Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma?

Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma?

Ako každá mamina, skôr či neskôr začnete premýšľať o tom, ako budete tráviť čas so svojím dieťaťom, aby ste naplnili i jeho rozvojové potreby. Sama som vedela, že hneď ako sa malý začne naťahovať za prvými hračkami, budem musieť lepšie popremýšľať, ako s ním plnohodnotne tráviť čas. Tak nejak som vnútorne hľadala cestu, aby sa pri hre so mnou naučil niečo viac, ako len pasívnemu podávaniu hračiek. Chcela som z tej hry mať zážitok i ja. V tom ma Montessori úplne nadchlo.

Predtým, ako sa nám narodil syn, počula som o Montessori školách a škôlkách, ale pokiaľ nemáte dieťa, hlbšie sa touto témou nezaoberáte. Čo som však ani netušila, že Montessori prístup si môžte priniesť i k sebe domov a ponúknuť svojim deťom pednetné prostredie už hneď od narodenia. Existuje kopec inšpirácie, aké aktivity a hry podľa Montessori prístupu môžte so svojimi deťmi realizovať i doma. A čo je super, väčšinu hier si viete vyrobiť i sami doma, z materiálov, ktoré sú bežne dostupné.

O tejto možnosti som sa dozvedela viac od Lucii Urbančíkovej, mamky dvoch detí, ktorá vedie pre mamičky v Prahe workshopy na túto tému. Prednáša o prístupe Montessori, ako a z čoho si vyrobiť hračky, aké aktivity sú vhodné pre deti od akého obdobia a sama i vyrába hračky podľa Montessri prístupu a predáva na svojom e-shopu www.MAMAfaktura.cz. Viac už v rozhovore s ňou. 

Dobrý deň Lucia, môžete sa našim čitateľkám na začiatku predstaviť, kto ste a čo robíte?

Od vysokoškolských studií se zabývám zážitkovou pedagogikou hlavně v oblasti výuky angličtiny dětí i dospělých. V květnu 2010 a 2012 k nám přiletěl čáp a souhra okolností mě přivedla na Montessori cestu, která následně rozšířila i můj profesní záběr. Nejprve jsem vymýšlela a vyráběla různé hry a hračky podle Montessori principů jen pro naše děti. A jak už to tak chodí, známí mě „dotlačili“ k tomu, abych si své nápady a výrobky nenechávala jen pro sebe a začala je nabízet i ostatní. Tak jsem v roce 2013 založila MAMAfakturu. Má profesní cesta byla ale trochu „klikatější“. Více o této mé cestě se můžete dočíst na www.MAMAfaktura.cz v sekci O nás.

Ako dlho sa venujete výrobe hračiek inšpirovanými montessori pedagogikou a čo Vás k tejto myšlienke priviedlo?

Výrobě hraček postavených na Montessori principech se jako matka věnuji od roku 2010, svůj profesní záběr jsem o tuto činnost rozšířila v roce 2013. Co bylo tím impulzem? Byly dva. V první řadě to byly rozvojové potřeby mých dětí. Za druhé to byla má touha vytvářet něco hmatatelného. Jako každá máma na mateřské jsem pořád něco dělala – uklízela, prala, vařila, atd. Na konci dne z mé celodenní práce zbylo pramálo – koberec samá špína, koš na prádlo téměř plný, ... Někdy jsem si večer říkala, že kdybych celý den seděla s nohama nahoře, že by to ve výsledku bylo stejné a já bych nebyla tak unavená. Mou terapií na tento stav bylo vyrábění čehokoli. Od mala jsem měla blízko ke všem možným rukodělným pracím – šití, háčkování, pletení a výrobě všeho možného z nejrůznějších materiálů, takže jsem vlastně „jen“ oprášila své dovednosti, rozjela výrobu a zřídila si eshop MAMAfaktura.cz, kde své výrobky nabízím.

Môžte nám vysvetliť princípy montessori pedagogiky a ako ich každá mama môže aplikovať i doma s deťmi?

Je to velmi těžké vměstnat velkou spoustu informací o Montessori přístupu do několika vět, ale pokusím se. Montessori přístup není vzdělávací systém, který by vymyslel dospělý a snažil se děti do tohoto systému „napasovat“. Právě naopak. Montessori je to tom, že se dospělí snaží sledovat potřeby dětí a vytvářet jim tzv. připravené podnětné prostředí, ve kterém děti mohou dělat to, co je v dané chvíli nejvíce zajímá a baví. Nikdy nezapomenu na jednoho tatínka, se kterým jsem si povídala na jedné prodejní výstavě. Když se náš rozhovor blížil ke konci, tatínek se zarazil. Udělal takovou dramatickou pauzu. Bylo vidět, že mu to v hlavě „šrotuje“. Pak řekl pro mě velmi výstižnou větu: „Vždyť ono je to tak jednoduchý!“ Jediné, co jsem k tomu dodala, bylo: „A právě proto, je to pro nás tak složité. Pro nás je bohužel daleko přirozenější hledat ve všem složitosti než jednoduchá pravidla.“ Montessori je pro mě vlastně takový „návrat ke kořenům“.

Ale abych byla trochu konkrétnější. Aktivity, které v Montessori předkládáme dětem, se zaměřují jen na jednu dovednost (např. zastrkávání dřevěných kolíků do připravených otvorů v krabici, přelévání vody z jedné nádobky do druhé, atd.). Aktivity si děti vybírají samy z těch, které jim dospělí nabízejí v již zmiňovaném připraveném prostředí. To je prostředí, které je uzpůsobené tak, že v něm děti „mohou všechno“. Není to o žádné anarchii, ale z tohoto prostředí je odebráno vše, co nechceme, aby děti dělaly (např. všechna CD v obýváku přemístíme z jejich dosahu, abychom děti nemuseli neustále usměrňovat a zakazovat jim na CD šahat). Do tohoto uzpůsobeného prostoru dětem připravujeme různé pomůcky a aktivity, se kterými mohou pracovat jak samy, tak s dospělými. Tyto pomůcky jsou připraveny buď na táccích (které si děti mohou přenést tam, kde s nimi chtějí pracovat) nebo na zemi na podložkách, tzv. koberečcích. Ty dětem pomáhají vymezit prostor, na kterém mají pracovat. Není to omezující prvek, právě naopak. Umožňuje jim soustředit se na danou aktivitu.

Ve věku 0 – 6 let se dětem nabízené aktivity dělí na: smyslovou výchovu, praktický život (zvládnutí sebeobslužnosti), matematiku, jazyk a tzv. kosmickou výchovu (tj. vše o přírodě a světu kolem nás – přírodovědu, zeměpis, atd.)

Už teď je má odpověď na vaši otázku velmi dlouhá a nechci, aby byla ještě delší. Těm, kteří by se chtěli o Montessori přístup zajímat více velmi doporučuji, aby se zúčastnili nějakého Montessori semináře pro rodiče. Montessori je totiž o osobním zážitku, který přes papír nelze zprostředkovat. Pokud to některá ze čtenářek či čtenářů má blízko do Prahy 5, na několika místech zde vedu různě dlouhé semináře právě pro rodiče a chůvy. Aktuální termíny najdete na mých stránkách www.MAMAfaktura.cz nebo nově i na facebooku @mamafakturacz.

Na Vašom workshope ma za zaujalo, že meniacim sa vekom deti prirodzene inklinujú k určitým aktivitám - takzvané senzitívne obdobie. Môžte nám bližie popísať toto obdobie a v akom veku sa u detí čo rozvíja?

Jak jsem již říkala, paní Montessori postavila svou práci na pozorování dětí od narození až po dospělost. Na základě toho vypozorovala, že děti ve věku 0 až 6 let se zajímají o určité aktivity ve zvýšené míře v určitých časových obdobích. Abych uvedla příklad, například děti ve věku 2 – 4 let se nacházejí (mimo jiné) v senzitivním období na řád a pořádek. Můj Jonáš třeba rovnal manželove boty u dveří, měl velkou potřebu srovnávat své mašinky vzorně vedle sebe, atd. Můj manžel toto často glosoval: „Tak tohle jsou Tvoje geny, moje určitě ne...“ O genech to ale v tomto věku opravdu není, je to o potřebě dětí mít o věcech kolem sebe přehled, mít je tam, kde jsou zvyklé. Pokud bychom jim toto jejich uklízení neumožnili, nebo si snažili prosadit svou, že ta židle bude prostě tam, kde řeknu já a ne kde jí chce mít dítě, k harmonickému rozřešení se nedostaneme. Dítě bude ve velké nepohodě. Zároveň je ale důležité zdůraznit, že Montessori není anarchie, že si děti v Montessori prostředí mohou dělat, co chtějí. Je to primárně o tom, vytvořit jim takové připravené prostředí, které ho bude uspokojovat a zároveň stimulovat. Přikládám i orientační tabulku těchto senzitivních období.

Screenshot 2017-03-21 23.06.47.png

Aké aktivity odporúčate u detí zapojiť v jednotlivých fázach senzitívneho obdobia a kedy je možné už s týmito aktivitami začať?

Důležité je nabízet dětem takové aktivity, které je zajímají a baví. Na to člověk nemusí ani znát fáze senzitivních období. Je důležité nechat se vést dítětem a věřit, že to, co chce dítě dělat, je přesně to co právě „potřebuje“ dělat. Když si vezmeme jednoduchou aktivitu – přesýpání písku z kyblíku do kyblíku. Co si tím dítě procvičuje? Koordinaci oko-ruka, jemnou motoriku, trpělivost s nabíráním písku do kyblíků, soustředění se. Zjišťuje, že když přesypává písek pomaleji, méně písku se mu vysype mimo cílový kyblík. Co přesýpáním dítě objevuje? Začíná se seznamovat s principem objemu – všechen písek z většího kyblíku se nevejde do toho menšího, ale všechen z menšího se do většího vejde. Takže je to jedna z prvních lekcí fyziky.

Byť senzitivní období paní Montessori přesně časově určila, děti ve věku 0 – 6 let se rozvíjejí podle svého vnitřního plánu. Proto jsou tyto věkové údaje jen orientační. Toto bychom měli mít opravdu na paměti. Některé děti dříve chodí, některé dříve mluví. Takže je naprosto zásadní nesrovnávat děti mezi sebou a ani se s nažit je napasovat do nějakých tabulek. Důležité je pozorovat, jestli se rovnoměrně rozvíjejí a posouvají.

Čo si myslíte o bežných hračkách dostupných v obchode? Sú to zbytočne vyhodené peniaze alebo i tie spĺňajú nároky na rozvoj detí? Kupovali ste Vašim deťom hračky i Vy alebo ste si ich skôr vyrábali?

Má zkušenost mámy i jako lektorky Montessori hodin pro rodiče s dětmi je, že „nejlepší hračka je nehračka“. Nejvíce dětí zajímají věci, které vidí doma a co běžně my, dospělí, používáme v domácnosti. Kuchyň je proto pro ně naprostým rájem. Když si vezmu třeba přibližně 10-ti měsíční dítě, stačí mu nabídnout dřevěnou vařečku, silikonovou stěrku, kovovou naběračku a nechat ho tyto předměty objevovat. Tyto tři předměty pro něj znamenají doslova smyslový ráj. Kovová naběračka je na dotyk studená a velmi tvrdá. Dřevěná vařečka je oproti naběračce „teplá“ a s oblými hranami. Silikonová stěrka je teplotně mezi naběračkou a vařečkou, ale zase je na jednom konci ohebná! Pro děti opravdový nefalšovaný objev a zážitek… Když to tedy shrnu, ještě dřív, než jsem hračky začala vyrábět, nabízela jsem dětem to, co jsme měli doma převážně v kuchyni.

Kam chodíte na inpširáciu Vy? Aké stránky by ste odporučili, kde je možné čerpať inšpiráciu pre doma vyrobené montessori hračky?

Inspiruje mě vše kolem, naprosto běžné každodenní situace. Například dneska mě napadla jedna nová pomůcka, když jsem odevzdávala dceru ve školce. Než jsem došla zpět domů, měla jsem v hlavě zpracované vše potřebné – jak bude pomůcka velká, jaký bude mít obal a pro jakou věkovou skupinu bude vhodná. Doopravdy nyní nemám jeden zdroj inspirace. Když jsem ale já s Montessori úplně začínala, velmi mi pomohla stránka www.montessoridoma.cz. Výstižně popsané aktivity doplněné o spoustu fotek z domácího prostředí. Minulé léto jsem se rozhodla vytvořit webový prostor, ke bych se s rodiči mohla dělit i o mé rodičovské postřehy a nápady. Sice web www.maRODICOVSKAcesta.cz ještě není nadupaná příspěvky, ale intenzivně na doplňování pracuju. Třeba mé články někomu pomohou.

Ještě musím zmínit sociální média. Třeba na Instagramu najdete spoustu inspirace například s hashtagy #montessoriathome, #montessoridoma, #dyimontessori. Nebo jednoduše můžete sledovat můj instagram @mamafakturacz, který průběžně doplňuji o nejrůznější fotografie z Montessori prostředí.

Vedeli by ste odporučiť našim čitateľkám 3 top publikácie, kde sa o princípoch Montessori môžu viac dočítať?

V prvé řadě samozřejmě doporučuji všechny publikace od paní Montessori. Pro někoho, kdo se profesně nezabývá vzděláváním a výchovou dětí, mohou jít texty až moc do hloubky. Navíc jsou to knížky napsané před 100 lety, takže je nutné je číst s určitým skrze „sto let staré brýle“.

Vím, že když do vyhledávače zadáte výraz „Montessori knížky“, objeví se spousta odkazů a nevíte co si vybrat. Bohužel ani já nemám žádný obecný klíč, který by vám mohl pomoci. Montessori prostředí je totiž velmi specifické. Poté, co jsem prošla nespočet Montessori seminářů a kurzů a měla jsem tak šanci být kontaktu s mnoha lidmi, kteří se Montessori profesně zabývají, jsem si je sama pro sebe začala dělit do dvou kategorií. Tou jednou je „ortodoxní Montessori“ – to jsou ti, kteří jsou přesvědčeni, že vše musíme dělat přesně tak, jak dělala paní Montessori před 100 lety. Tou druhou je „neortodoxní Montessori“ – my, kteří cítíme, že je možné využívat Montessori principy i se současnými pomůckami (např. současným kuchyňským nářadím, které je třeba i z plastu). Od začátku, kdy jsem se s Montessori seznámila, jsem se cítila být „neortodoxní“, ale pořád mi chybělo „posvěcení“ od paní Montessori. Naštěstí jsem se dostala k jedné větě paní Montessori, kterou jako toto „posvěcení“ vnímám: "Stačí rozumět té myšlence a podle jejích podnětů kráčet kupředu." Tato věta se stala i mottem mé MAMAfaktury.

A proč právě nyní mluvím o ortodoxním a neortodoxním Montessori? Bohužel neznám všechny autory píšící o Montessori a hlavně nevím, na které straně „Montessori spektra“ se pohybují. Takže je nutné vždy do knížek nahlédnout, ideálně přečíst pár stránek a poté se rozhodnout, jestli by mi tato knížka mohla něco dát.

Z mé vlastní zkušenosti je ale lepší začít knížkami, které rodiče na Montessori přístup „připraví“, které člověku pomohou vidět dítě jinak než nedokonalou, nic neumějící zmenšeninu dospělých. Mými nejoblíbenějšími knížkami jsou: Koncept kontinua od Jean Liedloffové, Nejšťastnější miminko v okolí– od Harveyho Karpa (tato knížka by se dle mého měla povinně a zdarma rozdávat v porodnicích) a Vychováváme děti a rosteme s nimi od Naomi Aldortové.

Kde Vás môžu mamky stretnúť a s čím im viete poradiť?

Jak jsem již zmiňovala, na několika místech do Prahy 5 vedu různě dlouhé semináře právě pro rodiče a chůvy. Na seminářích si nejen povídáme, ale účastníci mají hlavně možnost si nejrůznější pomůcky vyzkoušet a sami tak nejprve zjistit, jestli jim Montessori přístup vůbec vyhovuje. Dle mé zkušenosti totiž platí: Montessori je pro všechny děti, ale ne pro všechny rodiče. Pokud tedy rodič zjistí, že Montessori přístup není nic pro něj, nedává moc smysl pro tohoto rodiče Montessori aplikovat doma. Děti totiž velmi rychle vycítí, když něco jde proti našemu vnitřnímu přesvědčení.

Aktuální termíny mnou vedených seminářů najdete na mých stránkách www.MAMAfaktura.cz nebo nově i na Facebooku @mamafakturacz a i na stejnojmenném Instagramu.

Aké sú vaše skúsenosti s Montessori? Aké aktivity v tomto duchu realizujete so svojimi deťmi?

Páčil sa ti tento článok? Sleduj ma i na Facebooku, nech ti žiaden neunikne.

Ako si vybaviť rodičovský príspevok v ČR - krok po kroku (i pre cudzincov). Plus formuláre k stiahnutiu.

Vynikajúci mrkvový koláč s krémom mascarpone

Vynikajúci mrkvový koláč s krémom mascarpone