Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.

Ako som skoncovala s neporiadkom v šatníku raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.

Celý život upratujeme a neustále nám v domácnostiach vzniká opakovane neporiadok. Viem o tom svoje. Šatník bol taká moja perlička. Minimálne raz mesačne som celú skriňu musela vyhádzať a spraviť v nej z novu poriadok. Hľadaľa som to jedno tričko, tie jedny nohavice, prehádzala všetky kôpky a za pár dní z toho bola veľká guča. Niekoľko dní, možno týždňov to tolerujete, lebo ste jednoducho lenivá a keď už vykypíte pri desať minútovom hľadaní jednej veci, tak sa odhodláte si znovu vyupratať. Na chvíľku ste spokojná. V skrini je poriadok. A za pár týždňov ... znovu!

Je vám to povedomé? Našli ste sa v tom?

Každá vychádzka s malým bola pre mňa pol hodinová výprava. Malý urevaný v kočíku, ktorý už nedokáže vyčkať svoju mamu, ktorá sa pol hodinu vypravuje. Kde mám tričko, kde je šála, kde mám kľúče... áno, u mňa každodenná rutina.

Povedala som si a dosť! Musí to ísť predsa i inak.

Ide to! Po 31 rokoch som si konečne našla systém, ktorý funguje na 100%. Svoj šatník som si upratala raz a už odvtedy ho nemusím nikdy viac upratovať.

Aplikovala som do našej domácnosti KonMari systém upratovania, ktorý vymyslela Japonka Marie Kondo. Ak je vám táto japonská metóda nová, prv si prečítajte úvod do tejto techniky, o ktorom som písala v minulom článku. Budeme z neho vychádzať a aplikovať na každú časť našej domácnosti. 

Dnes vám predstavím premenu môjho šatníku podľa pravidiel KonMari ukladania. Ak budete postupovať presne podľa tohto návodu, i vy môžete skoncovať s neporiadkom vo vašom šatníku raz a navždy.

Takže začínáme!

Rady na (pred)prípravu:

 • Prv oznámte rodine, že sa púšťate do upratovania a ktorý deň si na to vymedzujete. Nech v ten deň s vami so žiadnymi aktivitami nepočítajú. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že jedna kategória vám zaberie celý deň. Ak máte malé dieťa, pripravte manžela na to, že sa bude oň celý deň starať. Ideálne ich pošlite von na dlhú prechádzku.
 • Vyupracte si deň vopred izbu, v ktorej začínate. Áno budeme síce upratovať, ale len šatník. Odpracte z izby všetko, čo by vás pri upratovaní mohlo rušiť.
 • Najlepší čas na upratovanie je skoro ráno, keď máte energiu. Počítajte s tým, že vám to (naozaj) bude trvať celý deň.
 • Dajte si sýte raňajky, vypite kafé a puste sa do toho. Nemajte žiadne ilúzie, že v ten deň budete variť obed alebo večeru. Majte jedlo nachystané vopred.
 • Môzte si pustiť i príjemnú hudbu k upratovaniu, ale len k nahromaďovaniu vecí. Pri vytrieďovani udržujte ticho, aby ste sa mohli sústrediť na svoje pocity.
 • Spravte si fotku pred. Budete milo prekvapené finálnym výsledkom.  :-)

  Takýto minichaos bol v mojom šatníku ešte pred uprataním:

Ako budeme postupovať:

1. Nazhromaždite svoje oblečenie zo všetkých miestností a skríň na jedno miesto. Ideálna je na to manželská posteľ.

Aby ste sa v tej halde vecí nestrácali, hromaďte veci na posteľ od začiatku podľa podkategórií. Vytvorila som si tak kopčeky z nohavíc, tričiek, svetrov a podobne. Jedine spodné prádlo, silonky a ponožky som porozdeľovala do papierových tašiek, aby sa mi s nimi lepšie pracovalo. Papierové tašky dobre stoja a keď som ich triedila, len som vysypala obsah na zem. Vzniklo mi tak celkom 16 podkategórií.

