Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Kariéra alebo dieťa? Plánovanie rodiny.

Žijeme dobu, keď rodina v dvadsiatke je minulosťou a pre mnohé ešte aj v tridsiatke veľkým otáznikom. Buď sme na toho pravého ešte nenatrafili alebo posúvame rodinu kvôli práci a kariére tak dlho, ako sa len dá. A keď ste už pripravené, tak sa vám buď nedarí otehotnieť alebo sa už rozchádzate. Kariéra, nezdarené vzťahy, narastajúci počet neplodností. To sú problémy dnešnej doby...

Tento článok venujem ženám, ktoré študujú alebo už doštudovali vysokú školu, pretože vás sa to týka najviac. Chcete si vybudovať kariéru a zároveň plánujete v budúcnosti deti? Čo hrá proti vám a čo naopak môžte spraviť preto, aby sa vám splnili oba plány – kariéra i deti? Čítajte ďalej.

Rizikové skupiny na trhu práce

Na trhu práce sú najrizikovejšie tri skupiny kandidátov: absolventi, matky po rodičovskej a kandidáti po päťdesiatke. My ženy sme tak rizikové hneď dvakrát za sebou v pomerne krátkom časovom horizontu - medzi skončením štúdií a nástupom na materskú. Toto obdobie je skutočne krátke, aj keď si ho teraz neuvedomujete a na dieťa ani zďaleka nemyslíte. Školu skončíte okolo dvadsaťpäťky a o rodine začnete uvažovať okolo tridsiatky. V tomto veku už začínate úplne inak premýšľať, ako keď ste boli čerstvá absolventka.

Z pohľadu plánovania rodiny máme my ženy veľmi ťažkú situáciu a aj čas hrá proti nám. Tým, že čoraz viac žien študuje, hranica zakladania rodiny sa z roka na rok posúva. Je to pochopiteľné. Prv chcete zúžitkovať svoje nadobudnuté vedomosti a až potom riešiť rodinu.

Čim vyšší vek však máte, tým vyššie je i riziko potratu a komplikácií v priebehu tehotenstva.  Plodnosť sa mení s vekom a schopnost otehotnieť klesá. Je to obrovský tlak, ktorý na nás dopadá. Hovoríte si asi: „Mám sa ešte venovať kariére, alebo ešte počkáme pár rokov? A budem vedieť otehotnieť neskôr?“

4 rady pred zakladaním rodiny

Ak viete, že dieťa raz budete chcieť mať, nenechávajte si jeho plánovanie do ďalekej budúcnosti, aby ste toho raz neľudovali. Ak však o svoju kariéru nechcete prísť, tu sú 4 rady odo mňa, ako si splniť oboje - kariéru i rodinu.

1. Obdobie štúdií 

Počas študovania nestrácajte čas iba nad knižkami. Ak vám rodičia hovoria, že sa máte venovať iba škole, že na prácu budete mať ešte dostatok času, tak je to pekne špatná rada. Ak chcete budovať kariéru, začnite už počas vysokej školy.

Ak vychádzate zo školy s málo pracovnými skúsenosťami, prv vám bude trvať určitú dobu prácu vôbec nájsť a po druhé začnete na nejakej základnej pozícii. V priemere trvá minimálne 2-3 roky, aby ste sa posunuli na vyššiu pozíciu alebo platovo vyššie. To už budete mať okolo 28 rokov. A tu už verte, že o tej rodine budete intenzívnejšie premýšľať.

Po vysokej škole už nebudete mať čas zisťovať, čo vás baví a čo by ste mohli robiť. Zistite to už počas štúdií, uvidíte že na to neskôr nebude až tak veľa času. Vačšinou vystriedate i 2-3 práce (možno i pozície), pokiaľ zistíte, čo je vám blízke. Preto majte bližšiu predstavu o práci už na konci štúdií. Ideálne si v poslednom ročníku nájdite prácu na polovičný úväzok a po štátniciach môžte hladko nastúpiť do firmy na plný úväzok.

2. Málo pracovných skúseností pred nástupom na materskú

Ak ste počas vysokej školy neboli veľmi aktívne a vychádzate s málo pracovnými skúsenosťami, vaša nevýhoda bude i vo výhodách, keď budete nastupovať na materskú – výška podpory na materskej, prípadne ak ste pracovali na dohodu alebo na dobu určitú, možno sa už nebudete mať ani kam vrátiť. Vaša zmluva totiž vyprší. Je lahšie odchádzať na materskú, keď viete, že budete finančne istená a máte sa kam vrátiť.

Ak ste stihli materskú do tridsiateho veku a odchádzate na ňu s málo skúsenosťami, budete sa vracať na rovnakú pozíciu s rovnakým finančným ohodnotením. A to ešte plánujete v hlave druhé dieťa. Ak by ste však odchádzali na materskú zo slušne platenej pozície a práce, ktorá vás napĺňala, bude sa vám v kariére pokračovať ľahšie. Vypracovať sa vo firme znamená veľakrát mnoho investovaného času. A to už vedľa jedného dieťaťa mnohé nezvládajú.

3. Ako si správne vybrať firmu, ak plánujete rodinu?

Ak plánujete rodinu do dvoch-troch rokov, myslite už teraz na výber zamestnávateľa. Možno vás teraz zaujímajú benefity typu team building, večierky a podobne, ale neskôr si oceníte benefity typu fexibilná pracovná doba, práca na skrátený uväzok, škôlka, prípadne príspevok na škôlku a iné.

Vyhýbajte sa práci na dobu určitú alebo na dohodu. Pracovná zmluva vám totiž končí dňom, na ktorú bola spísaná. Uplynutím tohto dňa už zamestnávateľ nie je povinný vám držať miesto.

Dbajte i o výber pozície, ak máte tú možnosť. Niektorý typ práce totiž nevyžaduje vašu plnú prítomnosť, a tak je možné sa so zamestnávateľom lahšie dohodnúť na skrátený úväzok alebo na prácu z domova počas rodičovskej. V tomto prípade sú vhodné pozície, kde je potrebná samostnanosť a kreativita, ako napríklad projektový management alebo grafika. Vyvarujte sa prácam typu asistentka, kde je potreba pravidelná aktualizácia informácií a bez vás sa neobídu.

Ak zistíte, že ste tehotná v skúšobnej dobe, zatĺkajte! V skúšobnej dobe totiž nie ste chránená a s veľkou pravdepodobnosťou s vami zamestnávateľ rozviaže zmluvu. Neexistuje presná lehota, kedy je zamestnávateľovi nutné zdeliť, že ste tehotná, tak si to radšej nechajte po skúšobke, ak nechcete skončiť doma predčasne.

4. Finančný príspevok na materskej

Pred odchodom na materskú by ste mali tiež myslieť na finančné zabezpečenie počas tohto obdobia. Preto sa neuponáhľajte a vydržte byť zamestnaná aspoň 270 dní za posledné 2 roky, inak o materský príspevok prídete, čo by bola škoda. Viac o materskom a rodičovskom príspevku sa dočítate v článku „Materská a rodičovská dovolenka. V čom je rozdiel?“.

Dúfam, že vám tieto rady poslúžia k tomu, na čo sa pred zakladaním rodiny zamerať, pokiaľ si nechcete vyberať medzi kariérou a deťmi. My ženy nemáme ľahkú rolu v tejto spoločnosti, a preto sa musíme snažiť dvakrát viac.

Páčil sa ti tento článok? Máš kamarátku, sestru alebo známu, komu by tieto rady pomohli? Pošli im odkaz a nezabudni ma tiež sledovať na Facebooku.

Ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati?

Ako si nájsť čas na štúdium popri dieťati?

Ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati?

Ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati?