičku, a tak si vravím, že sa možno niekomu ďalšiemu môže ešte hodiť.

Zoznam vecičiek je široký, snažila som sa však spísať len také veci, ktoré dennodenne využívam a sú podľa mňa nepostrádateľné. Po internete nájdete veľa ďalších tipov, ja som sa znažila vytvoriť súhrnný zoznam z každej činnosti, ktorá sa týka starostlivosti o dieťa a tiež tu nájdete i konkrétne odkazy na produkty, ktoré používam ja a samozrejme i nejaké to odporúčanie k nim. U výrobkov, kde odkaz neuvádzam, sú s veľkou pravdepodobnosťou zdedené, požičané alebo som na nich nedohľadala značku.

Niektoré drobné vecičky vás na začiatku ani nenapadnú (lieh na pupík, krém na riťku, nožničky na nechty...), ako i nás a po pôrode som manžela musela posielať do obchodu ešte ďalších x-krát. Dúfam teda, že s týmto zoznamom sa vám to nestane. :) 

Vecičky pre bábätko na spanie

 • Postieľka
 • Matrac do postieľky
 • 2x plachta na matrac
 • Perinka a 2x prevliečka na perinku (vankúš sa novorodencom ešte nedáva, najskôr po 2 rokoch)
 • Mantinel do postieľky
 • Monitor dychu a opatrovateľka. My používame Babysense monitor dychu od Hisense s opatrovateľkou Babysense Bundle . Opatrovateľka Babysense Bundle je citlivá a krásne prenáša zvuk. Monitor dychu je veľmi spoľahlivý (používa sa do jedného roku), určite sa vám s ním nestane, ako u niektorých monitorov dychu, že vám v noci z ničoho nič začne pípať. Jediné, čo mi na ňom vadí je svetieľko, ktoré v noci pri zapnutí silno bliká, takže ho prekrývame dečkou. Inak monitor dychu za poplatok vypožičiavajú aj niektoré pôrodnice.
 • Aspoň 2 zavinovačky, v prípade ak vám jednu dieťa zašpiní. Najviac sa nám osvedčila klasická zavinovačka a máme tiež jednu z páperia, ktorú sme si dali ušiť. Tretiu sme mali zavinovačku na suchý zip. Klasickú a páperovú zavinovačku sme využívali najmä na noc a tú so suchým zipom cez deň. Zavinovačky využívame vlastne doteraz, a to má malý už takmer 5 mesiacov. Nožičky mu už trochu vyčnievajú. :)
 • Zavinovačka od Swaddler. Veľmi odporúčam na spanie. Tým, že v nej majú bábätká zviazané ručičky, spia oveľa kľudnejšie. Nám v nej Damík prespal i 4-5 hodín. V klasickej zavinovačke mal vonku ruky a vo sne často nimi hádzal, na čo sa zobúdzal. Do tejto zavinovačky sme ho dávali výhradne iba večer, čím sme mu vytvorili rituál – vedel, že je čas ísť spať. Využívali sme ju od narodenia do tretieho mesiaca. Potom z nej už vyrástol.
 • 2-3 detské deky. Využijete ich i do kočíku, alebo keď chcete vaše dieťatko iba ľahšie zakryť v postieľke. My sme mali napríklad deku z Ikey.
 • Hniezdo na spanie. Myslím, že tiež užitočná vecička, ktorú využijete pokiaľ dieťa nezačne liezť. Požičala som si ho až vo 4 mesiaci, keďže som si myslela, že ho nebudem potrebovať. Teraz ho využívam skôr pre odpočinok Damíka cez deň. 
 Spanie v zavinovačke a s ocinom :)

Spanie v zavinovačke a s ocinom :)

Vecičky pre bábätko na prebalovanie

 • Prebalovací pult. Máme prebalovací pult z ikey, ktorý je kúpeľke. Nepríde mi praktické mať ho v spálni, potrebujete mať pri ruke vodu a tiež by som neprebalovala v noci v izbe, keď manžel spí.
 • Prebalovacia podložka. Máme prebalovaciu podložku z Ikey.
  Tip: Celkom som bola (ne)milo prekvapená širokým výberom podložiek, ktoré mi vôbec neuľahčovali výber. Najprv sme kúpili mäkkú prebalovaciu podložku na pračku. Neosvedčila sa nám. Náš Damík dosť kope u prebalovania, šmýkal sa na nej, tak sme z bezpečnostných dôvodov hneď na druhý deň kupovali pultík. Ak už podložku na voľno, tak kupujte spevnenú, so zvýšenými bokmi. Odporúčam napríklad prebalovaciu podložku Zooprem. Používa známa a je s ňou veľmi spokojná. Je drahšia, ale z toho širokého výberu mi prišla najpraktickejšia a je vhodná i na menšie pračky.
 • Poťah na prebalovaciu podložku. Máme poťah z Ikey. Ten však pasuje len na ich podložku.  
 • Úložné koše na pult. Máme úložné koše z Ikey. Veľmi praktická vec. Po ruke mám tak rovno kôš na plienky a priestor na odkladanie vecičiek pri prebalovaní. 
 • Úložné boxy pod prebalovací pultík. Máme úložné boxy z Ikey. Tie samozrejme využijete len vtedy, ak máte k tomu vhodný pultík. Skladujem tam balenia plienok, jednorázové prebalovacie podložky, látkové plienky a pod. 
 • Jednorázové prebalovacie podložky. Používam ich na prebalovaciu nafukovaciu podložku, kedže poťah je látkový, tak aby sa neušpinil.
 • Jednorázové plienky (pokiaľ nebudete látkovať). Počítajte na deň s cca 6-8 plienkami. Aby ste si odskúšali, čo vám vyhovuje viac, pokúpte prv z každej značky jedno balenie. Skúšala som už plienky od Pampers, DM-ky a najnovšie ekologickejšie značky Naty (70% biologicky odbúrateľné) a Moltex (50% biologicky odbúrateľné). Milo ma prekvapili plienky Moltex. Čo sa týka suchosti, hravo konkurujú Pampers a sú snáď jediné, ktoré Damík zatiaľ neprekakal. 
 • Detské čistiace obrúsky. Používam iba občasne, najmä keď sme na cestách alebo mimo domu. Inak umývam riťku v umývadle pod tečúcou vodou za pomoci vatových tampónov.
 • Čistiace vatové tampóny na čistenie riťky. Najnovšie používam organic čistiace vatové tampóny zo 100% bio bavlny. Prečo bio? Bežne pestovaná bavlna je totiž najsprejovanejšou rastlinou sveta. To som donedávna ani ja nevedela :/. Na prvý pohľad sa zdajú byť drahé, sú to ale veľké štvorce a ja si ich vždy nastrihám na 4. Takže miesto 60ks ich mám 240ks a výjdu ma tak rovnako, ako keď som kupovala obyčajné vatičky, ktoré stáli v priemere 35 Kč za 70 ks.
 • Krém na riťku. Po každom čistení sa má natierať riťka krémom, aby sa nevyhádzala. Existujú rôzne produkty, ako bepanten, sudokrém, apod. Mne na predpôrodnom kurze poradili, že stačí i obyčajná Indulona, tak používam tú a plus mám namiešaný krém z lekárne, na predpis od doktorky. Sudokrém sa odporúča, až keď je riťka vyhádzaná, inak zbytočne vysušuje. Najlbližšie sa chystám vyskúšať Bio zinkovú masť značky Urtekram.
 • Lieh na pupok. Dostanete v lekárni. Musíte ním doma potierať pupok, pokým neodpadne a nezahojí sa, čo trvá v priemere 10 dní od narodenia.

Vecičky pre bábätko na kúpanie

 • Vanička alebo vedierko. Vyskúšali sme oba a ostali sme pri vaničke s protisklzovou podložkou. Kúpanie vo vedierku by malo pripomínať bábätku polohu v maternici. Bratova malá ho úplne milovala od začiatku. Nám však v nej Damík v začiatku plakal a my sme zas boli v rozpakoch, ako ho v tej vaničke správne držať. Okolo troch mesiacov bol v nej už kľudný, ale bol už tak veľký, že som mala dojem, že ho čoskoro vyrastie a v tých vedierkach je problém sa dostať i pod záhyby. O kúpaní vo vedierku si však môžte prečítať viac na tomto odkaze. Je to asi viac o zvyku.
 • Kozmetika. Niekto nepoužíva nič. Ja používam na kúpanie jedine kojeneckú kúpeľ od značky Weleda (dávam iba kvapôčku do vody) a BIO bambucké maslo na potieranie celého tela po kúpaní.  
 • Bavlnené látkové plienky. Veeeeeľa. Využijete ich úplne pri všetkom - ako ručníky pri kúpaní, na plece pri odgrgovaní, dávam jednu plienku i do zavinovačky pod hlavičku, aby ju malý neušpinil. Na tento účel stačia úplne obyčajné bavlnené látkové plienky. 
 • Kefka na vlásky
 • Detské tyčinky na ušká

