Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Ako vyzerá domácnosť podľa KonMari, zero waste a montessori princípov v jednom? Prečítajte si, čo práve chystám!

Ako vyzerá domácnosť podľa KonMari, zero waste a montessori princípov v jednom? Prečítajte si, čo práve chystám!

Ako prvorodička je pre mňa všetko nové, čo sa týka výchovy a starostlivosti o dieťa. Učím sa za pochodu a som udivená, čo všetko by správna mama mala vedieť a robiť od pôrodu, dojčenia, nosenia, uspávania, výživy, hier až po vzdelávanie. Dočítala som sa veľa nových zaujímavých informácií, ale ku koncu som sa cítila ešte viacej neistá či to, ako pristupujem k malému, je správne alebo nie, hlavne keď si niektoré metódy a rady idú proti sebe. Vravím si, už by som asi mala prestať toľko čítať. Pýtam sa: „Čo z dieťaťa vychová láskyplného a zdravého človeka?“ No predsa šťastný domov!

Mama a otec určujú základné vzorce správania svojich detí. To, ako sa naše deti budú správať k druhým, ako budú samostatné, aké budú mať názory, naväzovať vzťahy, akí budú sebavedomí a priebojní, pozitívni alebo negatívni, ako sa budú stravovať, chovať k životnému prostrediu alebo akí budú mať cit k estetike, to všetko komunikujeme k deťom skrze nás rodičov, náš domov a náš životný štýl. Deti s nami prežijú veľký kus života. Nasajú do seba všetko, dobré i to zlé.

Verím, že každá mama chce pre to svoje dieťa to najlepšie a robí to s najlepšie mienenými úmyslami, nech už sa riadi akoukoľvek metódou. A tak si vravím, že je zbytočné byť na seba príliš prísna a našla som si svoj vlastný výchovný mini projektík, ako si vytvoriť šťastný domov.

Čoskoro sa totiž budeme sťahovať do vlastného. Cítim to ako nový začiatok, ktorý sa vám za život naskytne raz, možno dvakrát. Teraz a tu mám možnosť určiť, akými vecami sa v novom byte obklopíme a aký nový životný štýl chceme s rodinou začať žiť. Čo mať, z čoho a ako sa k veciam správať však v sebe zanecháva oveľa hlbšie posolstvo.

Túžim z nášho domovu vytvoriť miesto, ktoré bude našu rodinu inšpirovať a zároveň vychovávať k samostatnosti a k zodpovednosti k životnému prostrediu. To ma momentálne naplno zamestnáva tieto dni, keďže nám ostáva už iba niekoľko týždňov do sťahovania.

Inšpirovali ma k tomu štyri knižky. Tri z nich o výchove detí dokonca ani nie sú, aspoň sa to na titulke nepíše, ale podľa mňa s výchovou majú dosť společného. Všetky štyri knihy vychádzajú z minimalizmu. A to je práve odkaz, ktorý by som svojim deťom skrze náš domovom chcela prenechať – menej vecí, viac zážitkov.

Aké sú to knižky, čo sa v nich hovorí a čo si z nich môžete odniesť i vy?

Upratovanie podľa KonMari od Marie Kondo – knihy Kúzelné upratovanie a Upratané

Až na materskej som zistila, že veci, ktoré nás v byte obklopujú mi vysávajú energiu a berú čas. Predtým som to nejak neriešila, väčšinu času som bola v práci a často som sa vracala domov až večer. Cez víkendy sme sa zas snažli byť s manželom vonku, takže som to až tak nepreciťovala. 

Počas prvých mesiacov na materskej som prežívala veľkú izoláciu. Malý prišiel na svet do zimy, rodinu mám stovky kilometrov od seba a tých pár kamarátiek s deťmi v Prahe bývajú hodinu odo mňa. Väčšinu času sme tak trávili s Damíkom doma medzi štyrmi stenami a na prechádzkach. To bol pre mňa šok.

Keď už malý zaspal, miesto toho, aby som mala chvíľku pre seba, všetko sa točilo okolo domácnosti – nekonečného ukladania a varenia. Tak si vravím, že čo robím špatne a či sa to dá nejak zmeniť. Neustále som niečo ukladala a hľadala a keď už som mala konečne upratané, za pár dní bolo všetko postarom.

S varením som to vyriešila tak, že som založila spolu s kamarátkou Katkou na facebooku skupinu pre maminy „Čo si varia mamky na materskej“, kde pravidelne pribúdajú recepty s rýchlymi a chutnými jedlami. (vítané sú všetky mamičky :) 

Ohľade upratovania som zas narazila na knižku od Marie Kondo, ktorá ma veľmi oslovila. Marie sľubuje: „Poupracte si raz podľa mojich rád a už nikdy viac nebudete musieť ukladať“. Čožee fakt? Wow to musím skúsiť! Zatiaľ všetky techniky ukladania u mňa zlyhali. Mám vôbec nejakú techniku? Hm, asi to bude ten problém...

Táto knižka mi tiež otvorila oči, čo sa týka detstva a čo si so sebou z rodín odnášame. Pamätám si, ako sa u nás stále upratovalo a stále bol neporiadok a všetko sa hladalo. Prv za nás všetko ukladala mama a keď už usúdila, že je čas, aby sme s upratovaním začali i my, väčšinou to bolo pod nátlakom. To ako som upratovala, som pochytila z toho, ako to robievala ona. Lenže ani naša mamka nemala žiadnu techniku.

Ako Marie Kondo hovorí, väčšinu z nás hrešili naši rodičia za neupratanú izbu, ale koľkých z nás vedome učili rodičia upratovať? Tak, ako nás rodičia neučili upratovať, tak ani ich rodičia im túto zručnosť nepredali. Všetci sme v tomto samoukovia.

Kuchárske zručnosti a recepty si odovzdávame z generácie na generáciu, ale že by sme odovzdávali našim potomkom rodinné tajomstvá upratovania, to sa vo väčšine domácností nedeje. A pritom ak zažijete, aké je mať skutočne uprataný dom, budete cítiť ako to pozitívne ovplyvní všetky ostané aspekty vášho života – vrátane práce a rodiny. Zistíte celkom presne, čo v živote potrebujete a čo nie, a tiež čo by ste mali a nemali robiť. Získate viac času na seba, rodinu, kamarátov, hobby a spoločné zážitky.

Nehovorím o obyčajnom upratovaní, kde začínate utrením prachu a špiny a končíte založením vecí na ich miesto. Metóda KonMari je trošku časovo náročnejšia, upratovanie vám môže zabrať i 2-3 mesiace, ale upracete si raz a navždy. Už viac nebutede mať neporiadok. 

To ako KonMari metóda vyzerá v praxi vám budem postupne ukazovať. Mnohí si z jej metódy zobrali len časť, ako napríklad techniku ukladania šiať, zbavovanie sa vecí, ale týmto podľa mňa nikdy nedocielite toho, o čom Marie Kondo hovorí. Ja som si povedala, keď už tak už a poriadne. Takže ak chcete vidieť jej metódu podľa všetkých pravidiel, určite sledujte premenu našej domácnosti, ktorú vám čoskoro budem predstavovať.

Zero waste alebo domácnosť bez odpadu od Bey Johnson 

Knižku Marie Kondo skvele dopĺňa kniha od Bey Johnson. Marie bohužial nepripomína, ako sa vecí zbavovať šetrne. U zbavovania vecí prídete na to, že sa vám toho nahromadilo toľko, že postaviť vrecia k smetným košom vám nepríde úplne v poriadku. Áno, zíde zočí, zíde z mysle, ale je potreba myslieť i na ekologickú stopu, ktorú za sebou zanechávame. A to by sme mali učiť i naše deti, pretože to, čo budú vidieť u nás, budú s veľkou pravdepodobnosťou napodobňovať aj ony.

Beyna knižka vás zároveň viac núti premýšlať o tom, čo si do svojej domácnosti púšťate – z akých materiálov, v akom množstve, v akej kvalite. Tým, že si vyupracete byt od zbytočností, budete dôkladnejšie premýšľať o tom, čo si opäť do domácnosti pustíte. Táto knižka je tak skvelou príručkou, plnou rád a tipov, ako si domácnosť zjednodušiť a zároveň sa správať ekologicky.

