Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si udržať poriadok v šatníku uloženom podľa KonMari, ako pristupovať k výberu oblečenia a nemať pocit, že nemáte čo na seba.

Ako si udržať poriadok v šatníku uloženom podľa KonMari, ako pristupovať k výberu oblečenia a nemať pocit, že nemáte čo na seba.


V roku 1930 mala priemerná žena v šatníku 36 kusov oblečenia. Dnes priemerná žena vlastní 120 kusov oblečenia.


Každú letnú a zimnú sezónu nabehneme do obchodov, "predzásobiť" sa oblečením. A potom sa každú nasledujúcu letnú a zimnú sezónu sťažujeme, že nemáme čo na seba. Ako je možné, že neustále nakupujeme a stále strádame?

Nedávno som stretla kamarátku a vraví mi: Musím si ísť niečo kúpiť." Pýtam sa: „A čo?. Odpovedá: „Neviem, jednoducho si potrebujem niečo kúpiť, nemám čo nosiť."

Lietaš v tom tiež?

Odkedy som si upratala domácnosť podľa KonMari, mám lepší prehľad o mojich veciach, všetko má svoje miesto a hlavne som začala dôkladnejšie premýšľať o tom, čo si do svojej domácnosti znovu pustím. Táto metóda ma tiež priviedla k tomu veci neignorovať. Marie Kondo radí zbaviť sa všetkého, čo nám v domácnostiach nerobí radosť. Ak vám totiž niečo nerobí radosť, asi vás to otravuje. A to, že som si veci v šatníku nevedela nájsť, bol v ňom chaos, mala som neustále pocit, že nemám čo na seba, ma veru otravovalo až až. Tak som o obliekaní začala viac premýšľať, čo by sa ešte dalo zmeniť...

Ak ste sa vrhli do upratovania šatníka spolu so mnou alebo sa naň ešte len chystáte (článok ako si upratať šatník podľa KonMari metódy nájdete na tomto odkaze), budete mať upratané raz a navždy. Ako si v ňom však udržať poriadok, nezapĺňať ho znovu vecami a nemať neustále pocit, že nemáte čo na seba?

Nuž, možno vám v tom trochu pomôže aj pocit viny.

Vedeli ste, že módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom našej planéty? Väčšina z nás do tohto kotla prispieva tým, že každú sezónu potrebujeme nové a nové oblečenie. Tričko za 10 eur – no nekúp to.

Ak chceme zmeniť katastrofické prognózy o našej drahej matke zemi, musíme každý z nás začať od seba. Tým, že budeme viac nakupovať lokálne, kvalitne, šetrne a hlavne MENEJ!

V roku 1930 mala priemerná žena v šatníku 36 kusov oblečenia. Stálo oveľa viac ako dnes, a tak si kupovali len kúsky, ktoré naozaj potrebovali a milovali. Dnes priemerná žena vlastní 120 kusov oblečenia (ja som bola asi nadpriemerná). Máme tendenciu nakupovať veci len preto, že sú lacné. V našich domácnostiach tak vytvárajú neporiadok, keďže sa rýchlo stanú nepotrebnými.

Tu sú teda moje postrehy, ku ktorým som sa upratovaním dostala. Nie som žiadny módny znalec, ani sa na to nechcem hrať, je to iba môj pohľad na vec, ktorý možno i vás niečím osloví. Poviem vám, ako si šatník udržať uložený, ako pristupovať k noseniu a výberu oblečenia a ako o nakupovaní premýšľať po novom.

Ako si šatník udržať uložený?

KonMari technika ukladania šiat (návod Tu) je tak krásna a čistá, že nie je možné, aby ste sa vo svojom šatníku nevyznali. Na čom však budete musieť popracovať:

  • Minimalizujte svoj šatník ako to len ide a udržujte ho v tomto počte. Neverím, že vám všetkých 20 tričiek, 12 riflí a nohavíc a 10 kabátov a bundičiek robí radosť. Vyberte si tie najnositeľnejšie kúsky.
  • Poznajte svoj šatník, tak ako svoju chladničku. Keď kupujete jedlo, musíte najprv zistiť, čo doma už máte, však? Keď máte tri tričká, je otázne či potrebujete i štvrté. Ak vám to prvé, druhé alebo tretie tričko doslúžilo, tak ho samozrejme vymeňte. Môžete tak využiť pravidlo jeden kus dnu, druhý von.
  • Naštudujte si „capsule wardrope“, pomáha s predošlým bodom. Fungujete iba s obmedzeným počtom oblečenia, ktoré je ľahko kombinovateľné navzájom a zároveň nevyjde hneď z módy. Na tento bod sa chystám i ja, pretože verím, že mi to pomôže zase si o kus zjednodušiť život.
  • Trošku disciplíny. Keď si prezliekate šaty, hneď ich poskladajte (podľa KonMari techniky) a odložte na miesto. Ako sa hovorí, vybudovať nový návyk trvá 21 dní. Tak vydržte. Nech vám idem i ja príkladom (ten najväčší bordelár). Mne už samotná KonMari technika ukladania šiat tak zafungovala, že som tie úhľadne uložené kúsky nechcela narušiť. Nemusela som sa ani nútiť, šlo to samé. Dokonca už nepoužívam ani nemého sluhu na odkladanie šiat. Všetky tieto veci by nám mali pomáhať, ale naozaj? Mne sa na ňom maximálne kopilo oblečenie, ktoré som nevedela nájsť. Len prehlboval moju lenivosť. Ak tohto pomocníka doma máte, zbavte sa ho.

Takže toľko, udržujte si vo svojom šatníku obmedzený počet kusov oblečenia (majte aspoň 30% rezervu a vždy, keď ju zaplníte, si aspoň poviete, že je čas niečo vyskladniť) a oblečenie skladajte do skrine, hneď ako ho zo seba vyzlečiete. Mamka to už za vás viac nespraví!

Tu je príklad. Keďže dávam veci hneď späť, nemusím si pamätať, kde bolo ich miesto. Je to vidieť na prvý pohľad. A naokolo žiadny neporiadok.

Ako pristupovať k noseniu oblečenia?

Možno vás prekvapím aj odbornými radami, nie sú totiž z mojej hlavy. Manžel mi pred dvomi rokmi venoval darček, ktorý bol na začiatok veľkou investíciou, ale časom sa zhodnocuje. Zaplatil mi módnu stylistku Violu Fetisovú, ktorá radí a koučuje i vrcholových manažérov a manažérky. Si ten naj mužíček, láska!

Viola strávila so mnou dva dni. Potrebovala som sa naučiť obliekať do práce a chcela som nájsť svoj vlastný štýl. Najprv mala prísť k nám domov, aby sa pozrela na môj šatník a až následne sme mali vyraziť do obchodov. Vravím jej,  že je to mrhanie času, že polovica mojich vecí je nenositeľná a že potrebujem ísť hlavne nakupovať. Viola sa nedala odradiť, vraj je to bežná reakcia jej klientov. Napriek tomu, že máme množstvo oblečenia, chodíme stále v tom istom. Máme totiž obmedzujúcu ilúziu, čo nosiť.  

Predtým, ako sa pustila do môjho šatníku, prebrala so mnou životný štýl, moju osobnosť, role, prácu, potreby, hodnoty a koníčky. Snažila sa ma v prvom rade spoznať, aby nový šatník obsahoval všetky moje aktivity a aby ich dokázala zladiť, skombinovat a zároveň tak vyjadriť moju osobnosť.

Nakoniec nešlo o veľké nákupy nového oblečenia, pretože sme spoločne doma zo starých kúskov objavili kopu nových outfitov. Naučila ma o obliekaní viac premýšľať a uvoľniť fantáziu. 

Aby som to skrátila, tu je pár tipov, ktoré môžete aplikovať i vy doma a nemať stále pocit, že nemáte čo na seba. Pracujte s tým, čo už máte. Zaexperimentujte a hľadajte nové ouftity zo starého oblečenia. Tipy na experimenty: dajte sveter/halenku na šaty, rolák/tričko pod šaty, pásky okolo halenky/svetra/kabátu, opasok okolo krku, zaviažte si šatku na rôzne spôsoby, hodinky zvonka okolo roláku, nemusíte ich schovávať.

Tu príklad béžových šiat, ktoré som nenosila a chcela vyhodiť. Vyčarovala z nich 12 outfitov. Boli to skôr pokusy, ako i s malými zmenami doplnkov môže váš outfit vyznieť úplne inak. Tie šaty nosím rada doteraz, a to som sa ich chystala zbaviť! :-) 

Jedny šaty

12 variácií...

Čo som si z jej rád ešte odniesla:

  • Nič nie je zlé a nekombinovateľné, treba experimentovať a hrať sa, akoby ste na seba maľovali obrázok.
  • „Nechcete to nosiť, pretože sa vám to nepáči alebo preto, že je to pre vás nové?“ Skúste v novej kombinácii/v nových farbách ísť párkrát medzi ľudí a ak sa aj po 2 týždňoch budete cítiť v outfitu nesvoja, znamená, že sa vám nepáči. Ale ak si zvyknete, bol to iba nezvyk. Vyrazte napríklad s opaskom na krku do práce alebo do mesta. Úplne divné, veľký nezvyk, ale pri tomto experimente som nakoniec dostala i komplimenty. :-)
  • Ak sa chcete naozaj odlíšiť, doplňte svoj outfit dizajnérskymi kúskami, ktoré nikto len tak nemá. V e-shope locallabels.cz nájdete kurátorský výber oblečenia a doplnkov od lokálnych fashion dizajnérov a značiek. Netradičný prsteň, náramok alebo štýlová kabelka dokážu pridať vášmu outfitu ten správny šmrnc.
  • A nakoniec po tom, čo ste zaexperimentovali vo vašom šatníku, odfoťte sa s novoobjavenými kúskami a vytvorte si nástenku outfitov, ktorú si následne vytlačíte. Ráno vám to môže ušetriť dobrých pár minút, keď rozmýšľate, čo na seba. Človek totiž rýchlo zabudne, čo nového objavil. :-)

Takže predtým ako začnete veci triediť a vyhadzovať vo veľkom, skúste zaexperimentovať, či medzi nimi nenájdete zaujímavé kúsky, z ktorých vykúzlite nové outfity.

Ako pristupovať k výberu oblečenia?

Pri výbere nového oblečenia rozmýšľajte nad kvalitou, ako dlho vám vydrží a s koľkými kúskami sa bude dať kombinovať. Väčšinou jednoduché jednofarebné oblečenie je najľahšie kombinovateľné a takýchto pár kúskov by rozhodne nemalo chýbať vo vašom šatníku. Tu je príklad dvoch tričiek, medzi ktorými som sa rozhodovala. Nevedela som si vybrať, či si mám zobrať obe alebo len to naľavo, to sa mi páčilo viac. Oki, zobrala som si nakoniec obidve, vo finále som si tričko napravo obľúbila viac. Dalo sa kombinovať s rifľami, kraťasmi, s legínami, nohavicami a šatami. Tričko naľavo iba z rifľami a legínami. Preto investujte do typu tričko napravo, budete ho mať radšej. 

Táto pomôcka vám môže pomôcť i pri vytrieďovaní. Oblečeniu môžete priradovať skóre, čím vyššia kombinovateľnosť, tým vyššie skóre.  Ak má nízke skóre, je otázne, či má miesto vo vašom šatníku. Nech je kombinovateľné aspoň s tromi ďalšími kúskami.

Ako o nakupovaní premýšľať?

Ak ste si už šatník zredukovali a neplánujete vybrakovať obchoďy pri každých výpredajoch, môžete si dovoliť investovať do kvalitnejších kúskov oblečenia. Investujte do kvality a nie kvantity. Vo finále ušetríte viac a neznečisťujete tým toľko životné prostredie.

Čo pod kvalitou ešte môžeme myslieť okrem toho, že nám oblečenie dlho vydrží? Napríklad to, akým šetrným spôsobom bolo vyrobené a doručené až k vám. O tomto už napísali mnohí predo mnou, a preto vás len odkážem na stránky NILA s článkom "Všechno, co víme o pomalé módě", ktorá vás prevedie filozofiou slow fashion (opakom fast fashion). Dočítate sa tiež, koľko reálne za oblečenie platíte a ako o výbere oblečenia premýšľať.

NILA má krásnu filozofiu, ale aj tak si mnohí z nás jej módu nedovolia, najmä ak po novom chcete nakupovať všetky kúsky šetrne. Núkajú sa tak minimálne nasledujúce dve alternatívy, ktoré sú dostupné pre všetkých a dá sa povedať, že sú i najekologickejšou cestou, pretože oblečenie z nich už svoju cestu raz "spravilo". Sú to:

Sekáče a portály s obnoseným oblečením

Voľakedy bola pre mňa veľká hanba vstúpiť do sekáču. Teraz verím, že sa z nich v blízkej dobe stane nový trend. Príťažlivejšími sa stanú, keď začnú prezentovať svoje veci podobne, ako veľké obchodné domy. Ten servis potrebujeme, o tom niet pochýb. Jednoducho nájsť to, čo hľadáme, vidieť pekne vystavené kúsky radené podľa čísla a pod.

Ako i Bea Johnson hovorí vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu, toto je stále tá najšetrnejšia alternatíva nákupu oblečenia. To už raz svoju cestu spravilo. To nové oblečenie z Bio bavlny musí svoju cestu ešte len spraviť a tiež nie je úplne bez ekologickej stopy. Veci zo sekáču sú zároveň zárukou kvality. Už vydržali niekoľko praní a nosení, zatiaľ čo o novom tričku z H&M netušíte, čo sa s ním stane po prvom vypraní.  

Ak vám sekáče sympatické nie sú, môžete začať loviť kúsky i na rôznych portáloch zaoberajúcimi sa predajom obnoseného oblečenia. (vinted.cz, letgo.cz)

Upcycling

Ďalším zaujímavým variantom môže byť, že si zo starého oblečenia vytvoríte nové. Čo tak z pánskej košele ušiť šatočky alebo z trička sukňu? Inšpiráciu na túto tému nájdete i na youtube pod kanálom Thrifted Transformations alebo na pintereste.

Ak šiť neviete, môžete si nájsť nejakú šikovnú krajčírku, ktorá to ušije za vás. Ušetríte aspoň na látke, pretože budete mať svoju. Veľa šikovných mamičiek, ktoré šijú na materskej, združuje i projekt Čo dokáže mama.

Verím, že ľudia si čoskoro budú viac uvedomovať nie len to, aké jedlo a suroviny konzumujú, ale i to, čo na sebe nosia a skadiaľ to pochádza.

Toľko k oblečeniu. Buďte minimalisti, vyberajte jednoduché a kombinovateľné kúsky, pri prezliekaní odkladajte oblečenie hneď späť do šatníku a pri nakupovaní premýšľajte i o vašom dopade na životné prostredie.

Určite netvrdím, že nakupujem už len z BIO bavlny, chodím len do sekáčov alebo upcyclingujem oblečenie. Len som vám chcela predstaviť alternatívy a ako o móde po novom premýšľať. Po uprataní šatníku som načas s nakupovaním šiat úplne prestala. Vystačím si zatiaľ s tým, čo mám. Pri výbere nového však budem určite uvažovať o jeho kvalite a kombinovateľnosti a zároveň udržiavať v maximálnom počte, aby bol môj šatník i naďalej prehľadný a rýchlo upratateľný.

Najbližšie si upraceme knihy podľa KonMari metódy a poradíme si i s neprečítanými a nedočítanými knihami raz a navždy. Nikoho totiž neteší tých 20 neprečítaných kúskov na regáloch, že? Knihy sú druhou kategóriou, ktorú Marie Kondo odporúča upratať po oblečení.

Tešte sa na skoré pokračovanie. :)

Erika

Nezabudnite ma sledovať na Facebooku a registrujte sa i do newsletteru, aby vám tieto tipy neunikli. 

Míša v skle

Míša v skle

Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.

Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.