Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati?

Ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati?

Dnešný rozhovor na tému ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati, prípadne mini podnikanie, bude s mojou dlhodobou kamarátkou a švagrinou Andreou Kováčovou.

Andreu poznám ako veľmi inšpiratívnu osobu, ktorá sa nikdy nezľakla veľkých výziev. Študovala v zahraničí, v Anglii v 19 rokoch založila svoje prvé podnikanie, neskôr na Slovensku a v Čechách prerazila v komunite startupistov so svojím projektom pre študentov a nelenila ani na materskej. S jej novým životným štýlom a dcérkou Petrou prišli aj nové myšlienky a nápady. Dnes prostredníctvom projektu ČO DOKÁŽE MAMA podporuje stovky mám na materskej, ktorých koníčky pomáha pretaviť na zárobky. Organizuje mama trhy, súťaže o najkrajší výrobok medzi mamami a nedávno vydala knižku pre deti o zeleninke.

Prečítajte si v rozhovore, ako toto všetko stíha a ako i Vás môže jej projekt podporiť v tom, v čom sa radi realizujete. 

Levice: Andrea, 31 rokov, dcérka Petra, 2,3 roky

Ahoj Andrea, môžeš sa našim čitateľkám na začiatku predstaviť, kto si a čo robíš?

Som mama. Na plný úväzok a so všetkým, čo k tomu patrí. Už si ani neviem predstaviť, čo všetko som robila predtým. Myslím, že som bola zanietená cestovateľka, vášnivá čitateľka dobrých kníh a fanynka šikovných ľudí, ktorí vedia, kam v živote kráčajú. Rada sa len tak vytešujem zo života so všetkým čo prináša. Študovala som a pracovala v rôznych krajinách a moje skúsenosti sa snažím zúročiť v rôznych projektoch, ktoré si popri mojej malej Peťke stíham vymýšľať.

Ako vyzerali prvé týždne na materskej, čo bolo pre Teba najťažšie prekonať?

Prvé týždne boli zvykacie, kakacie a spinkacie. Pre mňa najťažsie bolo čeliť faktu, že mi z jedného dňa na druhý zmizol veškerý čas. A spánok.

Ako by si popísala svoj terajší denný režim s Peťkou?

Peťka má momentálne 2 ročky a pár mesiacov. Sme na seba už dokonale zvyknuté a myslím, že jej skvele rozumiem, pretože sa v nej totálne nachádzam. Vždy musí mať posledné slovo, miluje život a slaninku, neznáša byť sama, stále niečo vymýšľa a vyžaduje pozornosť. Peťka je stále ako tak dojčená, ale povedala, že rada požičia mliečko aj bračekovi (ktorý k nám zavíta v máji), takže je to už len sporadické. A veľa toho nenaspí.

Koľko mala Peťka, keď si založila projekt ČO DOKÁŽE MAMA? Čo sa Ti vtedy hmýrilo hľavou, že Ťa táto myšlienka napadla?

Keďže som bola pred nástupom na materskú veľmi aktívna a dosť pracovne vyťažená, predsavzala som si, že pri Peťke budem na 100% mamou, a teda sa nebudem venovať  ničomu inému, len jej. A tak aj bolo. Presne 8 mesiacov. Kým som nezistila, koľko fajnových vecí sa dá robiť, kým Peťa spí. Toho času nikdy nebolo veľa, no napriek tomu som sa vždy s nadšením pustila do maľovania, pečenia či doučovania angličtiny. V jeden pekný letný deň mi napadla myšlienka, čo robia iné mamky ako ja, keď im deti zaspia. A keďže som od kamošiek vyzistila, že sú rovnako streleno aktívne a nedoprajú si 5 minút pokoja, vytvorila som pre nás priestor. Priestor, kde sa môžeme stretnúť a naplno realizovať. Projekt ČO DOKÁŽE MAMA. Takto spoločne fungujeme už niečo vyše roka, je nás už viac ako 10 000 a to, že určite nezaháľame spoznáte podľa toho, že sme spoločne v skupine na facebooku uverenili už cez 27 000 ručne robených výrobkov a služieb.

Koľko času denne venuješ ČO DOKÁŽE MAMA a ako to zvládaš? Je to určite veľa starostí – organizovať mama trhy a súťaže, komunikácia s mamkami, propagácia a teraz aj predaj knižky o zeleninke.

Jooj, to sa ťažko odhaduje. Je pravda, že na pozadí v hlave mi nejaké myšlienky o projekte hmýria asi non stop. Nejako neviem zastaviť ten tok, lebo mi furt niečo napadá, čo by sme ešte mohli vytvoriť, či zrealizovať. Dobré je, že som si po čase vytvorila taký mini tím zo super šikovných žienok, takže niektoré činnosti už dokážem delegovať. Takisto som sa vďaka kurzom a technickému zázemiu naučila mnoho vecí zautomatizovať a fungujú, aj keď ja nie som momentálne online. Na druhej strane, ako sa projekt rozrastá, vyžaduje oveľa viac pozornosti, angažovanosti, takmer každý deň som oslovovaná médiami na články či rozhovory. To je časovo náročnejšie, ale som veľmi vďačná, že je o moju mamičkovskú iniciatívu takýto veľký záujem a že aj iní ľudia chcú priložiť ruku k dielu, aby sa o šikovnosti slovenských mamín dozvedelo čo najviac ľudí.

Čo by si poradila ostatným mamkám, ako si zorganizovať čas, pokiaľ chcú založiť svoj vlastný projekt alebo rozbehnúť svoje mini podnikanie? Čo funguje u Teba? Ako narábať efektívne s časom?

Ja si myslím, že veľa mamín robí chybu v tom, že ako náhle im dieťa zaspí, začnú sa venovať domácnosti. Dobiehajú zameškané pranie, žehlenie, varenie, utieranie prachu. Ja sa riadim heslom, robota nie je zajac, neujde. Čas keď Peťa zaspí venujem sebe, realizácii svojich nápadov, tvoreniu. Možno som mohla mať 10 000 krát zotretý prach, ale neostal by za mnou kúsok zo seba, čo som mohla odovzdať svetu v podobe 10 000 mamičiek, ktoré každý deň svojou aktivitou podporujem. 

V rámci Tvojho projektu ČO DOKÁŽE MAMA sa môžu ženy na materskej realizovať. Ako sa môžu cez tento projekt propagovať, s čím im pomáhate?

Tak je. Maminy v rámci ČO DOKÁŽE MAMA môžu v plnom nasadení tvoriť a ja robím všetko preto, aby sa ich výrobky dostali ku konečným zákazníkom. Vyžaduje to obrovskú osvetu a každodennú motiváciu. Organizujeme Mama trhy, kde sa môžu maminy osobne stretnúť a naplno predávať, zatiaľ čo my sa im staráme o deti. V spolupráci s materskými centrami vytváram tzv. Kreatívne priestory pre mamy, kde sa môžu učiť a inšpirovať jedna od druhej, organizujem sútaže, píšem desiatky článkov do časopisov a vediem rozhovory do miestnych aj národných televízií, založila som naše mamičkovské vydavateľstvo, v ktorom sme tento rok publikovali našu prvú knihu, píšem motivačné články a vediem rozhovory s úspešnými mamkami. Myslím, že ak mamka tvorí niečo kvalitné a originálne a využije naplno všetky moje podporné aktivity, úspech má zaručený.

Andrea Kováčová_Mama trhy

Aké sú Tvoje ďalšie tipy, ako môžu mamky čo nejlepšie zviditeľniť svoju činnosť cez projekt ČO DOKÁŽE MAMA?

Nech si určite stiahnu moju e-knihu: Každá mama môže zarábať na tom, čo ju baví. 12 tipov ako na to popri deťoch a v pohodlí domova. Tu som vytvorila TO DO LIST pre každú maminu, ktorá skutočne chce ísť naplno za svojím snom. E-kniha je dostupná na mojom blogu zadarmo.

Plánuješ svoj projekt a aktivity priniesť aj do Čiech?

ČO DOKÁŽE MAMA sa vďaka šikovným maminám dostal aj za hranice Slovenska a úspešne funguje na Malte, v Belgicku a dokonca aj v Čechách, kde máme prvých 500 kreatívnych mamičiek. Tu nám však prednedávnom odišla naša šikovná adminka, takže ak toto číta nejaká kreatívna česká duša, ktorá by sa k nám rada pridala a spravovala českú skupinu ČO DOKÁŽE MAMA na facebooku, je vítaná. 

Ako stíhaš skĺbiť prácu i s ďalšími povinnosťami okolo domácnosti? Venuješ sa domácnosti a vareniu sama, alebo si mala, prípadne máš pomoc niekoho z rodiny?

Najviac mi pomáha moja 2 ročná Peťa. Od malička som ju nosila každý deň v šatke a tak mala možnosť prizerať sa tomu, čo robím doma ja. O tomto nosiacom období som napísala článok na Parťáčkach (blogu, ktorý vediem pre Peťku). Keď sa naučila chodiť, úplne prirodzene sa do vecí pustila sama. Teraz, keď utieram prach, sama si vypýta handričku a utiera so mnou. Spolu nakladáme prádlo do pračky, spolu vešiame. Peťka miluje umývať riad. Keď párujeme ponožky, robíme z nich malé loptičky, s ktorými sa ohadzujeme. A keď varíme, Peťa mieša, korení a svojím malým tupým nožíkom vie už bravúrne nakrájať banán do ovsenej kaše.

Zo všetkého sme spravili hru a tak nás to baví. A ja mám taký vrodený dar, že nevyžadujem dokonalosť, takže keď niečo nevyzerá na 100%, vôbec sa z toho nejdem zblázniť.  

Co dokaze mama_photo Andrea Kovacova

Ako by si popísala zmenu Tvojho života s a bez Peťky?

V jednom článku som napísala, že tým, že som sa stala mamou, som získala všetko. Niektoré maminy na to reagovali trošku s nevôľou, pretože cítia, že aj popri deťoch nezabudli na svoje plány a sny. Presne to cítim a prežívam aj ja. Čo som tým však chcela povedať je, že narodením môjho prvého dieťaťa sa mi neskutočne rozšírili obzory. Neviem presne čím to je, ale predostreli sa predomnou nové vízie, nápady a spôsoby ako robiť veci s nadhľadom a pokojom. Tým, že som sa stala mamou a darovala život, urobila som najviac pre tento svet. Je to viac než akýkoľvek pracovný projekt. Cítim, že čokoľvek ešte spravím, už to bude akoby niečo navyše. To ma v živote veľmi ukľudnilo a pomohlo riešiť problémy inak, nevzťahovať si všetko na seba a zvládať kritiku. Získala som o sebe nové poznanie, odhodlanie a chuť učiť sa nové veci.

Čo je na materstve pre Teba najťažšie a zároveň najkrajšie? 

To, že sa človek chtiac nechtiac vráti opäť do detstva. Niekedy je to náročné, ale keď vypustíme celý svet okolo seba a naplno sa vrhneme do hry s naším dieťaťom, je to lepšie ako akákoľvek meditácia. 

Páčil sa Ti tento rozhovor? Máš kamarátku, sestru alebo známu, komu by tieto rady pomohli? Pošli jej odkaz a nezabudni nás tiež sledovať na Facebooku.

Kariéra alebo dieťa? Plánovanie rodiny.

Mamkine perníčky

Mamkine perníčky