Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

DIY jedlé i nejedlé vianočné darčeky

DIY jedlé i nejedlé vianočné darčeky

Do Vianoc už ostáva iba pár dní a ak stále nemáte nakúpené darčeky alebo vám dochádza inšpirácia, môžte si darčeky sami vyrobiť alebo dokonca uvariť, či upiecť!

Ja sama veľmi rada tvorím, ale ako to už býva, človek sa stále vyhovára na to, že nemá čas. Minulé Vianoce som dostala skvelú motiváciu sa do niečoho pustiť. Tentoraz som si chcela darčeky vyrobiť sama. Spojiť dve užitočné veci v jedno – potešiť mojich blízkých a zároveň dať priestor pre svoje domáce tvorenie. A keďže som bola popoháňaná i presným termínom Vianoc, nemohla som tvorenie odložiť na bok a vyhovoriť sa, že sa do toho pustím neskôr.

Takže tu malá inšpirácia odo mňa z posledných Vianoc, ak sa chystáte pre svojich blízkych vyrobiť niečo vlastnoručne. Ak máte ďalšie nápady, budem rada i za vašu inšpiráciu dolu v komentároch. :-)

Jedlé darčeky

Domáca Granola

I tí, ktorí nemajú v obľube můsli, granola im prekvapimo chutí. Naši ju dokonca jedli i po lyžičkách :-). Chutí skvele s jogurtom, či mliekom. Nasypala som ju do sklenených nádob kúpených z Ikey a uviazala na ne vianočné etikety s prianím. 

Granolu som pripravovala podľa nasledujúceho receptu.

Na 1kg granoly potrebujeme

 • 500g vločiek (1:1 z guinoy a viaczrnných vločiek)
 • 230g orechov (2:1 pekanové a mandle)
 • 70g semiačka (1:1 slnečnicové a tekvicové)
 • 2 PL sezamových semiačok
 • 3 PL chia semiačok
 • 110g sušeného ovocia (1:1 brusnice a pokrájané slivky)
 • 2 KL vanilkového cukru
 • 270g javorového sirupu (môžte kombinovať i s agávovým/ďatlovým sirupom alebo s medom)
 • 100g masla
 • kôra z bio citrónu
 • 1 KL škorice
 • 1 KL kardamonu
 • 1 KL morskej soli

Postup

 1. Trúbu si predhrejeme na 150°C a medzitým vyložíme 2 plechy papierom na pečenie.
 2. Vo veľkej miske zmiešame všetky vločky, orechy a semiačka. V malej miske premiešame sušené ovocie a citrónovú kôru.
 3. V menšom hrnci rozpustíme maslo s vanilkovým cukrom, kardamonom, soľou a javorovým sirupom. Zamiešame a až bude zmes dobre prepojená, nalejeme do misky s vločkami.
 4. Znovu dobre premiešajte a zmes rozdelíme na dva plechy. Rozotrieme a dáme piecť na 40-50min.
 5. Po 10-15min pečenia můsli premiešame, prípadne otočíme i plechy. V posledných 5 minutách pečenia do zmesy primiešame sušené ovocie spolu s kôrou z citrónu. Hotovú a vychladnutú granolu skladujte vzduchotesnej nádobe, aby vám nezvlhla.
   

GHÍ

Ghí alebo inými slovami prepustené maslo si voľakedy pripravovali naše babičky. Obľubu si získalo pre jeho dlhú trvácnosť a vysokú odolnosť teploty. Hoci sa vyrába z masla, má úplne iné vlastnosti a je aj ľahšie stráviteľné a vhodné pre tých, ktorí majú intoleranciu mliečnej bielkoviny. Ghí je považované za najlepší produkt pre prípravu varených, pečených a vyprážaných jedál. Ide o super zdravú vecičku, takže týmto darčekom určite nič neskazíte a hodí sa všetkým šikovným gazdinám.

V Ikey som kúpila sklenené šróbovacie nádoby a na vršky som nalepila krátky popis o Ghí - jeho využitie v kuchyni a priaznivé účinky, kedže ani moja mamka o Ghí nepočula :-). Ghí som pripravovala podľa nasledujúceho receptu.

Potrebujeme

 • 2x 250g masla na 1 sklenenú dózu

Postup

 1. Dajte maslo do hrnca a pri strednom plameni nechajte rozpustiť. Priveďte do varu a keď začne bublať, stiahnite teplotu na minimum, aby ľahko pobublávalo. Začne sa tvoriť pena a na dne hrnca zrazenina bielkoviny. Takto ťahajte, kým nedocielite krásne zlatej farby a vône, ako keď sa robí popcorn. Ďalší signál, že ghí je hotové je bublajúci pukavý zvuk, ktorý sprevádza celý proces. Prestane byť počuť, alebo je počuť menej často.
 2. Lyžicou odstráňte z povrchu penu. Dajte pozor, aby sa maslo neprepálilo, nemalo by mať hnedastú farbu a príliš orieškovú vôňu. Výroba ghí z jedného masla (250g) by mala trvať okolo 15-20 minút. Čím viac masla budete mať, tým viac času to zaberie.
 3. Nechajte vychladnúť, tak aby bolo Ghí stále teplé, ale nie horúce, a preceďte cez sitko vyložené 3 vrstvami gázy. Týmto sa zbavíme usadenej bielkoviny. Uchovajte Ghí v chlade v uzavretej nádobe.
   

Muffiny a cookies v sklenenej nádobe

Tak toto som musela piecť naozaj tak iba dva dni pred Vianocami, aby vydržali :-). Inšpiráciu na muffiny som našla na stránkach muffinarium.cz, kde nájdete recepty muffinov na desiatky spôsobov. Recept na vianočné cookies som si bohužial neodložila, ale určite niečo nájdete na internete.

Nejedlé darčeky

Vlastnoručne maľované šálky

Prehliadala som pinterest na tému DIY darčeky, a tak som narazila i na tento super nápad – maľovanie na porcelán. To som si povedala, ako by bolo skvelé, keby každý člen rodiny dostal vlastnú šálku s kresbou, ktorá by ho vystihovala.

Pre brata a švagrinú to boli šálky na čaj, ktoré som dozdobila ich obľúbenými zvieratkami – bratova obľúbená žirava a švagrinej sloník. Ocino zas pije rád veľa čaju z veľkých pohárov. Vždy si doma našiel ten najobrovitánskejší pohár, a tak som aj ja v Ikei hľadala tú najobrovitánskejšiu čajovú šálku, ktorú tam bolo dostať. No a keďže ocino má fúziky, ktoré sú pre neho tak typické, tak i na šálku šli fúziky. Mamka je zas kávoholik. Ako sama hovorí, bez jej kávy akoby ani deň nezačal. Takže mamka dostala šálku na kávu, kde stálo napísné anya coffee (maďarsky – mamina káva). Ďalšie dve šálky s macíkmi som zas pripravovala pre manželovu sestru.

Všetky šálky som naplnila čajom alebo kávou, pre ktoré som pripravila vlastnoručné balenie .

Potrebujeme

 • porcelánovú šálku
 • fixu na porcelán (1 mm)
 • námet na kresbu vytlačený na papieri
 • mäkkú ceruzku
 • nožničky
 • lepiacu pásku
 • vlhčené obrúsky

Postup

 1. Vytisknite alebo nakreslite si obrázok na papier, ktorý budete chcieť naniesť na šálku.
 2. Pohár dobre vyčistite, aby na ňom neboli žiadne mastnoty a prach.
 3. Obrázok obtiahnite niekoľkokrát mäkkou ceruzkou - pritlačte. Následne obrázok pokreslenou časťou prilepte lepiacou páskou na šálku. Z druhej strany papiera budete mäkou ceruzkou vyfarbovať detialy obrázku, ktorý sa vám týmto zrkadlovo jemne odtlačí na pohár.
 4. Teraz môžte obrysy obtiahnúť porcelánovým perom. Ak sa zmýlite, stačí chybu utrieť vlhčeným obrúskom. Predtým, ako budete pokračovať sa uistite, že pohár je suchý.
 5. Nechajte pero vyschnúť. Niektoré perá schnú 24h, iné je treba vysušiť v trúbe 30min. Prečítajte si preto návod na pere. Poháre je potom možné umývať i v umývačke riadu.

Presný ilustrovaný postup nájdete v angličtine na tomto odkazu.

Prajem vám krásne Vianoce a najmä si nerobte veľkú hľavu z darčekov. Občas tie najmenšie veci dokážu najviac potešiť, ako to, že ste do ich prípravy investovali svoj čas a srdiečko. 

Páčil sa vám tento článok? Sledujte ma i na Facebooku, nech vám žiaden neunikne.

Mamkine perníčky

Mamkine perníčky

Dyňová polievka hokkaido

Dyňová polievka hokkaido