1. Šaty, sukne
2. Svetre, kardigány, saká
3. Šály a šatky
4. Košele, halenky
5. Rifle, gate, tepláky, funkčné nohavice, legíny
6. Kraťase
7. Tričká, roláky na nosenie von a do práce
8. Tričká na nosenie na doma
9. Mikiny
10. Pyžamá a župan
11. Kabáty, budny, vetrovky
12. Tielka
13. Ponožky
14. Silonky a silonkové ponožky
15. Podprsenky
16. Gaťky

Po nahromadení vecí na jedno miesto by váš šatník mal vyzerať takto – úplne prázdy. (aspoň si konečne v skrini utrete prach)

Pri vyberaní oblečenia zo zásuviek sa mi nazbierali veci i z iných kategórií, ako napríklad peňaženky, pohľadnice, vernostné kartičky, vizitky, epilátor a niekoľko ďalších somariniek, ktoré by vás ani nenapadli hľadať medzi oblečením. Tieto veci sa nesnažte triediť. Všetko, čo nesúvisí so šatníkom, vhoďte do tašky a odložte na neskôr, keď budete triediť tzv. Komono. Veci nesúvisiace s oblečením do šatníku nedávajte. Nemajú tam čo robiť.

2. Z nahromadeného oblečenia vytrieďte veci, ktoré vám nerobia radosť. Začínajte s mimosezónnymi vecami.

Vyvoláva to vo mne radosť?

Ak nie, preč s tým!!!

Musíte si zobrať každý kus oblečenia po jednom do ruky a spýtať sa túto čarovnú vetu: „Vyvoláva to vo mne radosť?“. Telo zareaguje. Nenechávajte si veci len tak pre istotu, že sa vám zídu. Ak vám nerobia radosť, nenosíte ich, preč s nimi! Poďakujte oblečeniu, ktoré už splnilo svoj účel. Takto som sa zbavila asi 70 kusov oblečenia.

Ak neviete, ako vyzerá radosť, vyberte si z celej kopy iba 3 veci, ktoré vo vás vyvolávajú radosť. Zistíte to porovnaním. Ak stále neviete, objímte danú vec, vyskúšajte si ju...

Pri vytrieďovaní mi skvele poslúžil tichý sluha. Začala som s prvou podkategóriou – halenky. Vec, ktorú som nechcela, som hodila na zem. To, čo som si chcela nechať som prehodila cez sluhu a veci, u ktorých som si nebola istá, som zavesila na bok.

Po vytriedení som nechcené veci hodila do tašky (skvele sa šikli papierové tašky z rohlíku :). To, čo som si ponechala som položila späť na posteľ. To s čím som si nebola istá, som hádzala tiež do papierovej tašky. U týchto vecí som sa pýtala manžela, či sa mi ešte hodia alebo nie. Ak sa neviete rozhodnúť, nech za vás rozhodne on. Prečo si niečo nechávať, v čom sa nepáčite ani svojmu mužovi, že?

Ak stále nie ste presvedčená, či si danú vec ponechať alebo sa jej zbaviť, schovajte si oblečenie na krátky čas a uvidíte, či vám bude chýbať. Ak si naň ani za 2-3 týždne nespomeniete, preč s ním.

3. Vyhraďte oblečeniu čestné miesto. Položka bez miesta zvyšuje pravdepodobnosť, že sa váš priestor znovu zaplní. Každej veci stačí určiť jej miesto len raz.

Ako ukladať veci na ramienka:

 • Usporadúvajte veci v šatníku tak, aby sa medzera pod ním zvyšovala smerom do prava. Línie, ktoré stúpajú smerom do prava spôsobujú, že sa ľudia cítia príjemne.
 • Ťažké oblečenie zavesujte na ľavú stranu a ľahké na pravú. Ťažké sú dlhé z pevnejšieho materiálu a tie, ktoré sú tmavej farby.
 • Smerom k pravej strane bude dĺžka oblečenia kratšia, materiál tenší a farba svetlejšia. Dokonca som si zoradila i ramienka podľa farieb – z ľava tmavé, smerom doprava svetlé.
 • Z ľava začínajú kabáty, ďalej šaty, bundy, nohavice, sukne a blúzky.
 • Nedávajte na vešiak viac ako jeden kus oblečenia! Áno, zmestila by sa vám aj košela podto sako, ale verte mi, že tak budete znovu prepadať hľadaniu. Takto bude vyzerať vaše oblečenie ako vystavené v obchode a budete mať z neho veľkú radosť.

Ako ukladať veci v zásuvkách

 • V zásuvkách ukladáme veci nastojato, nie naplocho. Vytvorená hromada by zaťažila to, čo je na spodku - veci sa stláčajú. Keď nejakú vec nemáme dlhodobo pred očami, zabudneme že existuje. Tým, že oblečenie ukladáme za sebou, sa zároveň nenarušuje iné oblečenie, keď zo šuflíku nejaké vyberáme.
 • Oblečenie skladajte na hladké obdĺžniky. Odporúčam vám vopred si pozrieť videá na youtube, ktoré vás to naučia. Ja som sa na videá začala pozerať až po tom, čo som sa pustila do upratovania. Keď ma už čakalo skladanie vecí späť do šatníka, bolo zrazu 11h večer, a to už náladu a sily nazvyš príliš nemáte. :-)

  Mrknite sa na tieto videá s technikou KonMari:
  Ukladanie tričiek s krátkym rukávom a na ramienkach
  Ukladanie spodného prádla: podprsenky, nohavičky, ponožky
  Ukladanie tričiek/svetrov s dlhým rukávom, nohavice, slipy, trenky

   
 • Vrchné oblečenie ukladáme do vrchných zásuviek a spodné do spodných zásuviek. Podobne je to s materiálom, ľahké ako bavlna do vrchných zásuviek, ťažké ako vlna do spodných zásuviek.
 • V boxíku môžte uložiť i rôzne komono súvisiace s oblečením, ako odnímateľné ramienka, podprsenky a pod.
 • Nie je potreba triediť veci na mimosezónne a sezónne, ani domáce a pracovné, skôr podľa hrúbky materiálu.
 • Ukladajte veci podľa farieb, do zadu tmavé, do predu svetlé.

Ako ukladať veci v skriniach

Metóda KonMari je šúflíková. Preto odporúčam si do skríň s regálmi dať škatule, kde si budete ukladať šaty podobne, ako do šuflíkov.

Ak si ponecháte v šatníku 30% rezervu, priestor sa vám ešte viac ovzdušní. Po uprataní si dajte načas pohov od nakupovania. Tým, že sa vám šatník sprehladní, získate oveľa lepšiu schopnosť veci kombinovať a možno objavíte i nové outfity zo stávajúceho oblečenia.

Keď som si upratala, skutočne som mala pocit šťastia. Veci boli tak úhľadne uložené, že som mala pocit, ako by boli vystavené v obchode. Vždy, keď som prechádzala okolo komody, musela som nakuknúť do zásuviek, takú som z toho mala radosť. Už sú to takmer 3 mesiace, čo som si šatník upratala a stále vyzerá ako hore na obrázkoch. Takže musím uznať, že tento systém funguje na 100%. Samozrejme chce to i určitú sebadisciplínu. Naučilo ma to tiež si veci hneď odkladať, ako si ich vyzlečiem. Už vám to nejak nejde, len tak ich pohodiť medzi úhľadne poukladané kúsky.

Manžel povedal, že ak mi to vydrží 2 mesiace, pozve ma na haagen dazs zmrzlinu. Až tak mi dôveroval :D Myslím, že je čas sa mu pripomenúť :-)

Na záver nezabudnite sa vytriedených vecí šetrne zbaviť. Oblečenie môžte darovať (darujhadry.cz), venovať charite, odniesť do zberných kontajnerov na textil (časť z nich tiež putuje na charitu. Overte však, kto koše vlastní, z niektorých môžu ísť veci i na komerčné účely – do secondhandov), alebo inzerovať cez portály (napr. vinted.cz, sbazar.cz) a špeciálne FB skupiny, ktoré sa predajom a kúpe vecí venujú.

Najbližšie si ešte povieme zopár slov k obliekaniu – ako nemať pocit, že nemáte čo na seba, ako aj to, ako o nakupovaní oblečenia premýšľať a chovať sa viac šetrne k životnému prostrediu.

Erika

Nezabudni ma sledovať na Facebooku a registruj sa i do newsletteru, aby ti tieto tipy neunikli. 

Ako si udržať poriadok v šatníku uloženom podľa KonMari, ako pristupovať k výberu oblečenia a nemať pocit, že nemáte čo na seba.

Ako si udržať poriadok v šatníku uloženom podľa KonMari, ako pristupovať k výberu oblečenia a nemať pocit, že nemáte čo na seba.

Kórejská špecialita bulgogi

Kórejská špecialita bulgogi