Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Autom s dieťaťom po Holandsku – Amsterdam, Zaanse Schans a Keukenhof. Plus cestovateľské tipy nie len do Holandska.

Autom s dieťaťom po Holandsku – Amsterdam, Zaanse Schans a Keukenhof. Plus cestovateľské tipy nie len do Holandska.

Ak ste čítali môj článok o putovaní s 3 deťmi po Španielsku, tak viete, že som plánovala výlet s rodinou do Holandska. Mojím hlavným zámerom je viac cestovať s dieťaťom a hlavne nebáť sa toho.

Priznám sa, že nie som veľký plánovač výletov a skôr som doteraz bola v roli, že niekto iný za mňa výlet plánoval. To ma brzdilo v niekoľkých smeroch.

Moja nepripravenosť nedovolila, aby som krajinu hlbšie spoznala. Dopredu som si toho veľa o krajine nezisťovala alebo som si to nechávala na poslednú chvíľu. Strácali sme čas i s vymýšľaním programu na mieste a s presunmi. A do tretice, nevedela som, či za dané služby preplácam alebo nie. Nemala som o nich prehľad, a tak sme sa často s mužom hádali, že to už je predsa príliš drahé.

Rozhodla som sa preto, že sa naučím cesty organizovať sama. Dôkladnejšie sa na ne pripraviť a mať z nich väčšiu radosť a úžitok.

Cestu do Holandska som plánovala pre 6 ľudí a 1,5 ročné dieťa. Takže trošku väčšia zodpovednosť i za druhých. Spísala som pre vás tipy nie len na itinerár, ktorý sme absolvovali, ale i ďalšie rady a vychytávky, ako cestu naplánovať (nie len do Holandska). Dúfam, že vám pri plánovaní ušetria čas.

Cestujte šikovne a lacno

Pri plánovaní ciest ma vždy brzdilo, že som nevedela kde a ako začať. Preto som si o cestovaní chcela najprv niečo naštudovať.

Janka z blogu Travelhacker mi neplatí za reklamu, vlastne ani o mne nevie, ale i tak spomeniem jej knihu Cestuj bez miliónov.

Za mňa je táto kniha skvelým sprievodcom a odrazovým mostíkom pri plánovaní akýchkoľvek ciest po svete i Európe. Začala som teda s jej e-bookom a celú dobu som z neho vychádzala.

Amsterdam – autom alebo letecky?

Letenky do Amsterdamu sa pohybujú okolo 100 eur/spiatočná na osobu. Z Prahy, Viedne a Budapešti letí priama linka Easyjet. Pod 60 eur je už naozaj dobrá cena a nie je čo váhať.

Cez stránky vzdialenosti miest som si zrátala, ako dlho by nám trvala cesta autom a koľko by nás stála (prepočítava km, čas, litre a cenu benzínu za celú cestu).

Nakoniec sme sa rozhodli pre cestu autom, cena bola veľmi podobná, ako letenky. Dva dni z troch sme totiž chceli byť mimo Amsterdamu a plánovali sme brať i jedlo a detskú postieľku (za tú sa dopláca na hoteloch 10 eur/noc).

Časovo z Brna vychádzala cesta na 10,5h. Vedela som, že ten čas zvládneme s jedným prespaním.

Pri zvažovaní, či cestovať letecky alebo autom si zrátajte i vedľajšie náklady na prespanie a jedlo.

Ak sa rozhodnete pre letenky, zvoľte vyhľadávače nízkonákladových letov v rámci Európy ako Azair a Kiwi.

Niekedy sa stáva, že ceny nízkonákladových leteckých spoločností sú vyššie, ako letenky klasických leteckých spoločností. Môžete tak ešte porovnať výsledky Azair a Kiwi aj s výsledkami vo vyhľadávačoch Kayak, Momondo či Skyscanner. Tie sa zameriavajú na klasické letecké spoločnosti.

Ďalšou možnosťou je sledovať stránky lovcov leteniek, ktorí uverejňujú tipy na lacné letenky. Sú to napríklad Kadetade, Vletenky, Akční letenky a Zaleť si.

Prespanie

V mapách som hľadala miesto v polovici cesty a prespali sme v nemeckom meste Bernburg, v hoteli SL´otel Budget.

Milo ma prekvapil nie len hotel, jeho kvalita a umiestnenie, ale aj samotné mesto, ktoré stojí za to vidieť.
 

Ubytovanie v Amsterdame

Amsterdam je nenormálne drahý. Ceny hotelov sa bežne pohybujú okolo 100eur/2osoby/noc. Veľakrát som v tejto cene nachádzala obyčajné hostely a čo sa mi aspoň trošku páčilo, ceny šli rádovo nahor.

Kamarátka, ktorá žije v Amsterdamu mi preto poradila, nech hľadám ubytovanie v okrajových častiach Amsterdamu ako je Amstelveen, Aalsmeer, Hoofddorp a Niew Vennep. Tu už bolo možné sa dostať na cenu do 100 eur na noc, s MHD dostupnosťou 30min do centra.

Ubytovanie sme našli v Amstelveen, v krásnom dome. Dva týždne pred odchodom nám však Booking oznámil, že poskytovateľ ubytovania ponuku stiahol.

Ak sa vám to stane, nemusíte sa báť a môžete na tom i získať. Ak ste rezervovali ubytovanie cez stránky Booking, ten vám ponúkne vhodnú alternatívu v blízkosti lokality a cenu dorovná. Uhradí i vedľajšie náklady s tým spojené.

Nám dorovnali 700 eur. Síce sme s tým nič nezískali, pretože prvé ubytovanie sa nám páčilo viac. Museli sme zmeniť i termín. Ceny hotelov šli s približujúcim sa termínom rapídne hore.

Najväčšiu ponuku hotelov majú medzinárodné weby booking.com, agoda.com a expedia.com. Ponuku na všetkých týchto stránkach si viete porovnať cez porovnávače hotelscombined.com či trivago.com. Cenovo výhodnejšie prespanie v Amsterdame vyjde cez Airbnb, u lokálnych ľudí.

Bookujte minimálne 1,5 mesiaca vopred. V sezóne ubytovanie rýchlo mizne a ceny raketovo stúpajú.

My sme boli ubytovaní v hoteli Htel Serviced Apartments Amstelveen. Hľadali sme ubytovanie s kuchynkou. V cene bolo i parkovné zdarma. Apartmány boli skôr priemerné, ale účel splnili.

Stravovanie

Ceny v krajinách môžete rýchlo zistiť na stránkach numbeo.com. Jedlo v lacných až stredne drahých reštauráciách stojí v Amsterdame v rozmedzí 15-30 eur/osoba. Rozhodli sme sa, že si budeme variť a jedine obedy dáme vonku.

Doprava po Amsterdame

Hľadali sme ubytovanie, ktoré bolo v blízkosti metra, keďže doprava autom do mesta by bola pomalšia a ceny parkovného sa v centre pohybujú okolo 6 eur/h.

Cena celodenného lístku na metro stojí 7,5 eur, na 3 dni 17,50 eur. Na vyhľadanie cestovného poriadku použite stránky 9292.nl. Niečo ako u nás cp.sk.

Aktuálne ceny lístkov na MHD zistíte na stránkach TU.

Počasie v Holandsku

IMG_1387.JPG

Počasie v Holandsku je veľmi premenlivé a za deň sa môže zmeniť i niekoľkokrát. Hlavne veľa prší a vraj majú najviac výrazov pre druhy dažďov. Zoberte si preto dáždniky. Praktickejšie sú však pršiplášte a pre dieťa vodovzdorné gate, kabátik a gumáky. :)

My sme mali smolu, celý čas nám pršalo. Pred naším príchodom slnečno a po nás znovu slnečno, ale počas nášho pobytu dážď.

Ak vás zaujíma dlhodobá predpoveď počasia, ako napríklad počasie v Holandsku v septembri, využite predpovede Lonely Planet. Zadajte do Google kľúčové slová Lonely Planet, názov krajiny a slovo weather, čiže „Holland weather lonely planet“.

Program

A prichádzame k tomu hlavnému. Na samotné Holandsko, bez cesty, sme mali 3 celé dni. Na prvý deň sme naplánovali skanzen Zaanse Schans a prístavné mesto Volendam (to sme už nestihli). Druhý deň kvetinovú záhradu Keukenhof a posledný deň mesto Amsterdam.

Zaanse Schans

IMG_1391.JPG

Ide o skanzen veterných mlynov, obchodíkov a tradičných domov. Je plný turistov, je to však pekný výlet. Dozvedela som sa napríklad, že mlyny voľakedy neslúžili len na výrobu múky z obilia, ale že fungovali ako malé fabriky. V jednej sa vyrábali iba syry, v druhej sa vyrábali produkty z ľanu (olej, škridle..), v ďalšej farby a pod.

Vstup do areálu je zdarma, platí sa však parkovné 10 eur/deň. Vstupy do múzeí/ mlynov sú spoplatnené jednorazovým poplatkom (okolo 4 eur) alebo je možné zakúpiť multi kartu na všetky atrakcie v hodnote 15 eur. Niektoré vstupy sú zdarma. Zaplatili sme si individuálny vstup do jedného z mlynov. S dieťaťom sme si nefandili, že by sme zvládli pozrieť viac.

Na mieste je možné požičať si i bicykle a prejsť 8km okruh po okolí (trvá 1h) alebo 30km (trvá 3-4h). Cena za prvú hodinu je 5 eur, za každú druhú 3 eur. Chceli sme vyskúšať, ale počasie nám nedoprialo.

Všetky informácie o atrakciách a aktuálnych cenách sa dozviete na stránke dezaanseschans.nl/en.

Keukenhof

IMG_1416 2.JPG

Toto bola hlavná atrakcia pre moju mamku, na ktorú sa chystala. Za mňa, po návšteve tohto parku, by som ju asi vynechala a venovala ďalší deň radšej Amsterdamu.

Park je nádherný, ale masa ľudí, ktorá sem za tulipánmi jazdí, je nenormálna. Cítila som sa, ako by sme vystúpili na Trafalgar Square v New Yorku. Miestami sme sa museli brodiť medzi ľuďmi, a tak to strácalo pre mňa čaro. Ak sa chcete vyhnúť masám, je lepšia návšteva v dňoch Po-Ut-Str. My sme prišli pondelok, pršalo, ale i tak bola hromada ľudí. :)

Asi by som si viac užila tulipánové polia v okolí parku. Na parkovisku sa dajú požičať bicykle 10 eur/deň.

Parkovné stojí 6 eur/deň. Vstup do parku 18 eur. Ak kúpite lístok online, vyjde vás na 17 eur. Dá sa kúpiť spolu s parkovným a nemusíte čakať dlho v rade.

Park je otvorený len počas 2 mesiacov od 22. marca do 13. mája. Najviac je vraj rozkvitnutý v termíne 22.-30. apríla.

Všetky informácie o parku a aktuálných cenách nájdete na stránkach keukenhof.nl/en.

Amsterdam

IMG_1488.JPG

Toto mesto môžete zažiť na sto spôsobov, takže je naozaj len na vás, čo vás zaujíma. Galérie, múzeá, parky, plavba po kanáloch, red light district, coffe shops, bike tours... Možnosti sú naozaj široké.

Využila som rád kamarátky, ktorá v Amsterdame žije a tiež stránky onthegrid.city. Podľa tejto stránky sme chodili i po atrakciách v New Yorku. Je to kurátorský výber miest a atrakcií tvorený kreatívcami.

Zo širokého zoznamu sme zvládli iba námestie Dam (nič moc), okolité kanály, Hôtel Droog, uličku red light district (bez zámeru) a Stedelijk múzem. V jeho blízkom okolí sú ďalšie múzeá ako Van Goghovo múzeum a Rijks múzem. Rozhodne stojí za návštevu toto okolie. Štvrť Jordan, na ktorú som sa najviac tešila, sme už bohužiaľ nestihli. Takže sme v Amsterdame určite neboli naposledy.

Náš itinerár z cesty si môžete stiahnuť TU.

Malý zvládol cestu autom úplne v pohode. Prvú polovicu cesty prespal a druhú sme zvládli s dvomi pauzami. Polovičku atrakcií tiež prespal. Asi na neho holandský dážď pôsobil upokojujúco. :) Takže nejaké ďalšie tipy ako cestovať s deťmi asi ani nemám. Fungovali sme ako doma a snažili sa rešpektovať jeho spánkové režimy.

Aké sú vaše skúsenosti z ciest s deťmi?

Erika

Ako si zefektívniť plánovanie jedálničku na materskej

Krkavčí matka: beseda o putovaní s 3 deťmi po Portugalsku

Krkavčí matka: beseda o putovaní s 3 deťmi po Portugalsku