Jej cieľom je poukázať na to, aby ľudia pochopili, aký dopad má naša kúpna sila na životné prostredie a chovali sa podľa toho. Snaha obmedziť odpad začína už mimo domácnosť. Domácnosť bez odpadu nie je založená na recyklácii, ale na prevencii, teda zabráneniu vzniku odpadu – tým, že zamedzíme spotrebu a začneme predchádzať nákupom v obaloch. Menej vecí = jednoduchšia domácnosť = menej ukladania = menej starostí = viac času na rodinu, hobby, zážitky...  

Páči sa mi, že vás Bea nenúti robiť všetko ako ona, ale aby ste si zobrali z jej rád len to, čo je pre váš život prijateľné a ešte pohodlné. Tiež sa nechystám na nejaké extrémy, ale myslím si, že z tejto knižky môže každý z nás niečo načerpať a zlepšiť tak prostredie, v ktorom žijeme. Môžte sa teda tešiť na ďalšie tipy načerpané z tejto knižky, ktoré zavádzam i do našej domácnosti.

Domácnosť podľa montessori princípov

K montessori som sa náhodne dostala návštevou workshopu "Aké aktivity v duchu Montessori môžete deťom ponúknuť doma" od Lucie Urbančíkovej, s ktorou som už tu na blogu robila rozhovor (môžte si ho prečítať na tomto odkazu).

Princíp montessori ma nadchol a chcela som sa dozvedieť viac. Prečítala som si knižku Tajuplné dětsví, ktorá popisuje ako Marie Montessori, významná talianská lekárka, antropologička a pedagogička, k tejto metóde prišla. Prekvapivo náhodne, vďaka obmedzeným finančným zdrojom, keď viedla dom detí určený pre chudobné deti predškolného veku.

Tým, že nemali financie, zariadenie a pomôcky si museli zjednodušovať alebo úplne chýbali, ako napríklad učiteľ nemal svoj stôl a chodil medzi deťmi. Jej učenie vychádzalo zo samotného sledovania detí.

Odvtedy prešlo viac ako 100 rokov a jej metóda sa samozrejme posunula ďalej, ale princípy ostávajú rovnaké – vytvoriť dieťaťu uspôsobené prostredie, pozorovať v akom senzitívnom období sa práve nachádza a podľa toho mu ponúkať vhodné pomôcky a aktivity na podporu zručností, ktoré je pripravené rozvíjať.

Pre mňa to bol úvod do problematiky, ale hlbšie know how ako aplikovať princípy montessori v domácnosti mi dal online kurz v angličtine „How to set up your home montessori style“.

Prevádza vás, ako si zariadiť bývanie prispôsobené potrebám detí – stačí sa znížiť na ich úroveň. Tým myslím teraz výšku. :) Čo vidíte? Vysokú posteľ, na ktorú dieťa nevie vyliezť. Vysokú stoličku, na ktorú si nevie samé sadnúť. Vysoké umývadlo, v ktorom si nevie umyť ručičky. Dospelácku skriňu, v ktorej nedočiahne na svoje šaty, a pod. A tak neustále počúvate – mami, mami, posaď ma, obleč ma, umy ma, podaj mi ...

Pritom ony by robili najradšej toto všetko samy, pokiaľ by nábytok a pomôcky boli prispôsobené ich výške. Deti totiž najradšej napodobňujú nás dospelých. Dokonca vraj prirodzene inklinujú k poriadku a rady dávajú veci na svoje miesto. Tým som bola i ja riadne prekvapená, keď som to čítala.

Netvrdím, že to tak stopercentne je, ale určite to chcem otestovať. Plánujem nášmu synovi zariadiť byt podľa montessori princípov a učiť ho tým samostatnosti, že i on sám si vie poupratovať, obliecť, hodiť prádlo do špinavého koša, priniesť si pohárik a tanier k vlastnému stolu, natrieť chlebík, a to už od ranného veku hravou formou.

Ešte máme niekoľko týždňov do sťahovania. Ak vás zaujíma, ako vyzerá domácnosť poďla týchto troch princípov, nezabudnite nás sledovať na Facebooku a registrujte sa i do nášho newsletteru, aby vám tieto tipy neunikli. Najbližšie vám predstavím úvod do upratovania podľa Marie Kondo! 🙂

Úvod do upratovania podľa japonskej metódy KonMari

Úvod do upratovania podľa japonskej metódy KonMari

Krémové talianske rizoto so špargľou

Krémové talianske rizoto so špargľou