Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si nájsť čas na kreatívnu prácu popri dieťati?

Ako si nájsť čas na kreatívnu prácu popri dieťati?

S Luckou Mannovou sa poznáme už viac ako 4 roky. Zoznámili sme sa úplne náhodne, keď som na facebooku natrafila na jej stránky Lusym s ilustráciami. V tej dobe som organizovala podnikateľskú konferenciu Symposium v Brne pre študentov a nejak ma napadlo, či by Lucka nenakreslila portréty rečníkov na vínne etikety, ako poďakovanie za ich účasť. A tak sme si podali ruky s Luckou a etikety čoskoro zdobili hrdlá fliaš. (Ak by bol niekto zvedavý, portréty na vínne etikety nájdete tu) Odvtedy Lucku sledujem i naďalej a veľmi fandím jej tvorbe.

Ďalšou milou náhodou bolo, že sa Lucke narodila dcérka v tom istom roku, ako nám Damík. Vlastne je medzi nimi rozdiel iba mesiac. No a Lucka neprestala tvoriť ani na materskej a naďalej na stránky postuje milé ilustrácie, ktoré stíha pripravovať i pri svojej 3 mesačnej dcérke. A mňa samozrejme zaujímalo, ako to všetko stíha a dokáže si nájsť na tvorbu čas. Tak sa poďme pozrieť na to, ako to u Luckiných funguje a čo jej pomáha. ☺

BRNO: Lucka, 27 rokov, dcérka Klárka, 3 mesiace

Ahoj Lucka, môžeš sa našim čitateľkám na začiatku predstaviť, kto si a čo robíš? 

Ahoj, jsem ilustrátorka, jestli se to dá ještě tak nazvat, protože už držím v rukou častěji dudlík než tužku nebo štetec :D. Postupně jsem se k malování propracovávala od střední a teprve rok zpátky jsem se kreslením začala živit naplno. Až do dnes. I když už není tolik času, tak se stále snažím něco tvořit. Když nemám štětec nebo tablet s perem v ruce jsem nervozní. Prostě mi to pak chybí!

Ako vyzerali prvé týždne na materskej, čo bolo pre Teba najťažšie prekonať?

Popravdě, nejtěžsí bylo být doma. Byla jsem zvyklá často chodit ven mezi lidi. Na schůzky, nebo jsem byla v kanceláři, kde pořád někdo byl. To po porodu skončilo a byla jsem prvních pár týdnů doma jen já a malá.

Ako by si popísala svoj terajší denný režim s Klárkou?

Popravdě se to dost mění. S každým měsícem spí o trochu méně. Obecně spí tak do sedmi-osmi. To nakojím přebalím, vyčistím nos. Pak si udělám snídani, nasnídám se a potom zase malá usne. Většinou tak do desíti. Potom znovu kojení, přebalení a chvilku si „povídáme“. Uvážu ji do šátku a zkouším dělat nějaké domací práce jednou rukou (vyklízení myčky, poklízení ze stolu a tak). Pak ji obleču, nacpu do kočárku a jdeme se projít se psem. Po procházce spí obvykle do jedné. To je chvíle, kdy můžu pracovat. Obvykle to jsou většinou tak dvě hoďky pro mě a mou tvořivou :). Jak se vzbudí, občas někam vyrážíme: do města něco řešit, nakoupit, nebo si jen povídáme a hrajem. Následuje zase ukládání ke spánku. Většinou spí zase tak dvě hoďky, do šesti. To je poslední chvíle, kdy můžu ten den něco udělat, protože kolem osmé se Klárce mění úsměv v pláč, což trvá vetšinou do devítí (někdy i do půlnoci). Když usne kolem pul desáté jsme rádi! Pak usínám vysílením taky, nebo když se zadaří, dodělávám resty. ☺

Lusym_rozhovor authentic mommy

Po koľkých dňoch, prípadne týždňoch po pôrode si sa dokázala vrátiť späť k ilustráciám?

To bylo u mě rychlý, asi týden. Měla jsem všechno bez zdravotních komplikací. Ze začátku hodně spala, tak to bylo snadné, teďkom už potřebuje víc pozornosti.

Koľko času denne venuješ práci a kedy si na ilustrovanie vymedzuješ čas?

Zvládám průměrně tak tři hoďky. Čas si nevymezuju, vymezuje mi ho dítě. Takže většinou neberu zakázky co spěchaj, protože nevím jak to bude další den.

Chodíš do kancelárie alebo pracuješ z domu?

Pracuju z domu, ale občas zavítám k příteli do kanclu, protože tam dodělávám jednu větší zakázku. A taky jak jsem zmínila, jsem ráda mezi lidma. ☺

Čo by si poradila ostatným maminkám, ako si nájsť čas na kreatívnu prácu i na materskej? Čo pomáha Tebe?

Nemalovat si nic růžově. Člověk pak čeká, že dítě stále spí a může pracovat. Pak je jen nervozní, že to tak není a může být i netrpělivý a nepříjemný na prcka. Proto neberu zakázky na rychlo. Byla bych jen vystresovaná a to bych pak přenášela i na Klárku. To rozhodně nechci a když je vzhůru, tak ráda ten čas věnuju jí.

Znížil sa počet zákazok, ktoré si teraz schopná prijímať, alebo zvládáš na nich pracovať ako predtým?

Těch co přijímám se určitě snížil. Ale na druhou stranu, už si opravdu vybírám na čem chci pracovat. Co mě tolik nezaujme, nebo je „včera bylo pozdě,“ odmítám.

Ako stíhaš skĺbiť prácu zároveň i s ďalšími povinnosti okolo domácnosti? Venuješ sa domácnosti a vareniu sama, alebo si mala, prípadne máš pomoc niekoho z rodiny?

Největší můj pomocník je přítel!!! Když chci, zůstane doma, pomůže s čím potřebuju a to i s domácíma prácema. Ale ve skrytu duše stále přemýšlím nad placeným pomocíkem. Já totiž na ten úklid nikdy moc nebyla. Vaření zatím zvládám, většinou za pomoci Kláry.

Ako by si popísala zmenu Tvojho života s a bez Klárky?

S Klárkou už tolik nespím. A co se nejvíc změnilo, byla schopnost organizovat a plánovat. Člověku nezbyde nic jiného, než se to naučit. Musí dopředu přemýšlet, kdy zhruba kojí, za jak dlouho bude zase, kdy malá spí, co se dá za tu dobu stihnout. A tak i využívat mnohem efektivněji svůj čas než před tím. Před tím mi občas trvalo dlouho než jsem se k samotné práci dostala, teďkom se k ní dostanu rychle protože vím, že moc času nemám ☺

Čo je na materstve pre Teba najťažšie a zároveň najkrajšie? ☺

Když spí. Je úžasná, když spí a je nejtěžší se udržet ji nezbudit aby si se mnou zase povídala.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte ma i na Facebooku, nech vám žiaden neunikne.

Domáca jablková výživa ako od mamičky

Domáca jablková výživa ako od mamičky

Ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati?

Ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati?