Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako si vybaviť rodičovský príspevok v ČR - krok po kroku (i pre cudzincov). Plus formuláre k stiahnutiu.

Hm, niekde som tu ešte na začiatku písala, aký je rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou a ako si tieto príspevky vybaviť. Materskú som zvládla vybaviť bez problémov, teda skôr môj zamestnávateľ a to druhé som opísala z dobre mienených poučiek. Ľahko sa hovorí, ťažšie koná. A to som si myslela, že to najhoršie – pôrod, mám už za sebou.

Nikdy som sa necítila tak veľkým cudzincom v tejto krajine, ako pri vybavovaní rodičovského príspevku. Som Slovenka a trvalé bydlisko mám stále na Slovensku. Z toho vyplývali ďalšie papierovačky a dokladovanie pre Českú republiku. Dokopy mi to trvalo snáď mesiac, so 4 návštevami úradov, 5 telefónatmi, 2 e-mailami (jeden z nich už pripomínací - time response 2 týždne) a zapojením manžela, jeho zamestnávateľa a môjho zamestnávateľa. Tak snáď nebudete taká lama ako ja a zvládnete efektívnejšie.

Rodičovský príspevok v ČR pre Lokálnych


Čo potrebujete priniesť na ÚP:

 1. Potvrdenie od ČSSZ o nároku na dávky (náhrady), ovplyvňujúce nárok a výšku rodičovského príspevku. (Ak ste boli predtým zamestnaná a chcete si rodičák poberať napríklad zrýchlene.)
 2. Žiadosť o rodičovský príspevok
 3. Rodný lisť dieťaťa
 4. Preukaz totožnosti (váš)
 5. Božskú trpezlivosť

Tak takto zjednodušene to platí pre lokálnych. Čo platí pre cudzincov?

Rodičovský príspevok v ČR pre Cudzincov
(bez českej príslušnosti a trvalého pobytu v ČR)


Čo potrebujete priniesť na ÚP: 

 1. Potvrdenie od ČSSZ o nároku na dávky (náhrady), ovplyvňujúce nárok a výšku rodičovského príspevku
 2. Žiadosť o rodičovský príspevok
 3. Formulár „Doplňujúce údaje o spoločne posudzovaných osobách pre účely vyplácania dávok v rámci EU“  (vypĺňujú oba rodičia, takže budete potrebovať i podpis manžela)
 4. 2x Dotazník pre určenie štátu bydliska pre účely aplikácie koordinačných nariadení EU (jeden pre vás, jeden pre vášho mažela)
 5. Formulár E411
 6. Potvrdenie o trvaní pracovnej zmluvy (váš zamestnávateľ)
 7. Potvrdenie o trvaní pracovnej zmluvy (zamestnávateľ manžela)
 8. Prehlásenie – kde potvrdzujete, že v súvislosti s čerpaním nepoistných sociálnych dávok prehlasujete, že pre vás i osoby spoločne posudzované platí, že máte bydlisko na území Českej republiky
 9. Rodný lisť dieťaťa
 10. Zdravotný preukaz dieťaťa
 11. Očkovací preukaz dieťaťa
 12. Váš preukaz totožnosti (OP alebo pas)
 13. Požehnanú božskú trpezlivosť
   

Tu nájdete odkazy na jednotlivé formuláre k rodičovskému príspevku:

 1. Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlyvňující nárok a výši rodičovského příspěvku – potvrdzuje ČSSZ
 2. Žádosť o rodičovský příspěvek (tu je potrebný podpis i manžela)
   

Plus dodatočné dokumenty pre cudzincov bez trvalého bydliska:

 1. Doplňující údaje o spoločně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci eu – vyplňujete vy
 2. Dotazník pro určení státu bydlište pro účely aplikace koordinačních nařízení eu pro období (rok dopíšete). Dotazník som nenašla na oficiálnych stránkach MPSV, ale ide o tento formulár. Dotazník si vytlačte 2x, vyplňujete ho vy i manžel. K tomuto dotazníku prikladáte ešte prílohy ako pracovnú zmluvu, doklad o zdravotnom poistení, a pod. – možnosti sú uvedené na poslednej strane a je lepšie sa spýtať na úrade, aké prílohy požadujú.
 3. FORMULÁR E411 – vyplňujete vy, posiela sa na Slovensko. To spraví za vás Úrad práce.
 4. POTVRZENÍ O TRVÁNÍ PRACOVNÍ SLMOUVY (Vytlačte ho 2x, vyplňuje ho váš a manžela zamestnávateľ. Nenašla som na stránkach mpsv. Prikladám náhľad TU.
 5. PROHLÁŠENÍ - nenašla som na stránkach mpsv. Prikladám náhľad TU. Dostanete ho na ÚP. Potvrdzujete iba vy.

