Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

8 tipov ako na pohodový pôrod - bez nástrihu a poranenia

Viem si predstaviť, ako sa už veľmi tešíš, keď svoje dieťatko budeš poprvýkrát držať v náručí. Keď sa k nemu môžeš pritúliť a zohrievať vlastným telom. A tiež si viem predstaviť s akým strachom myslíš každý deň na pôrod a ako to celé dopadne. „Dá sa to vôbec zvládnuť? Bude to bolieť? A čo nastrihávanie? Čaká to aj mňa?!! Kiež by niekto iný za mňa mohol porodiť. Ach, nech už to mám celé za sebou“...

Nie si v tom sama! Každá sme to prežívali. Aj ja som si ťažko vedela celý pôrod predstaviť. Najmä keď mi kamarátky - už mamky hovorili, že to bolo hrozné, ale že to zvládnem! "Hm, hrozné? Ako hrozné!??" Rada nad zlato.

I samotné ženy ťažko dokážu popísať, ako vlastne tie pôrodné bolesti vyzerali a čo pri nich pociťovali. Každá to prežívala inak, mala iný priebeh pôrodu a najmä sa ti táto časť vymaže. Zabudneš neskôr na bolesť a vnímaš už len to klbko šťastia, ktoré držíš v rukách. Asi si povieš, že som blázon, ale teraz tvrdím, že ten pôrod bol vlastne v pohode – dalo sa to zvládnuť a nemám z toho traumu. Asi aj preto, že som sa naň poriadne pripravovala, či už po psychickej, tak i po fyzickej stránke. A tak sa s tebou rada podelím o to, čo mne pomohlo túto stresujúcu udalosť zvládnuť. Uvidíš, že ak sa týmito radami budeš riadiť, zvládneš to v pohode i ty.  

Predpôrodné kurzy – od 28 tt

Predpôrodné kurzy sú dôležité najmä pre tvoju psychickú pohodu a pripravenosť, ktorá ti môže uľahčiť a zrýchliť pôrod i o 30%. Celý pôrod je najmä o tvojej psychickej pohode. Na predprípravných kurzoch sa dozvieš, aký je rozdiel medzi poslíčkami a reálnými kontrakciami, kedy vyraziť do pôrodnice, čo so sebou do pôrodnice, jednotlivé doby pôrodu, predýchavanie kontrakcií, tíšenie bolesti a základy starostlivosti o novorodenca - dojčenie, vyšetrenia, očkovanie a pod. Tieto kurzy ponúkajú samotné pôrodnice alebo súkromné štúdiá vedené pôrodnými asistentkami. Absolvovaním kurzu ťa neskôr nič len tak nezaskočí. U samotného pôrodu už nebudeš mať sily vypytovať sa či to, čo sa s tebou deje je v poriadku a čo nasleduje. Budeš na jednotlivé fázy pôrodu pripravená a nemusíš sa tak zbytočne stresovať.

Kurzy začínaš navštevovať od 28-týždňa tehotenstva. Ja som chodila v Prahe do Mama Baby Studio vedené Evou Smrkovskou. Skôr som dala prednosť súkromnému kurzu, ako kurzu v pôrodnici, kvôli príjemnejšiemu prostrediu a prístupu. Bol síce 3-krát drahší, ale bola som veľmi spokojná.

Tehotenský čaj pre prípravu na pôrod – od 34 tt

Ako predpríprava sa odporúča popíjať čaj z listov ostružiny malinovej od dokončeného 34 tt. Jeho pravidelné popíjanie má dopomôcť k rýchlemu a lahšiemu pôrodu. Tento čaj stymuluje pohyby hladkého svalstva.

Ja som mala čaj z malinovníku a jahodníku z Mama Baby Studio. Nakoniec som si ho spravila asi raz. Mne tieto bylinky až tak pochuti nejdú, a potom zabudla som ho u svokry. To, či je naozaj účinný alebo nie, je podľa mňa veľmi ťažké dokázať. Ale pre tvoj pocit a pitný režim určite nezaškodí.

Olej na masáž hrádze – od 34 tt

Pravidelným masírovaním hrádze sa zvyššuje jej flexibilita a zničuje tak možnosť poranenia. Stačí masírovanie 5min denne. Ja som používala olejček na masáž hrádze z Mama Baby Studio, ale nájdeš podobný olejček aj v DM drogérií. Používa sa od 34 tt. Určite odporúčam, ale nespoliehala by som sa na to, že to s ním zvládneš bez poranenia a nástrihu. Ja som ho kombinovala s použitím AniBallu. 

AniBall – od 36 tt

Táto zdravotnícka pomôcka pre fyzickú prípravu na pôrod je z môjho pohladu tou najúčinnejšou, ak chceš zvládnuť pôrod bez nástrihu a poranenia. Môžeš vypustiť čaje, ľanové semiačka, oleje, dokonca i cviky a s touto pomôckou to zvládneš na 98%, ak poctivo cvičíš a máš nacvičené potrebné centimetre k pôrodu, čo je minimálne 30 cm v obvode.

Pomôcku mi odporučila známa, ktorej bábätko malo obvod hlavičky 36 cm – porodila bez poranenia a nástrihu. Neuveriteľné, že? Náš Damík mal 34 cm v obvode a tiež som bola bez nástrihu, takže Aniballu naozaj verím. Táto pomôcka ťa naučí, ako správne tlačiť, ktoré partie zapájaš a dostatočne sa ti uvoľní hrádzka na pôrod. Túto prípravu považujem za tak dôležitú, že som o tom natočila i video. Snáď ťa presvedčí.

Pomôcku som zakúpila v lekárni v e-shopu DR.Max: http://www.anrdoezrs.net/links/8234139/type/dlg/https://www.drmax.cz/aniball-zdrav-pomucka-pro-tehotne-tmave-ruz

 

Cvičenia

Ako príprava k pôrodu môžeš cvičiť kegelové cviky. Neštudovala som bližšie o aké cviky ide a ani som ich necvičila. Našla som si len nejaké tehotenské cviky na youtube podľa mesiaca tehotnosti, ale to skôr pre moju fyzickú kondičku.

Návšteva pôrodnice

Ešte predtým, ako som kývla na Nymburskú pôrodnicu, sme sa tam šli pozrieť – na pôrodnú sál a izby na šestonedelí. Je dobré si predom obkukať vybavenie ale najmä prístup lekárov. K nám tam boli všetci veľmi milí, čo ma presvedčilo a určite je 100x príjemnejšie vedieť, v akom prostredí budeš rodiť, ako si to nechávať ako prekvapenie. O možnosti prehliadky je potreba sa informovať v pôrodnici.

Tíšenie pôrodných bolestí. Epidural - áno alebo nie?

Pri pôrode využívaš rôznych techník, ktoré ti pomáhajú bolesti pri kontrakciách tíšiť a lepšie zvládať. Základom je naučiť sa správnej technike predýchavania kontrakcií. Na pôrodnom kurze mi tiež doporučili, nech prv skúsime všetky alternatívne možnosti tlmenia bolesti a až potom šli na medikamenty.

Alternatívne možnosti:

  1. Pozície/pohyby (chodiť obkročmo; navýšiť lôžko, oprieť lakte a hýbať bokmi; na štyri a kolísať sa; v období kľudu sa zavesiť na partnera do krku a hýbať bokmi)
  2. Fit lopta – mne pomáhala najviac. Odsedela som si tam hopkajúc posledné 2 hodiny pred pôrodom. :-) Nebola som schopná stáť a v žiadnej inej pozícii som sa necítila dlhodobo dobre.
  3. Vaňa s aromaterapiou/sprcha
  4. Ukludňujúca hudba
  5. Masáže

Medikamenty (od najšetrnejšieho):

  1. Čipok do konečníku
  2. Injekcia do zadku (čipok a injekcia nejdú cez placentu)
  3. 5% glukóza
  4. Rajský plyn (Vraj malý efekt a poisťovňa ho v Čechách neprepláca. Neviem ako je to na Slovensku. Častokrát sa vraj stáva, že ho skôr vydýcha váš partner :D)
  5. Epidurál – je potreba podať ho v správny čas. Ani príliš skoro, ani príliž neskoro. Musíš byť otvorená medzi 4-6 cm. Neskôr už sa nepodáva.

V mojom prípade to bola trošku neštandardná situácia. Bola som odhodlaná, že to zvádnem bez epiduralky. Test na streptokoka som však mala pozitívny. V deň pôrodu mi odišla plodová voda, ale kontrakcie neprichádzali, a tak mi pôrod museli vyvolávať tabletkou, aby som streptokoka nepreniesla na dieťa. Boli by sme mohli čakať, keby mi voda neotiekla, ale v tomto prípade je vraj nutné, aby žena začala rodiť čím skôr. Ak ti pôrod budú vyvolávať, môžeš naň reagovať dvoma spôsobmi. Buď sa ti pôrod spomalý alebo naopak veľmi urýchly. Ja som bola ten druhý prípad a naskočila som hneď na silné kontrakcie. Mala som porodené do 3 hodín. Tým že bolesti prišli hneď, a tak intenzívne, dá sa to len veľmi ťažko zvládnuť. Nakoniec som i 3x kričala po doktoroch: „Kde je tá pani s epiduralom!!!“ :-) Takže som si ho dala a bola som rada.

I s epiduralom stále intenzivne cítíš kontrakcie, ale v prijatelnejšej forme. Pýtala som sa i pôrodnej asistentky, aké percento žien si epidural dá pichnúť a vraj viac ako 70% žien. Nenútili mi ho, ja sama som si ho pýtala. Tak uvidíš sama. Počúvaj najmä svoje telo.

Partner u pôrodu

Už si to so svojím partnerom diskutovala? Môj partner u pôrodu bol a rozhodla som sa preto kvôli tomu, že viem ako u lekárov stresujem. Ak by sa so mnou čokoľvek dialo, jedine jeho by som dokázala počúvať. Pri pôrodných bolestiach občas nevnímaš okolie, snažíš sa predýchavať kontrakcie a nevládzeš ani hovoriť. Takže medzi tým, ako kontrahuješ sa ti partner môže popýtať lekárov na tvoje dotazy alebo obavy, ktoré máš. I zo štatistík vychádza, že tam, kde bol partner prítomný, bol pôrod rýchlejšie zvládnutý.

Prvá doba pôrodná je najdlhšia. Je to takzvaná doba otváracia. Hovorí sa, čo hodina, to centimeter a potrebuješ byť otvorená na 10-11 cm, čo môže znamenať i 11 hodín bolestí. Sú to veľmi vyčerpávajúce hodiny a práve tu môže byť tvoj partner veľkou oporou. Prináša ti vodu, prezlieka ťa, podopiera v sprche, masíruje, jednoducho hocičo, čo ti pomáha bolesť prekonať. Pre každú z nás funguje niečo iné.

Pôrodné asistentky chodili za mnou každú hodinu, takže neviem, či by chodili častejšie, keby tam partner nebol. Samozrejme môžeš si zaplatiť i osobnú pôrodnú asistenku, účel to splní tiež, pretože sa ti venuje naplno. Táto služba stojí medzi 10-20tis.

U druhej doby pôrodnej som svojho partnera až tak nepotrebovala a ani nevnímala. Samotný pôrod som mala zvládnutý veľmi rýchlo. Traumu partner nemá. :-) Možno aj toho sa obávaš, že ťa partner uvidí v tejto nevábivej situácii a nebodaj stratí o teba záujem. Tak ak sa ti táto myšlienka neľúbi, nechaj si partnera iba na prvú dobu pôrodnú.

Takže hlavu hore mamička. Zvládneš to i ty! A nezabudni sa tu potom s nami podeliť, ako si to zvládla a čo ti najviac pomohlo. Držím palce, nech všetko dobre dopadne! 

Páčil sa ti tento článok? Sleduj ma i na Facebooku, nech ti žiaden neunikne.

Vynikajúci mrkvový koláč s krémom mascarpone

Vynikajúci mrkvový koláč s krémom mascarpone

Mať správneho partnera znamená mať všetko

Mať správneho partnera znamená mať všetko