Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si nájsť čas na zamestnanie popri dieťati?

Ako si nájsť čas na zamestnanie popri dieťati?

Ďaľším z rady inšpiratívnych rozhovorv, ako si nájsť čas na školu, vlastný projekt a kreatívnu prácu popri dieťati bude s Luckou Husárovou. U nej na tému ako zvláda skĺbiť výchovu svojej dcérky Beátky so zamestnaním. Jej príbeh bude tak trošku nezvyčajný, lepšie povedané výnimočný. O materstvo sa delí so svojím partnerom Tomášom. Sú v tom obidvaja 50 na 50. Ráno Lucka stáva do práce a Tomáš sa stará o dcérku a o 1 pôbede sa vracia domov a preberá povinnosti. Potom rieši svoje pracovné záležitosti Tomáš.

I takto môže fungovať rodičovstvo, ktoré umožňuje žene chodiť do zamestnania a zároveň nezanedbáva výchovu dieťaťa. Ich dcérka tak musí byť usmiata od ucha k uchu, keďže si môže plne užívať oboch rodičov. Čo viac si môže dieťa priať.☺ Prečítejte si, ako to u nich funguje.

Zlín: Lucie 31 rokov, dcérka Beátka 9 mesiacov

Ahoj Lucka, môžeš sa našim čitateľkám na začiatku predstaviť, kto si a čo robíš? 

Charakterizovala bych se jako neposedná bytost. Byla jsem taková před otěhotněním, v průběhu a také po porodu. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila několik hodin před porodem, do té doby ze mě byla v pracovní dny úřednice na životním prostředí a dvakrát týdně lektorka jógy (s jógou mi v pokročilém stádiu těhotenství pomáhal přítel Tomáš). Po porodu jsem se stala HLAVNĚ matkou, vše ostatní se postupně zajelo do „starých“ kolejí.  

Ako vyzerali prvé týždne na materskej, čo bolo pre Teba najťažšie prekonať?

Upřímně, první týdny jsem dost probrečela. Vše bylo tak nové, jiné, a i když jsem měla teorii načtenou, nečekala jsem, že praxe bude až tak těžká. Měla jsem problémy s technikou kojení, nerozuměla jsem dětskému pláči, nevěděla jsem jak ještě změnit stravování, aby malou netrápily větry, apod. Nejtěžší pro mě bylo přijmout fakt, že to chce čas, trpělivost a volný průběh (pro někoho kdo musí mít vše zorganizované a naplánované to bylo peklo). Naštěstí těmito vlastnostmi oplývá můj přítel Tomáš a ten to doma zachraňoval.

Momentálne sa delíte o starostlivosť Beátky s priateľom Tomášom. Ako by si popísala váš terajší denný režim s Beátkou?

Pracovní dny u nás vypadají následovně: ráno vstanu, snažím se nerušeně vypravit do práce, když se mi to podaří, odcházím klidnější, než když se na mě nakrmená dcera dívá, a musím se s ní loučit. Kolem půl 1 se vracím domů, kde najdu spokojenou dceru i přítele. Pak si své pracovní záležitosti řeší Tomáš. Víkendy trávíme všichni společně, režim má Beátka podobný s tím v týdnu, rozdíl je v tom, že nás má doma oba naráz.

Po akej dobe si sa vrátila späť do zamestnania?

Jelikož je Tomáš naprosto úžasný, schopný, spolehlivý a starostlivý člověk, mohla jsem se do práce vrátit po 6 měsících na mateřské dovolené a to zcela s klidným srdcem, že o dceru bude dobře postaráno.

Čo Ťa motivovalo vrátiť sa späť do práce po relativne krátkej dobe?

S možností vrátit se do práce po skončení mateřské dovolené přišel ještě před porodem Tomáš. Byla jsem touto nabídkou překvapena, jeho empatií potěšena. Do kanceláře jsem se tedy nevracela, protože jsem „musela“, smlouva mi umožňovala návrat i po skončení rodičovské dovolené. Nicméně nabídku jsem využila, už i sama jsem cítila, ačkoliv byla pro mě nová role matky vším, že musím mezi lidi. Potřebovala jsem na část dne mít jiné starosti, než krmení, přebalování, apod. Sama na sobě pozoruji, jak se po práci na tyhle aktivity nesmírně těším!

Čo by si poradila ostatným maminkám, ako skĺbiť prácu a starostlivosť o dieťa?

Mou radou je vhodný výběr partnera. Kdyby Tomáš nebyl takový jaký je, nemohla bych chodit na zkrácený úvazek do zaměstnání, nemohla bych vést své lekce jógy, nemohla bych docházet na doučování angličtiny a tak bych mohla pokračovat. A co je ještě velmi důležité, radujte se budoucí maminky během těhotenství, protože za to, že mám i já osobní život, vděčím své dceři, která je usměvavá, hodná a spolupracuje, jak nejvíce to jde.

Ako stíhaš skĺbiť prácu zároveň i s ďalšími povinnosti okolo domácnosti? Venuješ sa domácnosti a vareniu sama, alebo si mala, prípadne máš pomoc niekoho z rodiny?

