Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati?

Ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati?

Dnešný rozhovor na tému ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati bude s mojou kamarátkou Monikou Kročilovou, priateľkou manželovho kamaráta z detsva.

Odkedy sa nám narodil Damík, sme s Monikou v intenzívnom kontakte. Je to ten typ ženy, ktorý má všetko naštudované do detailu a nič nenecháva na náhodu, a tak to bolo aj s jej prípravami na pôrod a materskú. Takže pre rady ohľade Damíka sa vždy obraciam výhradne na Moniku. Na Monike ma zaujalo i to, s akou bravúrnosťou stíha štúdium vysokej školy popri jej dcérke. A práve právo, ktoré Monika študuje, rozhodne nepatrí medzi ľahké obory. Hoci vyzerá, že mamky na materskej majú dosť času a voľné ruky na prácu, ja som bola rada, že som si v prvých dňoch stihla sama vyprať a vyvesiť prádlo. A to si Monika v období šestonedelí nedovolila zavolať ani svoju mamku na pomoc. Chcela a aj zvládla to sama.

Prečítajte si v rozhovore, ako sa Monike dárí skľbiť štúdium s výchovou jej dcérky Rozárky. Možno i práve Vás inpširuje k tomu, aby ste sa na materskej prihlásili na školu a nebáli sa toho. Ako uvidíte, zvládnuť sa to dá. ☺

Praha: Monika, 32 rokov, dcérka Rozárka, 8 mesiacov

Ahoj Monika, môžeš sa našim čitateľkám na začiatku predstaviť, kto si a čo robíš?

Je mi 32 let, pocházím z Moravy a do Prahy jsem odešla v roce 2003. Letos v dubnu se mi narodila dcerka a od porodu jsem na rodičovské dovolené. Před těhotenstvím jsem se věnovala hlavně kariéře a studiu na VŠ, ke kterému jsem se před pěti lety konečně dostala. Čekal mě poslední rok školy a po dvanáctileté kariéře jsem plánovala pracovní pohov na částečný úvazek a klid na dokončení školy. No a neplánovaně přišlo těhotenství... ☺

Ako vyzerali prvé týždne na materskej, čo bolo pre Teba najťažšie prekonať?

Během šestinedělí skončil semestr a čekalo mě několik zkoušek ale na porod jsem se hodně připravovala a vše proběhlo podle plánu, takže jsem po porodu byla schopná hned fungovat. V šestinedělí nejsou miminka ještě tak náročná jako třeba v osmi měsících, což aktuálně prožíváme, a mohu to srovnat. Na studium mám teď čas spíš v noci. Během šestinedělí nebylo nic co bych musela vyloženě "překonávat". To přišlo až později..

Ako by si popísala svoj terajší denný režim s Rozárkou? 

Striktně žádný harmonogram nedodržujeme, náš denní režim je spíše flexibilní, přizpůsobený Rozárce a jejím aktuálním potřebám. Její nároky se neustále mění. Máme své zvyky a rituály, ale řídím se hlavně intuitivně signály které na ní pozoruji, než tím, kolik je přesně hodin. Od počátku se ale snažím podporovat u ní návyk na dopolední i odpolední spánek.

První ranní kojení mezi 6:00-7:00, pak spolu ještě spíme v posteli. Vstáváme nejpozděj v 9:00. Následuje svačina, přibližně v 10:30 kojení a pak dopolední spánek. Mezi 12:00-13:00 obědvá a odpoledne spí většinou mezi 13:30-16:00 buď doma nebo venku v kočárku. Odpoledne kojím když se vzbudí a večerní příkrm dostává kolem 17:00. Spát chodí po kojení v 19:30. Pak kojím kolem 23:00 a někdy ještě i kolem 04:00.

Ako to zvládáš so školou? Narušil pôrod Rozárky Tvoje štúdium?

Je to čím dál náročnější ale zatím stále funguju. Zatím tedy nenarušilo a zvládnout se to určitě dá. Partner mi maximálně pomáhá což je velká posila.

Koľko času denne venuješ škole a kedy si na štúdium vymedzuješ čas?

Každý den to nestíhám ale škole musím věnovat většinu volného času. Přes den když Rozárka spí, večery, víkendy a na zkoušky si partner bere dovolenou.

Ako často chodíš na prednášky?

Pravidelně mám celodenní bloky přednášek v pátek a sobotu většinou po třech týdnech. Do toho několikrát v semestru nepravidelné konzultace a diplomové semináře. Na všechny přednášky se ale nedostanu.

Čo by si poradila ostatným maminkám, ako si nájsť čas na školu? Čo pomáha Tebe? 

Studujícím nebo pracujícím maminkám bych poradila, pokud to jde, aby si práci nebo školu odložily a věnovaly se v klidu dítěti. A pokud to nejde, tak aby si nastavily od začátku režim, při kterém budou schopny povinnosti zvládnout a který bude fungovat. Aby začaly se spánkovými návyky miminka co nejdříve a hlavně nepolevily při prvním nezdaru. Učily dítě, že po společné hře následuje čas, kdy si hraje samo. Povinnosti si rozvrhly do více kratších etap a každý den splnily alespoň část. 

Od porodu se učím převážně tak, že poslouchám nahrávky z přednášek na procházce s kočárkem, tím získám i tři hodiny denně. Nahrávky si pořizuju během přednášek, nebo pokud se na některou nedostanu, poskytnou mi je spolužáci. Něco stíhám přes den ale většinou se učím po večerech. Skutečně klid a čas na práci mám až v noci, pokud se tedy Rozárka nerozhodne, že spát se nebude, jako třeba dnes.. 

Ako stíhaš skĺbiť školu zároveň i s ďalšími povinnosti okolo domácnosti? Venuješ sa domácnosti a vareniu sama, alebo si mala, prípadne máš pomoc niekoho z rodiny?

Mám velkou oporu v partnerovi. Otcovství ho zatím baví a zmíněné vaření je teď plně v jeho kompetenci. On se mi ale do kuchyně montoval vždycky, takže teď využil situaci a seberealizuje se. Jeho vaření už je teď spíš kulinářstvím.

Paní na úklid jsme najali před třemi měsíci, když už jsem opravdu nestíhala. Svůj veškerý čas dělím mezi mateřství, domácnost a školu. Takhle to zatím zvládáme. Babičky nevyužíváme, obě bydlí daleko.

Ako by si popísala zmenu Tvojho života s a bez Rozárky?

Mateřství jsem nečekala, takže ze dne na den byl můj život vzhůru nohama. Jsem převážně typ "enterprising" a vždycky jsem si vše plánovala i v osobním životě. Jakékoli plánování nebo time management je ale s dítětem nereálný, takže život s Rozárkou bych popsala jako jeho pravý opak.. ☺

Čo je na materstve pre Teba najťažšie a zároveň najkrajšie? 

Nejtěžší pro mě bylo smířit se s tím, že den mi organizuje mimino. Byla jsem zvyklá dělat několik věcí najednou ale Rozárka vyžadovala neustále víc pozornosti. Musela jsem si zvyknout na to, že nedokážu stihnout domácnost, školu, rodinu ani sebe a  vybudovat si mezi tím vším opět rovnováhu. Proběhla menší katarze, která mě ale posunula správným směrem. Vnímám mateřství jako dobrou změnu a jsem ráda že přišlo ikdyž jsem ho neplánovala a musela jsem tomu všechno podřídit.

Rodičovstí je po všech stránkách dřina ale vylepší Vám osobnost. Nebo přinejmenším budete duševně i fyzicky výkonnější člověk, schopný fungovat non-stop na 200% bez potřeby jídla i spánku. Asi proto jsou ženy po mateřské "dovolené" nejpracovitější.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte ma i na Facebooku, nech vám žiaden neunikne.

Ako si nájsť čas na kreatívnu prácu popri dieťati?

Ako si nájsť čas na kreatívnu prácu popri dieťati?

Kariéra alebo dieťa? Plánovanie rodiny.