Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

10 rád pre budúce mamičky, na čo sa pripraviť pred nástupom na materskú

Niekto plánuje, u niekoho to dopadne ako náhodička. I v prípade, keď plánujete babätko, vačšina žien si ponecháva plánovanie a zisťovanie vecí okolo miminka až v momente, keď zistia, že sú tehotné. Nebolo to inak ani u mňa.

Keď som uvidela dve paličky na tehotenskom testu, netušila som, čo nasleduje ako prvé a čo všetko žena musí absolvovať, aby to vaše dieťa prišlo na svet. Ak ste v skoršom štádiu tehotenstva, keď to nechcete ešte prezradiť ani svojej rodine, oceníte si rýchle rady kamarádky, ktorá už aspoň to jedno bábo má. A tak sa s vami rada podelím i o svoje rady a tipy, čo vás približne čaká a neminie ešte pred nástupom na materskú.  

Zistila som, že som tehotná, čo teraz?

V prvom rade gratulujem k tejto skvelej správe! Je čas sa registrovať do gynekologicko-pôrodníckej ordinácie. Gynekológa môžte hľadať podľa referencií alebo miesta bydliska na stránkach znamylekar.cz. Na prvú prehliadku idete najskôr až v 7-8 týždni tehotenstva. To jesť deň od začiatku prvého dňa poslednej menštruácie. Skôr vás gynekológ zväčša neobjedná. V tomto týždni vám oficiálne gynekológ potvrdí, či ste alebo nie ste tehotná. Zatiaľ vám to potvrdil iba test, ktorý nemusí byť 100%-tný. Takže možno ešte pár dní budete v napätí, či ste naozaj v tom.

V 7-8om týždni vám teda potvrdia tehotenstvo a gynekológ si vás opať pozve o mesiac na vyšetrenie. To už budete cca v 11-12 týždni a v prípade, ak je všetko v poriadku, pri tejto prehliadke vystavuje i knižočku, kde sa budú zapisovať veškeré vaše vyšetrenia. Toto je už čas, kedy oficiálne môžte vyhlásiť doma, známym a v práci, že čakáte bábätko. Skôr sa neodporúča. Prvý trimester je považovaný stále za vysoko rizikový a v tomto období môžete ešte stále o miminko prísť.

Kedy oznámiť v práci, že som tehotná?

Odporúčam sa s toutu novinkou zveriť známym až po ukončení prvého trimestru, keď vám gynekológ vystavuje knižočku, kde sa budú zapisovať veškeré vaše vyšetrenia. Považuje sa to už za bezpečné obdobie. S oznamovaním v práci by som príliš neotálala, onedlho to na vás bude beztak vidieť. I váš zamestnávateľ potrebuje určitý čas na to, aby si za vás našiel náhradu. V podstate mu na to ostáva zhruba 4,5 mesiaca, keďže na materskú odchádzate 6-8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu.

Rezervujte si so šéfom stretnutie, kde mu túto správu v kľude oznámite a nie niekde za pochodu. Pripravte si odpovede i na to, ako dlho plánujete byť na rodičovskej dovolenke, aby vedel na ako dlho má hľadať za vás náhradu. Zo zákona má zamestnávateľ povinnost držať vašu pozíciu 6 mesiacov a prácu na 3 roky.

Pravidelné prenatálne prehliadky u gynekológa

Ako už bolo hore spomínané, prvú prehliadku u gynekológa absolvujete v 7-8 týždni tehotenstva. Ak vaše tehotenstvo gynekológ potvrdí, od tohto obdobia ste pozývana na pravidelné prehliadky raz mesačne, a to až do 36-ho týždňa. Od 36-ho týždňa ste pozývaná na prehliadky raz týždenne, a to už do pôrodnice, kde ste sa registrovali. (tehotentsvo sa ráta na 40 týždňov).

U každej prehliadky vám budú merať krvný tlak, váhu, vyšetria moč a spraví sa prípadne ultrazvuk. Od 36-ho týždňa vám v pôrodnici robia tie isté vyšetrenia, plus sa robí 20min monitoring.

Okrem týchto štandardných prehliadok vás čaká 2-3x odber krvy, vyšetrenie na cukrovku, 3x screening na príslušnom pracovišti a ster na streptokoka u vášho gynekológa. Tieto vyšetrenia nebudem podrobne rozpisovať, jednak si o nich môžte načítať viac na internete a gynekológ vás vždy včas upozorní na aké vyšetrenie sa kedy a u koho registrovať.

Kedy sa registrovať do pôrodnice?

Tak toto považujem za veľmi dôležitý bod, najmä ak ste z väčšieho mesta. V Prahe sa musíte registrovať už od 14-teho týždňa tehotenstva. Je to v podstate obdobie, kedy ste len nedávno oznámili, že ste tehotná a už hneď hľadáte pôrodnicu. Toto som trošku podcenila a šla som sa registrovať až okolo 17-18teho týždňa, a to sa už na mňa pozerali, že idem strašne neskoro. Väčšie nemocnoce ako Podolí, Apolinár a Motol už boli plne obsadené a už ma nezobrali na môj termín. Takže som si nakoniec vybrala pôrodnicu v Nymburgu, čo je asi hodinka od Prahy. Naozaj to nepodcente a hneď v 14-tom týždni si hľadajte pôrodnicu.

Niekde sa registruje online na webových stránkach pôrodnice, inde musíte prísť osobne. Každá pôrodnica to môže mať nastavené inak. V menších mestách to nie je takéto vyhrotené a stačí sa registrovať až v 36-tom týždni. Preto predom zistite, ako to funguje vo vašom meste. Informácie vždy zistíte na stránkach nemocnice.

Kedy sa registrovať k pediatrovi?

Pediatra (detského lekára) by som vám odporučila hľadať už od 28-ho týždňa tehotnosti. Určite nie na poslednú chvíľu, aby ste sa neprekvapili, že vás už nikde nezoberú. 

Detský lekár sa vyberá pred pôrodom i z toho dôvodu, aby pôrodnica mohla neskôr všetky potrebné informácie o vašom dieťatku poslať priamo na adresu ordinácie vášho vybraného pediatra.

Kedy začať s predpôrodnými kurzami?

Tu by bolo asi relevantné prv spomenúť, prečo vôbec na predprípravné kurzy chodiť. Je to hlavne pre vašu psychickú pohodu a pripravenosť, ktorá vám môže uľahčiť a zrýchliť pôrod i o 30%. Celý pôrod je najmä o vašej psychickej pohode. Na predprípravných kurzoch sa dozviete, aký je rozdiel medzi poslíčkami a reálnými kontrakciami, kedy vyraziť do pôrodnice, čo so sebou do pôrodnice, jednotlivé doby pôrodu, tíšenie bolesti a základy starostlivosti o novorodenca. Tieto kurzy ponúkajú samotné pôrodnice, alebo súkromné štúdiá vedené pôrodnými asistentkami. Absolvovaním kurzu vás neskôr nič len tak nezaskočí. U samotného pôrodu už nebudete mať sily vypytovať sa, či to čo sa s vami deje je v poriadku a čo nasleduje. Budete na jednotlivé fázy pôrodu pripravená a nemusíte sa tak zbytočne stresovať.

Kurzy začínate navštevovať od 28-týždňa tehotenstva. Ja som chodila v Prahe do Mama Baby Studio vedené Evou Smrkovskou. Skôr som dala prednosť súkromnému kurzu, ako kurzu v pôrodnici, kvôli príjemnejšiemu prostrediu a prístupu.  

Potrebné dokumenty do práce pred nástupom na materskú

Predtým, ako nastúpite na materkú (6-8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu) budete musieť v práci odovzdať niekoľko potrebných dokumentov. Opäť v každej firme panujú iné procesy, preto si predom zistite, aké papierovačky vás čakajú a začnite všetko vybavovať tak mesiac pred odchodom, aby ste neboli v strese.

Čo bude pre každého rovnaké, je dokument „Žiadosť o peňažitú pomoc v materstve“, ktorý vám vystavuje váš gynekológ okolo 30-teho týždňa tehotenstva. Tento dokument odovzdávate zamestnávateľovi, ktorý vás na jeho základe registruje u Správy Sociálneho Zabezpečenia. Tá vám bude vyplácať peňažitú podporu na materskej. 

Kedy začať pripravovať výbavičku pre miminko?

Na tento krok budete mať ešte dostatok času, ale už predom si môžte pomaly začať zisťovať, čo všetko budete potrebovať. Ja som začala věcičky a vybavenie nakupovať až približne v 30 týždni tehotenstva. Prv som si to chcela všetko nechať na materskú, ale som rada, že veľa vecí som si už zaistila predom. Zrazu prídete na to, že toho času zas až tak veľa nemáte, kedže môžte rodiť i 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu. Tak aby ste zrazu necítili paniku, že ste úplne nepripravená. Buďte pripravená aspoň na pól. Tašku do pôrodnice majte tiež nachystanú minimálne 4 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu, čo je 36-ty týždeň tehotnosti.

Ako využiť čas na materskej

Materská vám začína 6-8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. (Pozor, rozdiel materská a rodičovská dovolenka) Termín odchodu na materskú si sama volíte. V tomto období sa už iba uisťujete, že všetko máte pripravené, prípadne dokupujete posledné potrebné vecičky. Chodíte na pravidelné týždňové prehliadky do pôrodnice (od 36-ho týždňa) a pripravujete sa na samotný pôrod.

Takisto vám odporúčam si v tomto období viac naštudovať o začiatkoch kojenia a vývoji dieťaťa po narodení. Keď som ešte chodila do práce, nemala som čas sa tomu venovať a nedostala som sa k tomu ani pred pôrodom. Svoju pozornosť som maximálne venovala k príprave na pôrod, a tak mi niektoré informácie k starostlivosti o miminko chýbali a musela som ich dobiehať za pochodu. Verte mi, že keď sa vám miminko narodí, nebudete mať prvé týždne čas na nič, keďže si budete zvykať najmä na nový režim.

Odporúčam napríklad knižku Něžná náruč rodičů od Evy Kiedroňovej, ktorú sme dostali na doporučenie známej. Obsahuje širokú ponuku spôsobov manipulácie s dieťaťom a odvôvodnenie ich vhodnosti, či nevhodnosti s ohľadom na základné potreby a psychomotorický vývoj detí. Nevhodná manipulácia s deťmi može totiž viesť k odchylkám ich hybného vývoju.

Tipy na aplikácie

A ešte posledné dva tipy odo mňa. Stiahnite si do mobilu nejakú aplikáciu, ktorá vám týždeň po tyždni bude ukazovať vývoj vašeho dieťatka. Ja som používala aplikáciu „What to expect“, ktorá je v angličtine. Na každý týždeň máte nové video a informácie, čo sa deje s vašim dieťakom a s vašim telom. Súčasťou je tiež photo journal, kde si môžte fotiť vaše narastajúce bruško týdeň po týždni.

Česká verzia takejto aplikácie je napríklad Nutrimimi od firmy Nutrícia (bude vám asi viac známa ich značka Hamé). Využijete ju aj po narodení miminka, kde si môžte zaznamenávať časy kojenia.

Potom sa mi veľmi páčil i newsletter z klubmaminek.cz a Nutriklub.cz, ktoré pripravuje tiež firma Nutrícia. Posielajú skvelé rady a tipy ku každému týždňu tehotenstva.

Dúfam, že vám tieto rady a tipy aspoň trošku nastienili, čo vás približne čaká. Ak by ste mali dotaz k akémukoľvek bodu v tomto článku, neváhajte mi napísať dolu v komentároch alebo mi pošlite správu. Rada vám poradím.  

Materská a rodičovská dovolenka. V čom je rozdiel?

Čokoládový cheesecake

Čokoládový cheesecake