Moje mamka mi nabídla, že nám přijede pomoct se na první týdny zžít, bylo to od ní starostlivé, využili jsme pomoc o prvním společném víkendu v naší domácnosti. Jelikož se mnou byl v začátcích celou dobu doma i Tomáš, zvládli jsme to tedy téměř sami. Návštěvy babiček jsme uvítali, taky to, když přivezly navařené. 

Co se týká nynějšího chodu domácnosti, opět v tom nejsem sama. Tomáš doma žehlí hordy prádla, pomáhá s běžným úklidem, vařením obědů a podílí se na harmonické atmosféře domova. Co bych ještě chtěla zmínit je to, že nikdy nezapomenu na to, jak si nás Tomáš přivezl domů z porodnice a jak nás přivítal ukázkově uklizený a nachystaný byt pro miminko a rodiče. Nutno zmínit, že se Tomáš nejen těšil otcovství (patřičné oslavy nechyběly), ale zvládl mě zastoupit ve vedení lekcí jógy a stíhal si řešit i své pracovní záležitosti. Je báječný. ☺

Vždy s úsmevom sledujem i vašu stránku @tatinek na facebooku, ktoru založil Tomáš a kde zdieľa svoje zážitky z materskej ako hrdý ocino. Je vašim cieľom motivovať i ostatných otcov, aby sa nebáli materskej a že to nemusí byť iba ženská rola?

Zde bych nechala hlavní slovo na Tomášovi, já neměla o jeho úmyslu na facebooku ani zdání, postupně jsem do této aktivity byla chtě nechtě vtažená a musím říct, že většinou jsem ráda, že se takto dělí o své/naše zážitky. Pokud by to mohlo dále motivovat i jiné muže, nebát se a hrdě se postavit otcovství, bude to jen dobře.

Ako to zvláda podľa Teba Tomáš? Majú chlapi iný štýl výchovy? Často kolujú po internete vtipné videá, čo sa stane ak necháte chlapa doma samého s dieťatom. Je to u vás podobne?

Týden před nástupem do práce jsem byla nervózní, zda mě Tomáš dokáže zastoupit ve všech aktivitách, které s dcerou dělám.  Nejednalo se jen o přebalování, krmení, ale starost mi dělalo dodržování režimu, návyků (začali jsme v tomto období učit Beátku spát v postýlce) a zvládání rehabilitačního cvičení (instrukce správného pohybu), po dvou dnech mě přesvědčil, že to bylo zcela zbytečné. Od té doby usínám klidně. Jiný styl výchovy muži mají, jejich odlišné myšlení vnímám i já při naší výchově. Často se stane, že přijdu domů z práce a Tomáše mě překvapí nějakou vychytávkou, usnadněním, moc ráda vítám tuto iniciativu. Matky mají mnohdy nutkání řešit věci vážně a opatrně, odlehčení přístupu není na škodu. Viděla jsem některá videa, která zmiňuješ, a musím říct, že zatím jsem např. dceru přivázanou za punčochy k postýlce nenašla. :D

Počula som i o Tvojej vášni k jóge. Čo by si nám k nej povedala? Ostáva Ti čas i na tento koníček?

Už je to 11 let, co jsem se s jógou seznámila. Úplně první lekci jsem si vyzkoušela u Jany Kafkové, která mou přízeň k józe iniciovala. Když pak nebylo možné k Janě na lekce docházet, a náhrada se hledala jen ztěžka, rozhodla jsem se stát se lektorem. Našla jsem si svůj směr, ve kterém se realizuji a cítím se naprosto spokojeně a co více, mí cvičenci jsou mi věrní a vrací se. Jógu cvičím dle fyzioterapeutických pravidel, asány jsou poupraveny, aby vyhovovaly těmto aspektům a byly tak více přizpůsobené návykům lidí dnešní doby (sedavý způsob života, jednostranné zatížení těla, méně volného času věnovaného fyzické aktivitě apod.).  Jelikož Tomáš ví, jak dokáže být jóga prospěšná, snaží se mi maximálně v tomto směru vyhovět, takže jógu stále cvičím dvakrát týdně, pauzu jsem vlastně měla pouze 12 dní po porodu.

Ako by si popísala zmenu Tvojho života s a bez Beátky?

Můj život je nyní zcela odlišný. Dříve jsem měla věci zorganizované, naplánované (především v osobním životě) a vše uspořádané. Tohle teď neplatí. Já nejsem ten, kdo velí, je to má nejúžasnější dcera, která kdyby byla ještě úžasnější, asi bych to nezvládla. ☺

Čo je na materstve pre Teba najťažšie a zároveň najkrajšie?

Nejtěžší pro mě bylo si zvyknout právě na to, že se věcí dějí tak nějak neplánovaně, že pokud chci stihnout spoustu věcí, tak jako dříve, musím si vše lépe rozplánovat a že pokud dcera nebude chtít, nic z toho se mi nepodaří. Přesto všechno bych neměnila, Beátka mě učí zvykat si na operativnější řešení, být trpělivější a chápavější, v podstatě ze mě dělá lepšího člověka a to jsem si vždy přála! 

Mať správneho partnera znamená mať všetko

Mať správneho partnera znamená mať všetko

O Tami a jej knihe MAMOU PO 30

O Tami a jej knihe MAMOU PO 30