Aké úrady potrebujete navštíviť:

 • Česká správa sociálneho zabezpečenia (kontakty). V Prahe je jedno, ktorú pobočku navštívite. Nezávisle od vášho bydliska môžte navštíviť najbližšiu pobočku. Sem musíte priniesť predvyplnený formulár č.1 a ČSSZ vám formulár potvrdí. S ním pôjdete na ÚP.
 • Úrad práce štátnej sociálnej podpory (Kontakty) – musíte zájsť na oddelenie štátnej sociálnej podpory v mieste trvalého bydliska. Ak napríklad žijete v Prahe a trvalé bydlisko máte na Prahe 5, tak si nájdete ÚP na Prahe 5 a nie na Prahe 6. Druhý prípad môže byť, že pracujete v Prahe, ale trvalé bydlisko máte v Brne, v tom prípade budete musieť ísť do Brna. Tretí prípad je (čo bol môj), že trvalý pobyt máte v cudzine (napr. na Slovensku) a v ČR máte iba prechodné bydlisko, v tom prípade budete musieť navštívit ÚP na pobočke, kde je registrovaný váš zamestnávateľ. To zistíte i podľa obchodného registra. POZOR! Niektoré úrady sú rozdelené i v rámci jednej lokality - na tie, ktoré riešia iba nezamestnaných a tie, ktoré riešia sociálnu podporu. Hľadajte teda kontakt na ÚP sociálnej podpory.

Ja som sa popápila snáď vo všetkých smeroch. Najprv som zašla na pobočku v mieste môjho (prechodného) bydliska. Bol to však úrad pre nezamestnaných, tak na druhý deň som už zašla na ÚP sociálnej podpory. Keďže v tej lokalite som mala iba prechodné bydlisko, poslali ma z tade na ÚP, kde je registrovaný môj zamestnávateľ. Už som chcela plakať! Tu som si aspon vypýtala zvyšok dokumentov, ktoré som potrebovala doložiť, keďže na stránkach MPSV o tom nie je ani zmienka a pani sa ma začala vypytovať, či mám ďalších X dokumentov so sebou, pretože som cudzinka. Čumela som ako puk, šla som tam s tým, že už všetko mám. Veď som si tam predtým volala a overovala, čo za dokumenty potrebujem. Akoby to nestačilo, keď už som bola na správnom ÚP, úradníčka mi hovorí, že mi ešte chýba posledný dokument, a to potvrdenie trvania pracovného pomeru môjho manžela, hoci som mala so sebou jeho pracovnú zmluvu. Nestačilo. Už mi do prišlo ako nekončiaci boj.

Pokiaľ som sa dopátrala toho, kam vôbec zájsť a aké formuláre mať so sebou, mala som pocit, že som zložila práve malú maturitu. Komplikovanejšie pre matky to spraviť snáď ani nemohli. Mimochodom ani na ČSSZ, ani na ÚP si nemôžete rezervovať presný čas návštevy. Bodlo by to, keďže nie každá z nás ma opatrovateľku alebo rodičov po ruke, a tak si budete musieť vystáť radu a modliť sa, že to vaše dieťa v kočíku vkľude prespí. (No neprespalo!) Ďalšou perličkou je, že oba úrady v Prahe (ČSSZ a ÚP) sú na iných adresách a otvorené iné dni, takže to jeden deň neobeháte. (ak nemáte turbo v zadku)

Posledná rada na záver:

Zájdite si vopred na úrád práce štátnej sociálnej podpory, kde o rodičovský príspevok budete žiadať a rovno si vypýtajte všetky potrebné dokumenty. Alebo tam napíšte. Nevolajte! Je to zbytočné. Buď sa dovoláte až na desiatykrát a po druhé, do telefónu vám môžu povedať bárs čo. V e-mailovej komunikácii si už však musia dať pozor, čo vám povedia, keďže to na nich môžte neskôr vytiahnúť. Tu však rátajte s tým, že bežná odozva je kľudne i 2 týždne. Tak ak máte viac otázok, radšej ich tam všetky rovno napíšte, inak možte čakať ďalšie 2 týždne na odpoveď. Z toho vyplýva, radšej si tam zájdite! Každá pobočka môže totiž vyžadovať iné prílohy. To ako vážne.

Prajem vám božskú trpezlivosť mamky a dolu v komentároch sa nezabudnite zmieniť, či ste mali podobnú zlú/dobrú skúsenosť s vybavovaním príspevku.

Páčil sa ti tento článok? Sleduj ma i na Facebooku, nech ti žiaden neunikne.

 

Červená šošovica dvakrát inak

Červená šošovica dvakrát inak

Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma?

Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma?