Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si upratať knihy raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.

Ako si upratať knihy raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.


„Neprečítané knihy - niekedy znamená NIKDY.“


Každý z nás si schovávame doma jednu - dve a možno i desiatky kníh. Tie, ktoré sme čítali, tie ktoré na čítanie ešte len čakajú alebo tie, do ktorých sme sa začítali, ale ešte sme ich nestihli dočítať. Stoja tam už nejaký čas - týždne, mesiace, možno i roky. Ku knihám nás viaže akési citové puto a ak ste ako ja, určite si vravíte, že knihy sa predsa nevyhadzujú. Robia vám však všetky radosť?

Postupne vás prevediem tým, ako si upratať a zorganizovať celú domácnosť podľa japonskej metódy KonMari. Ak ste sa pustili spolu so mnou do KonMari upratovania, máte za sebou už vytriedené a uložené oblečenie. (Ak si tu na blogu prvýkrát, prečítaj si príspevok „Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy") S oblečením sme si už poradili, je časť prejsť na knihy. Knihy sú druhou kategóriou, ktorá sa podľa KonMari techniky upratuje.

Ja a môj manžel sme mali doma kopu kníh. Za tú dobu, čo sme spolu, sa nám toho nahromadilo až- až. Radi čítame a knihy milujeme. Dokonca sme premýšľali, že do nového bytu si dáme spraviť veľkú knižnicu, ktorá by nám zdobila steny obývačky. Ak mám byť úprimná, za ten čas, čo sme spolu, sme nevyhodili ani jednu knihu. A ja vlastne za celý svoj život. Ďalšiu kopu kníh mám u rodičov ešte z čias štúdií. Knihy sa predsa nevyhadzujú, mohli by sa zísť, no nie?

Teraz som milionkrát vďačná, že sa mi kniha od Marie Kondo dostala do rúk ešte pred sťahovaním. Museli by sme totiž zháňať ďalší kus drahého nábytku, ktorý by nám zaberal polovicu steny v obývačke - pre knižky, ktoré vlastne nikto nečíta a asi nikto z nás už ani čítať nebude. Boli to také klasické výhovorky typu – raz by som sa k tej knižke mohla vrátiť; knižku som ešte nedočítala; alebo úplne najhoršie – ešte som ju neotvorila, prečítam si ju, keď budem mať viac času. Nuž, ani za 3 roky, odkedy som si ich kúpila, som si na ne nenašla viac času.

Stačilo mi uvedomiť si toto všetko a rozlúčenie s knihami šlo ako po masle. Že niekedy znamená NIKDY!

Poďme si teda ukázať, ako budeme postupovať pri triedení a ukladaní kníh podľa KonMari techniky. Nebude to iba o tom, ako knižky správne uložiť, pôjdeme viac do hĺbky a povieme si, ako po novom o knihách premýšľať a čo nás vlastne učia, bez nutnosti ich prečítania.

Ak je pre vás KonMari technika nová, prečítajte si najprv článok „Úvod do upratovania podľa japonskej metódy KonMari“. Budeme z neho vychádzať a aplikovať tieto kroky na všetky kategórie v domácnosti.

Tri kroky pri upratovaní kníh podľa KonMari:

1, Nazhromaždite si všetky knihy z celej domácnosti na jedno miesto

Vaše osobné! Nikdy netrieďte knihy a osobné veci iných členov rodiny. Poličky s knihami musia byť prázdne. Nezabudnite na žiadnu knihu, či ju máte v kuchyni alebo v obývačke.

2, Zoberte každý kus výtlačku do ruky a spýtajte sa: „ Robí mi tá knižka radosť?“ Ak nie, zbavte sa jej.

Robí mi tá knižka radosť?

Ak nie, zbavte sa jej.

Aké knihy vám 100% radosť neprinesú:

  • Knihy, ktoré ste prečítali a vravíte si, že raz by sa vám mohli zísť. Ale už ste ich rok, či dva ani neotvorili. Na 90% ich ani potrebovať nebudete.
  • Knihy, ktoré ste nedočítali a hovoríte si, že si ich dočítate, keď budete mať viac času. Ani po pol roku ste si čas nenašli? Zbavte sa ich.
  • Knihy, ktoré ste si kúpili, ale ešte ste ich ani neotvorili. Už sú tam viac ako pol roka? Zbavte sa ich.

3, Vyčleňte miesto knihám, ktoré si necháte.

Veci jednej kategórie udržujte na jednom mieste. Knižky skladajte vertikálne vedľa seba (pri KonMari techniky nikdy neukladáme nič na seba).

Vualá a je to, mali by vám ostať len tie knižky, ktoré vám skutočne robia radosť a už vás nemusí viac hrýzť svedomie, že ste nejakú nedočítali alebo čaká na prečítanie.

Moja kompletná knižnica po vytriedení všetkých kníh.

Moja kompletná knižnica po vytriedení všetkých kníh.

Pravý účel kníh je, aby boli čítané, aby sprostredkovali informácie svojim čitateľom. Informácie, ktoré obsahujú, majú zmysel. Nemajú žiadny zmysel, keď iba stoja na vašich policiach. Knihy, ktoré ste si prečítali, ste aj prežili a stanú sa vašou súčasťou. Bez ohladu na to, či si ich obsah ešte pamätáte alebo nie. Pri rozhodovaní, ktoré knihy si máte ponechať, zabudnite na tie, o ktorých si myslíte, že ich budete znovu čítať, alebo na to, či ste spracovali ich obsah. Namiesto toho, vezmite každú knihu do ruky a rozhodnite sa, či vás oslovuje alebo nie. Ponechajte si len tie knihy, ktoré vás robia šťastnými, keď ich vidíte na policiach.

Problém s knihami, ktoré si chceme niekedy prečítať je ten, že ich vyraďujeme ťažšie ako knihy, ktoré sme už raz čítali. Z vlastnej skúsenosti vám však môžem povedať, že to „niekedy“ nikdy nepríde. Ak ste prepásli šancu prečítať si knihu, ktorú vám niekto odporučil alebo ktorú ste sa chystali prečítať, máte skvelú šancu sa s ňou rozlúčiť. Ako Marie Kondo hovorí, ak ste knihu doteraz neprečítali, jej úlohou bolo vás naučiť, že ju nepotrebujete. Tiež nie je potrebné prečítať knihy, pri ktorých ste sa dostali len do polovice. Ich cieľom bolo, dať sa prečítať do polovice. Bude oveľa ľahšie prečítať si knihu, ktorá vás chytí práve tu a teraz, ako takú, ktorú ste nechali rokmi zapadať prachom.

Ak sa takýchto kníh zbavíte, aspoň sa sami presvedčíte, ako vášnivo vás daná téma zaujíma. Ak po vyradení knihy máte nutkanie si kúpiť ďalší výtlačok, tak si ho kúpte, ale tentoraz si ho hneď prečítajte a preštudujte. Aspoň to bolo znamenie, že vás téma naozaj zaujíma. Ak sa však vaše pocity nezmenili, účelom knihy vás bolo naučiť, že ju nepotrebujete. Mne tento prístup veľmi pomohol, psychicky ma odbremenil a odbremenil i váhu políc. Miesto desiatok kníh mi ostali jednotky. Je zaujímavé sledovať, čo vám nakoniec v policiach ostane a čo to o vás hovorí.

Predtým mi tam už štyri roky ležala knižka SEO, ktorú som si chcela naštudovať (už by to boli beztak staré pravidlá) alebo buchla 7 návykov efektívnych ľudí. Nič z toho však momentálne nepotrebujem a robia mi radosť úplne iné témy, na ktoré sa môžem teraz s čistou hlavou sústrediť. Ostali mi knižky s receptami, o výchove detí, o príkrmoch a o pestovaní zeleniny a byliniek na balkóne. Áno, asi ma poznačila materská :D Takisto si nechávam knižky od Marie Kondo o upratovaní a od Bey Johnson o Domácnosti bez odpadu. Sú to jedny z mála knižiek, ktoré ma donútili veci hneď aplikovať do praxe a nachádzam v nich stále inšpiráciu.

Ponechala som si ešte jednu knižka, ku ktorej sa rada vraciam a ktorú som čítala aspoň štyrikrát (také knižky, ku ktorým sa radi vraciate, fakt spočítate na jednej ruke). Pripomína mi, aby sme sa nezastavovali na ceste za našimi snami. Je to kniha od Paula Coelha - Alhymista. Dostala som ju už dávno na narodeniny a vždy keď sa ňu pozriem, prebehne mi mysľou jej krásny príbeh. Zakaždým, keď sa do nej začítam, jej slová vnímam inak. Naozaj záleží na načasovaní. V jeden okamih nás môže zaujať knižka viac ako inokedy a aj slová z nej si môžeme inak vykladať. Ide to určite i s vyzretosťou osobnosti.

Toto zloženie kníh samozrejme nie je naveky, za pár rokov môžem byť v inej životnej fáze a budú ma zaujímať iné témy. S niektorými knihami sa rozlúčim a naopak, iné prijmem do „Siene slávy“.

Ako si informácie z kníh memorovať?

Marie v knihe opisovala svoju cestu, ako s informáciami narábať. Opäť skúšala všetky možné prístupy. Prepisovať myšlienky do zošita – prišlo jej to zdĺhavé a musela dávať veľký pozor na krasopis, aby si to vedela po sebe prečítať. Ďalšou možnosťou sú poznámky online, ale i to je otázne, či sa k nim budete vracať. Potom skúšala vety vystrihovať a lepiť do zošita, aby sa nemusela trápiť s prepisovaním, ale vždy to bol kus práce. A tak začala stránky z kníh vytrhávať a vkladať do zakladača – bol to najrýchlejší variant. Ku koncu testovania však prišla na to, že všetky tieto pokusy viedli len k umlčaniu jej svedomia. Nikdy sa k poznámkam nevracala. A môžem to potvrdiť i ja.

Tiež som si odkladala zošity a papiere s poznámkami. Vracala som sa k nim iba náhodne pri upratovaní. Vtedy som sa vždy do nich začítala. Nie preto, že by som si ich chcela znovu naštudovať, ale preto, že som si už nepamätala, čo sa v nich píše a potrebovala som zistiť, či ich už môžem vyhodiť alebo nie. Takže toľko k užitočnosti poznámok. Je asi najlepšie stotožniť sa s tým, že raz prečítané sa stáva našou súčasťou, či už si obsah pamätáme alebo nie. Iné je to samozrejme s odbornými knihami. Ale i tu platí, že ak informácie neaplikujete po prečítaní hneď do praxe, je lepšie si znovu knihu po rokoch kúpiť a tému znovu naštudovať. 

Momentálne si robím poznámky z kníh do online notesu. Mám v pláne udržiavať si poznámky len po určitú dobu, pokiaľ ich využívam. Ak už prestane byť u mňa téma aktuálna, je čas sa rozlúčiť i s týmito online poznámkami. Nie je totiž rozdiel medzi poznámkami napísanými na kus papiera a uloženými v počítači. Oboje môžeme rovnako ignorovať.

Vrhnite sa do upratovania kníh aj vy doma. Nazhromaždite knihy na jedno miesto, vyberte z kopy len tie, čo vám robia radosť. Tu samozrejme môžu mať problém milovníci kníh. Kľudne majte veľkú knižnicu, chápem, že pre mnohých sú knihy cenným artiklom. Cieľom nie je sa zbaviť všetkého v domácnosti, ale ponechať si len to, z čoho máte radosť. Následne knihám vyhraďte čestné miesto. Uložte ich vertikálne vedľa seba. Knihy, ktoré ste už prečítali a nechytili vás až tak za srdce, pošlite na cestu, aby mohli spraviť službu i ďalším. Použité knihy môžete predať napríklad na trhknih.cz alebo ich môžete povymieňať s kamarátmi, ktorí knihy po prečítaní pošlú zase ďalej.

Najbližšie skoncujeme s neporiadkom v našich papieroch a dokumentoch – tretia kategória, ktorú Marie Kondo radí upratať. Ak nechceš o tieto tipy prísť, registruj sa do newsletteru a budeš medzi prvými čitateľmi. 

Erika

Páčil sa ti článok? Nezabudni ma sledovať na Facebooku a registruj sa i do newsletteru, aby ti tieto tipy neunikli. 

SLOU fashion Days 2017: Ako na udržateľný šatník podľa Kamily Vodochodskej

SLOU fashion Days 2017: Ako na udržateľný šatník podľa Kamily Vodochodskej

Míša v skle

Míša v skle