Vecičky pre bábätko na dojčenie

 • Dojčiaci vankúš. Mám pevný typ. V začiatkoch dojčenia som využívala často.
 • Šatka na dojčenie, ak vám nie je úplne príjemné dojčiť na verejnosti poodhalená. Ja mám šatku na dojčenie od Candide. Úplne s ňou nie som spokojná. Ako je už malý väčší (4 mesiace), mám pociť že sa pod šatku poriadne nezmestí, a tak sa necítim úplne krytá. Páči sa mi ešte Dudli šatka. Čítala som na ňu dobré referencie a už by som kúpila skôr tú a má aj širšie využitie.
 • Vodoodolná podložka. Používam u dojčenia, keď kŕmim ležmo večer. Dávam ju na posteľ, aby malý neušpinil bielizeň. Mám vodoodolnú prebalovaciu podložku z Ikey
 • Sada žiniek. Používam na utretie ústočiek malého, keď si odkrgne alebo keď slintá. Používam žinky z Ikey.
 • Slintáčiky. S nimi ten náš už aj spí. Stále si odgrckáva, má reflux a ten mu bude pretrvávať snáď do jedného roku, tak by som nič iné nerobila len ho prezliekala.
 • Fľaša na dojčenie s podporou sacieho efektu. Na predpôrodnom kurze mi odporučili fľašku od Medely, ktorá podporuje sací efekt. To znamená, že sa dieťa neodnaučí od prsa, čo u klasických fľašiek hrozí. Hodí sa, keď potrebujete bábätko postrážiť, tak si odsajete mlieko a môžu ho nakŕmiť cez túto fľaštičku. Dieťaťu zo začiatku môže trochu trvať, kým si na fľašku zvykne, predsa len musí sať a mlieko mu rovno netečie. V pôrodnici, keď sme potrebovali dokrmovať sa na ňu nechytil, bol ešte slabučký, ale po 2-3 týždňoch už krásne z nej pil.
 • Odsávačka mlieka. Ja mám elektrickú, požičanú. Tiež od značky Medela.

Vecičky pre bábätko na prechádzky

 • Kočík – mám značky ICandy Peach - korbu aj šporťák starší model (vajíčko mám značky Maxi-Cosi). Kupovala som použitý od kamarátky. Som spokojná, ľahko sa s ním manipuluje, ale je to vyslovene mestský typ kočíku, vhodný skôr na rovné terény. Podľa mňa neexistuje ideálny kočík pre každého. Niekto potrebuje mestký typ kočíku, niekto na drsnejší terén, niekto chce športový typ a pod. Premyslite si tieto parametre a zájdite si do obchodu s kočíkmi a odskúšajte si viacero verzií. Nebála by som sa prv kúpiť použitý kočík, ako sme i my spravili. Až s prvým dieťaťom zistíte, čo všetko vám na kočíku prekáža a čo vlastne potrebujete. Môžte byť tak nespokojné i pri novom kočíku, za ktorý ste zaplatili 30 tisíc. 
 • Pršiplášť na korbu – hodí sa i v zime keď sneží, alebo je ostro a fúka. Pršiplášt tak chráni nie len pred dažďom ale i zimou a vetrom.
 • Slnečná clona – veľmi pratická vec. Hodí sa, keď vonku je ostrejší vzduch a jemne fúka alebo keď svieti ostré slnko. Mám slnečnú clonu značky Dooky.
 • Fusak do kočíku – potrebný v zime. Ja mám dva, jeden tenší nad 0 stupňov a ďruhý teplejší z ovčieho rúna, keď už mrzne.
 • Prebalovacia taška na kočík. Mám tašku od Skip Hop Duo Signature, v červenej farbe. Som s ňou veľmi spokojná, je ľahko umývateľná, má veľa vačkov, je pevná a dá sa využiť i na bežné nosenie.
 Kočík Icandy, slnečná clona Dooky, prebalovacia taška Skip Hop Duo Signature... a môj obľúbený KeepCup :)

Kočík Icandy, slnečná clona Dooky, prebalovacia taška Skip Hop Duo Signature... a môj obľúbený KeepCup :)

Oblečenie pre bábätko

Z typov zimného oblečenia som najviac využila body s dlhým rukávom, tepláčiky, polodupačky, dupačky na spanie, pančušky a ponožky, svetríky na zapínanie z predu a teplé overaly na prechádzky. Inak zo všetkých svetríkov a budničiek, ktoré trebalo preťahovať cez hlavu, mi stáli vlasy dubkom. Náš malý neustále odgrckáva, takže som mala najradšej vecičky, ktoré sa zapínali z predu. Inak už bol ogrckaný skôr, ako som ho stihla obliecť.

Berte do úvahy, do akého počasia príde bábätko na svet. V lete využijete body s krátkym rukávom, ale v zime vôbec. Ja som využívala iba s dlhým. Najlepšie sú tiež také body, ktoré majú zapínanie z predu - zavinovacie body. Tie, čo sa preťahujú cez hľavu sú niekedy na nervy. Hlavne u tých najmenších bábätiek sa bojíte, aby ste im nejak nestlačili hlavičku. Takže sa hodia na prvé týždne, dokým nedostanete prezliekanie do rúk. Inak keď budete bodíčka kupovať, skúste najprv natiahnúť látku u krku, či dostatočne pruží. Vyberajte tiež oblečenie, ktoré sa dá ľahko kombinovať.

Iné užitočné vecičky

 • Nožničky na nechty pre novorodencov. Malé bábätká majú už hneď od narodenia vyrastené nechtíky a škrábu sa nimi po tvári. Takže je potreba im zastrihávať nechty hneď od narodenia.
 • Na bolesti bruška: používali sme nahriaty gélový sáčok zabalený v plienke, krém Pupík a preventívne sme mu dávali 5 kvapiek BioGaia, ktoré udržuje detské bruško v rovnováhe a uľavuje tak pred prdíkmi a nafúknutým bruškom. Možné podávať už od narodenia. Inak dobre pomáhalo aj fúkanie fénom a masírovanie bruška.  
 • Hračky - zo začiatku vám stačia rôzne hrkálky. Tie začne aktívne chytať až v treťom mesiaci.
 • Hracia deka. Máme hraciu deku od Skip Hop. Motivuje a podporuje dieťa v motorike už od narodenia.
 • Penové Puzzle. Hodí sa už od narodenia, keď je s ním potreba cvičiť pravideľne na brušku. Máme penové puzzle z e-shopu malý neposeda. Ide o českého výrobcu, takže žiadna čína.
 • Jedálna stolička. Na sedenie a jedenie je samozrejme ešte priskoro, ale existujú i jedálne stoličky, ktoré sú polohovateľné a je ich možné používať od narodenia. Prvých 6 mesiacov ako lehátko a potom ako jedálna stolička. My máme jedálnu stoličku Peg Pérego Siesta, ktorá je dokonca na koliečkach, takže si ju môžte ľahko posúvať i s dieťatom po byte, kam potrebujete. Doslova ma zachránila a kupovali sme ju, až keď mal malý 4 mesiace. Keď som napríklad varila alebo raňajkovala, malý osamote stále plakal, takto je v mojej blízkosti, sleduje čo robím a keď je potreba, rýchlo ho zabavím.
 • Ergo nosítko. Mnohí odborníci neodporúčajú, pokým dieťa samo nezačne sedieť. Ale čo už, keď potrebujete v domácnosti i fungovať. Netreba to preháňať. Mám nosítko ErgoBaby adaptĎalšia vec, ktorá ma zachránila, keď si s malým už neviem rady. Vždy tam zaspí. Tento typ nosítka je možné používať už od narodenia a nie je potrebná ani novorodenecká vložka. Je prispôsobivé podľa veku dieťaťa od 0 do 3 rokov. Šatkovanie mi nevyhovovalo. K nosítku je ešte možné dokúpiť chrániče. Odporúčam, inak budete mať popruhy veľmi skoro oslintané a ušpinené. Nosítko mám v sivej farbe. Čierne neodporúčam, lepí sa naň prach a je na ňom vidno aj viac špina. S nosítkom som inak veľmi spokojná a hlavne nepotrebujem pomoc druhej osoby so zapínaním, ako u niektorých nosítok. Tiež je fajn, že ho môže nosiť aj manžel, kvôli univerzálnej farbe. 
 • Protialergénny prací prášok vhodný i pre bábätká. Používam univerzálny tekutý prací gél Sonett a tiež prací gel z mydlových orechov Yellow&Blue. Aviváž používam Yellow&Blue L'vandu love.
 • Odsávačka soplíkov. Máme odsávačku pripojiteľnú na vysávač od Arianna Baby-Vac. Deti sú zasoplíkované i bez toho, aby boli choré. Využívali sme už od narodenia. Samozrejme netreba preháňať, aby sa noštek zbytočne nevysušoval.
 • Detská váha. Mali sme požičanú, dá sa požičať i z pôrodnice. Dôležitá najmä počas prvých týždňov v šestonedelí, aby ste vedeli, či dieťako správne prospieva a netrápili sa tak obavami, či máte dostatok mlieka. Ja som si z času na čas merala váhu malého i pred a po dojčení, aby som videla, či sa dostatočne nasaje. Veľa nám totiž odgrckával (doteraz, má reflux) a bála som sa, či má dostatok mlieka. Potom sme zistili, že sa vlastne prejedal.
 Jedálna stolička Peg Pérego Siesta

Jedálna stolička Peg Pérego Siesta

Zoznam sa vám s pribúdajúcimi týždňami dieťatka bude rozširovať, ale toto je výbavička, bez ktorej sa na prvé týždne nezaobídete. Ktoré vychytávky naopak vám pomohli prvé týždne? :)

Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma?

Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma?

Vynikajúci mrkvový koláč s krémom mascarpone

Vynikajúci mrkvový koláč s krémom mascarpone