Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Čo vás čaká v šestonedelí? - pocity prvorodičky

Čo vás čaká v šestonedelí? - pocity prvorodičky

O tom, že prvé týždne s miminkom po pôrode sú náročné, asi nemusíme viesť diskusie. Tak nejak som to očakávala i ja, ale skutočnosť je taká, že to predčilo moje očakávania.

Hneď po pôrode, keď ste zo seba práve vydali ten naväčší supervýkon, by ste si najradšej zaliezli do tichej miestnosti a dobre sa na to vyspali. To vás však strčia do izby s ďalšou rodičkou a buď bliačí vaše dieťa, alebo tej susedky, takže o spánku sa vám môže iba snívať. Aby to ešte nestačilo, ako supermama naskakujete na 2-3 hodinový dojčiaci režim. A odvtedy sa to nejak nezastavilo...  

Kojenie, prebalovanie, uspávanie, únava. Asi tak by som opísala prvé týždne a náš celodenný režim s Damíkom. Príde vám, že naozaj nič iné nerobíte a vlastne ani nestíhate.

Ak sa na miminko iba chystáte, alebo nebodaj ho už nosíte pod srdcom, pozrite sa, čo vás čaká prvé dni a týždne po pôrode. Ilustrácie som si musela požičať od KOSOGKAOS z instagramu, ktoré trefne popisujú situáciu. Lepšie by som to sama nevystihla. :-) 

Návrat z pôrodnice

navrat z porodnice.png

Ešte sa cítite trošku rozbitá, tedá celá, ale hlavné je, že vás už netlačí do hlavy strunka nemocničnej postele a nemusíte jesť sekanú s dvoma suchými chlebami. Svoj šatník ste si vylepšili o kojaciu podprsenku a aby ste z toho neboli celá namokro, tak si do nej vrazíte ešte prsné vložky, inak celá od radosti vytečiete, že máte prsia ako silikóny. Alebo skôr dva kamene... Trošku ste aj happy, konečne si môžte oholiť nohy a tam dolu, na čo ste si už posledné dva mesiace nevideli. Ešte z vás budu vychádzať očistky pár dní a možno týždnov, ale čoskoro sa dá vaše telo dokopy. 

Denný režim

Kojiť, uspávať a prebalovať. Chcete stihnúť toho viac? Tak max jednu vec si dajte na To Do list.

Nočný režim

Modlíte sa, aby si ešte to vaše miminko chvíľu pospalo. Už len pol hodinku, 15 min, okey i 5 min by stačilo... Večer sa vám stáva ku kojeniu najťažšie. Ale dám vám tip! Kúpte si zavinovačku od Swaddler a zabalte miminko do „múmičky“. Nám takto Damík prespí teraz i 4-6hodín večer. Vďaka za tento vynález!

Denné záblesky

Výjazd do supermarketu je zrazu pre vás výletom. Prvé týždne to bude mierna izolácia. Bojíte sa, aby vaše dieťa neochorelo kvôli nízkej imunite, takže sa vyhýbate preplneným miestam a do mesta nechodíte. Maximálne do parku na krátku prechádzku. Keď ma manžel po takmer troch týždňoch zobral na nákup do Glóbusu, tešila som sa ako malé dieťa! Len mi dvaja, Damík ostal s mamkou doma. I tie dve hodiny fungujú ako týždňová terapia na znovudobitie bateriek.

Náhla precitlivelosť

Zakýchalo, vyhadzálo sa, pogrckalo sa niekoľkokrát za sebou? Bože doktor pomoooc, moje dieťa umiera! Je to vaše prvé dieťa a budete mať o neho strach. Až do konca života! Len u toho prvého to nejak viacej prežívate. A nie, nie je choré, pretože sa niekoľkokrát za sebou pogrckalo, len sa prežralo! (ale radšej sme si to overili s dvoma sestričkami)

Intímny život

Čo??

Koniec šestonedelí

Ku koncu šestonedelí to začína byť už celkom sranda. Malý sa začína chytať za prvé veci a sú známky i prvých reakcií. Jupíí.

Záverom

Neberte ma zle. Nesťažujem sa. Mám to najkrajšie miminko na svete! Len zo mňa hovorí unavená mama. :-) Ale poviem vám, že už sa to lepší. Na nespanie si pomaly zvyknete, začnete fungovať na akýsi úsporný režim. Už sa tak nebojíte ako prvé dní, keď vám všetko bolo nové – ako malého prebaliť, obliecť, okúpať, nakojiť... Vychytáte jeho plač a viete, čo na neho funguje.

Snažte sa vždy spať, i cez deň, ako to len pôjde. Nenakladajte zbytočne na seba úlohy a nemajte od seba veľké očakávania. Nespavosť a stav vyčerpania dokáže s vašimi pocitmi riadne zamávať. Takže sa šetrite, ako len môžte a nebojte sa zavolať i svoju mamku na pomoc, pokiaľ neche robiť váš manžel domáce práce okolo. Nebudete mať na to čas! Tieto dni sa zbližujete s miminkom a vytvárate si spoločný režim. Sústreďte sa najmä na to. Naučíte sa lepšie vnímať potreby bábätka, ktoré bude pokojnejšie. A keď je pokojné vaše miminko, budete i vy ako matka viac oddýchnutá a v psychickej pohode. 

Po týchto pár ťažkých týždňoch už nastáva obdobie, keď si to spoločne začnete užívať. Tak si to užite lebo ten čas letí. I náš Damík nám rastie rovno pred očami!  

Páčil sa vám tento článok? Sledujte ma i na Facebooku, nech vám žiaden neunikne.

Dyňová polievka hokkaido

Dyňová polievka hokkaido

Vianočná dyňová bábovka

Vianočná dyňová bábovka