Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Prečo som povedala NIE darčekom

Prečo som povedala NIE darčekom

Vianoce sa blížia čo nevidieť a s nimi i čas rodinnej pohody a voňavej vianočnej atmosféry.

Sorry, len kecám.

Všetci sme vystresovaní z vianočného nákupného šialenstva, ktoré opadne len tesne po tom, čo sme si rozdali posledné darčeky – uff, tak máme to za sebou.

Ale o tom moje dnešné rozprávanie nie je.

Štyrikrát. Je to presne štyrikrát, čo sme sa spolu s manželom sťahovali. Vždy ma však prekvapí, koľko sme schopní za tú dobu naškrečkovať, a to sme zakaždým nejaké veci odniesli k rodičom. S tým, že si ich neskôr vyzdvihneme. No, nevyzdvihli sme si ich a už ani netušíme, o aké veci išlo. Nejako nám nechýbajú.

To sťahovanie však k niečomu prospešné bolo. Uvedomíte si, s koľkými zbytočnými vecami sa obklopujete. Spravíte si akúsi revíziu v domácnosti, všetko si prečistíte a začínate od znovu. Ak však nezmeníte myslenie, spadnete do toho istého kolotoču znovu.

Aby som to skrátila. Ešte pred sťahovaním som si zorganizovala domácnosť podľa metódy KonMari (Viac o tejto metóde som písala Tu a Tu). To nám ušetrilo kopu času a priestoru s balením a vybaľovaním. Ale to najdôležitejšie, uvedomila som si, čo v živote vôbec nevyhnutne potrebujeme. Náš nový byt si zariaďujeme postupne, aby sme v ňom vychytali „minimálne maximum“, s čím dokážeme fungovať a čo je pre nás ešte pohodlné. Vytriediť nechcené veci totiž až taká prácička nebola, ale zbaviť sa toho všetkého nepotrebného bolo pri sťahovaní vždy riadna fuška.

Ak chcete mať zorganizovanú domácnosť, s ktorou netrávite zbytočne hodiny času, musíte spraviť dve veci. Prestať bezmyšlienkovito nakupovať a ehm, zakázať darčeky. Všetky tie sviatky, ktoré zavalia váš domov všemožnými serepetičkami, ktoré nepotrebujete. Ale ťažko sa zbaviť vecí, ktoré vám dali najbližší známi, že? Koľko takýchto zbytočných vecí, ktoré vám nerobia radosť doma skladujete?

Len si to zrátajte – meniny, narodeniny, Vianoce, návštevy a vynásobte si to počtom rodinných príslušníkov, kamarátov a kolegov. Pokiaľ nebývate sami, ale už i s partnerom a deťmi, tak si to znovu vynásobte. Veľakrát jeden darček od jednej osoby nie je jeden, ale niekoľko malých drobností, tak si to znovu prenásobte. Výsledok sa mi radšej počítať ani nechce. Len si uvedomte, že všetkým týmto „nadbytočným“ veciam musíte vyčleniť doma miesto. A o rok – haló je to tu zas.

To, aby u vás KonMari technika fungovala, znamená, že každej veci musíte vyčleniť čestné miesto. Ale váš domov nie je nafukovací hrad. Mohli by ste to riešiť tým, že nejakých vecí sa zbavíte, ale vo vnútri snáď trošku tušíte, že nie je dlhodobo udržateľné toto správanie: kupovať/dostávať - vyhadzovať, kupovať/dostávať - vyhadzovať...

Povedala som si, že ja chcem rozhodovať o tom, s čím sa v novej domácnosti obklopím. Nechcem sa pozerať roky na „obraz“, ktorý do nášho bytu nepasuje, len preto, že mi ho kúpila mamka a mám výčitky sa ho zbaviť.

Takže o čom tie sviatky sú? Byť s rodinou a užívať si rodinnú pohodu, nie?

Tieto Vianoce také chcem.

Darčeky od rodiny som zrušila už začiatkom roku. Na svoje narodeniny som nedostala nič. Hrozné? Práve naopak. Bolo to super! Bola som s rodinou, navarili výborný obed a dostala som tortu. Čo viac si priať, ako čas strávený s nimi a jedlo, ktoré mi z lásky pripravili? Oni si nemuseli lámať hlavu s darčekmi a ja som nemusela byť sklamaná, že som dostala ďalšie zbytočnosti, ktoré nepotrebujem. Áno, mohla by som si presne niečo priať, ale čo naozaj potrebujem, to už predsa dávno mám.

Darčekovanie som analyzovala z každého možného uhlu:

  • jedlé darčeky. Čo chutí vám, nemusí chutiť im a bude im to doma ležať, kým sa to neskazí a nevyhodia to.
  • prírodná kozmetika. Čo vonia vám, nemusí voňať im a bude im to doma ležať, kým neprejde záručná doba a nevyhodia to.
  • peniaze/voucher do obchodu. Ok, budeme si vymieňať bankovky? Dostala som 50 eur, tak my dáme najbližšie tiež?
  • povieme si, čo chceme. A kde je potom to prekvapenie?
  • zážitok. Netrafíte sa do záujmu, časového obdobia, miesta. Našich pevné termíny napríklad vždy stresovali.

Takže za mňa nič! Miesto stresov si skutočne môžeme vychutnať pravú rodinnú pohodu.

Ak si vravíte, že predsa len nejakú pozornosť by to chcelo, tak najprijateľnejšou formou mi prídu zážitky (ak vaši rodinný príslušníci netrpia syndrómom: Bože, my sa tam nikdy nevypravíme...)

O zážitkoch, ako forme darčekov, písala i Bea Johanson vo svojej knihe Domácnosť bez odpadu. Miesto vecí si darujú napríklad lístky do kina, voucher na večeru, masáž, skok z padáku a podobné srandy. Aj pri tomto platí, že je potrebné to s rodinou/známymi prebrať vopred.

Keď som svojej rodine navrhla, aby sme sviatky a Vianoce spravili bez darčekov, boli nadšení. Všetkých to stresovalo a každý už nejako pochopil, že naše domácnosti trpia skôr prebytkom a nie nedostatkom. A radosť si spravíme tým, že sa zídeme ako rodina.

Stačí, ak sa obdarujeme s manželom a malý dostane tiež nejaký darček (bude mať i od babičiek samozrejme). Necítim však potrebu, aby nám darčeky dávali i rodičia, babička, súrodenci, a to z oboch strán, z mojej a manželovej.

Rodina zo strany manžela si však nevie predstaviť Vianoce bez týchto maličkostí. Tam som si to nepresadila, tak sme sa dohodli na zážitku. Takže ak toto mamka čítaš: Naozaj úplne najviac nás poteší, ak nám malého postrážite a my si môžeme ísť po roku sami v pokoji na večeru a do kina alebo do divadla. :) 

Záverom. Keď chcete nejaké dobro spraviť, venujte peniaze alebo potrebné veci tým, čo to naozaj potrebujú – už ste ušetrili na darčekoch. Komu a čomu je už na vás.

U manžela v práci majú napríklad stromček prianí. Sú to priania detí z okolitého detského domova. Tento rok spravíme radosť Nikolke a Riškovi, ktorým Ježiško prinesie vytúžený darček. Tenisky a lego, ktoré si priali.

Nech tieto Vianoce stoja za to, vážení. A nezabudnite i na tých, ktorí to potrebujú viac.  

Krásne Vianoce!

- Erika

Páčil sa ti tento článok? Sleduj ma i na Facebooku, nech ti žiaden neunikne.

Krkavčí matka: beseda o putovaní s 3 deťmi po Portugalsku

Krkavčí matka: beseda o putovaní s 3 deťmi po Portugalsku

Kuracie prsia s paradajkovo-maslovou omáčkou na špagetách

Kuracie prsia s paradajkovo-maslovou omáčkou na špagetách