Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

SLOU fashion Days 2017: Ako na udržateľný šatník podľa Kamily Vodochodskej

SLOU fashion Days 2017: Ako na udržateľný šatník podľa Kamily Vodochodskej

Predminulý týždeň sa v Prahe konal 5. ročník Mercedez-Benz Prague Fashion Week, ktorého súčasťou bol i Slow fashion Days. Ich cieľom je vzdelávať verejnosť v oblasti udržateľnej módy a poukázať na negatívny dopad módneho priemyslu, takzvanej pomalej módy, ktorá je druhým najväčším znečisťovateľom našej planéty.

Akosi nás doba naučila konzumovať a ani sa nepozastavujeme nad tým, odkiaľ pochádza naše 10 eurové tričko a akú spúšť za sebou zanechalo od výroby až po doručenie k spotrebiteľovi. To sa práve snaží zmeniť tento event. Vzdeláva verejnosť, aby sme si začali viac uvedomovať naše nákupné správanie a na druhej strane ponúka praktické riešenia na zmenu. 

Súčasťou týchto dní boli workshopy a prednášky (program Tu) a tiež sa tu prezentovalo 35 udržateľných značiek, ktoré vystavovali svoje kúsky v priestoroch Vnitrobloku (zoznam značiek Tu).

Vzhľadom na to, že mám doma malého prcka, dovolila som si zavítať iba na jeden z workshopov s názvom Efektívny šatník, vedený Kamilou Vodochotskou - koučka, stylistka a módna návrhárka. Bohužial som sa nestihla mrknúť na značky, malý už reval a manžel bol značne nervózny. Tak tu je aspoň zopár myšlienok, ktoré som si z prednášky zobrala a ktoré skvele dopĺňajú článok „Ako si udržať poriadok v šatníku“, o ktorom som písala už Tu.

Nie sú podstatné farby a strih, ale kto sme, kam smerujeme a čo nám móda môže dať

Hneď na úvod sa nám Kamila priznala, že väčšina jej klientok kladie prvé otázky na farby a strihy, ktoré by mali nosiť. Podľa Kamily táto odpoveď prichádza až niekde nakonci. Najprv s klientkami preberá ich osobnosť, kým sú, aké sú ich hodnoty a postoje a kam smerujú. Šatník by sa mal zostavovať na 2-3 roky dopredu a zohľadňovať práve tieto body. Šatník sa vám bude meniť v priebehu života – prechodom zo školy do práce, z práce na materskú a naopak.

Voľbou typu oblečenia môžete vyjadriť vašu osobnosť, hodnoty, náladu, alebo na akú príležitosť sa chystáte. Preto je dôležité na prvom mieste poznať samú seba, aby ste boli schopné správne si vyberať oblečenie, ktoré vás vystihuje.

To čo cítite, čo sa vám páči a čo vás oslovuje môžete skúsiť i jednoduchým cvičením, ktoré sme si vyskúšali i na workshope. Vytvorili sme si vlastný obrázkový moodboard. So sebou sme si priniesli niekoľko módnych časopisov rôznych druhov a vystrihovali z nich obrázky a texty, ktoré nás zaujali. Bez toho, aby sme riešili, či na to máme financie alebo odvahu. Vizualizujete si tak svoj vnútorný svet a vytvoríte obraz toho, kým ste teraz. 

Módna inteligencia nikdy nejde do mínusu, stále rastie

Riešime last minute dovolenky, ale neriešime odkiaľ je naše 10 eurové tričko. Z časti je to určite neinformovanosťou, ale i ľahostajnosťou k nášmu telu a zdraviu. I oblečenie môže byť škodlivé. Je na nás, akú mieru chemikálií si púšťame k telu. Krátkodobo to nevnímame a nevidíme, len čas to ukáže.

Je potrebné si uvedomiť, koľko nás to lacné triko stojí. Strávime hodiny nákupmi lacných vecí, aby sme našli kompromis medzi cenou a tým, čo sa nám páči. Nakoniec si založíme šatník vecami, ktoré nám slúžia iba pár nosení, pretože sa rýchlo zničia alebo vyjdú z módy.

Máme znížené nároky na kvalitu. Naša generácia už poriadne nevie, ako vyzerá kvalitný kus oblečenia. Určite ste si všimli, že i drahé, nemusí hneď znamenať kvalitné. Musíme sa znovu naučiť, čo to kvalita je. Módna inteligencia preto nejde nikdy do mínusu, stále rastie.

Pri materiáli všetko začína i končí

Ak ste boli doteraz zvyknuté vysačky zo šiat odstrihávať, tak to nerobte alebo aspoň si ich poriadne predtým prečítajte. Zloženie a pôvod materiálu totiž najviac hovorí o tom, ako kvalitnú vec držíte v rukách. Visačka je najväčšie kúzlo ako ušetriť.

Kabáty a svetre zožerú najviac peňazí a tu dáva dvojnásobne zmysel dať si pozor na ich zloženie. Najkvalitnejšie svetre sú z kašmíru a merino vlny. Ak si kúpite napríklad kašmírový sveter do 100 eur, nepôjde o najkvalitnejší kúsok. Cena nie vždy určuje kvalitu.

Najkvalitnejší kašmír pochádza z Nepálu, kde sa kozy chovajú v ich prirodzenom prostredí (a nie z nejakej Číny, kde sa chovajú umelo). Tieto svetre sa môžu pohybovať od 4 tisíc vyššie. Preto pozor na marketingové oblbováky, keď na visačke máte veľkým “kašmírový sveter“. Častokrát ho dávajú iba ako prímes a i to v malom percente. Ak oblečenie neobsahuje aspoň 50% kašmíru, na látke to ani neucítite.

Kvalitnú ovčiu vlnu nájdete pod Virgin Wool alebo Pure Wool.

Najmenej kvalitné látky sú z akrylu a nylonu. Týmto látkam sa vyhýbajte. Častokrát sa z nich predávajú šály (i rukavice) za 20 eur, pritom ich hodnota nie je ani euro. Na pocit sú príjemné, čo zákazníka klame o kvalite. Výrobcovia majú na nich najväčšiu maržu. Občas však neprekáža, ak sú v prímesi s inou látkou, ale v malom percente. Môžu oblečeniu dodať vyššiu odolnosť pri držaní tvaru, a tak predĺžiť jeho životnosť.

Toto bol len malý výpočet príkladov, čo by sme o látkach mali vedieť. V oblasti látok je potrebné sa samovzdelať, aby nás predajcovia nevodili za nos.

Vyberte si etalón vo vašom šatníku a podľa toho rozhodujte o výbere nových kúskov

Predstavte si, že vo vašom byte začalo horieť. Všetko ostatné je zachránené, ostáva už len váš šatník, z ktorého si môžete zachrániť jedinú vec. Zamyslite sa teraz nad tým. Pre aké oblečenie by ste do šatníku utekali, aby ste ho zachránili?

Nech je to už čokoľvek, zanalyzujte daný kus oblečenia a povedzte si, čo spĺňa daná vec, že ste sa ju rozhodli zachrániť.

Pohodlnosť? Nadčasovosť? Kvalita? Kombinovateľnosť? 

Zapíšte si tieto body a keď budete najbližšie nakupovať oblečenie, spýtajte sa, či daná vec všetko toto spĺňa. Pokiaľ nevyhovuje aspoň na 70%, nekupujte ju. Nebude vám dlho robiť radosť.

Rozdelenie času a aktivít

Spočítajte si, aké percento času trávite v práci a koľko venujete voľnému času. Podľa toho by mala vyzerať zostava vášho šatníku. Rada Kamily je, aby aspoň 60% oblečenia bolo priechodných, to znamená nositeľných ako do práce, tak i vo voľnom čase.

Ideál je 20% pracovné oblečenie, 20% voľnočasové a 60% priechodné.

Analýza súčasného stavu, osekávanie, nákupný zoznam 

Čo sa týka analýzy a zjednodušenia šatníka, Kamila tiež odporúča metódu Marie Kondo, o ktorej som písala už Tu. Nazhromaždite si všetky veci na jedno miesto, každý kus oblečenia chyťte do ruky a spýtajte sa, či vám robí radosť.

Tu mala Kamila ešte ďalší skvelý typ, čo vlastne znamená mať z oblečenia skutočnú radosť. Využívaním princípu etalónu, ktorý som popisovala vyššie. Spýtajte sa, či daná vec spĺňa aspoň 50% z toho, čo má vaše oblečenie na vrchole rebríčku. Verím, že časom sa môžete prepracovať k šatníku pozostávajúceho len z obľúbených kúskov. Hneď to však nebude.

Medzi vašimi vecami sa určite nájdu i kúsky, ktoré ste ponosili do zodratia, ako ste ich mali rady.  Sú to takzvané kmeňové veci, okolo ktorých si môžete tvoriť šatník. Založte si škatuľu s týmito obľúbenými vecami a spýtajte sa, prečo vám to oblečenie fungovalo a kde ho môžete opäť získať - kde ho kúpite, prípadne si ho necháte ušiť.

Potom, ako ste vyradili veci a zistili, čo vám v šatníku chýba, si môžete spísať nákupný zoznam. Ak ste napríklad triedením zistili, že máte príliš málo topánok, oproti iným veciam, pretože máte problém s ich kúpou, treba najprv vyriešiť to. Väčšinou sa ľudia nezaoberajú tým, čo im nejde, ale práve to treba vyriešiť ako prvé.

Skúšanie nového oblečenia

Nikdy nestojte v tesnej blízkosti zrkadla, keď si skúšate novú vec. Postavte sa aspoň na 3 až 5 metrov od zrkadla. Až vtedy vidíte, ako v oblečení skutočne vyzeráte.

Veľkou chybou je, že veci nakupujeme samostatne. Myslite na to, aby daná vec bola kombinovateľná minimálne s ďalšími 3 vecami. V obchode si môžete pomôcť tým, že si pri skúšaní zoberiete najpodobnejšiu vec, ku ktorej chcete novú vec kupovať. Túto "pomocnú" vec si z obchodu, samozrejme, nezoberiete so sebou. 

Eye catcher - v čom je moja postava výnimočná a ktoré časti chcem zvýrazniť?

Väčšinou sme na seba oveľa kritickejšie ako okolie, alebo máme inú predstavu o sebe ako je realita. Myslíme si, že máme krivé nohy, a pritom sa kamarátom práve naše nohy môžu páčiť.

Zvýraznite na sebe to, čo na sebe máte radi, prípadne sa poraďte s priateľom alebo kamarátkou, ktorú časť tela majú na vás najradšej.

96% nás je kombináciou 2-3 typov postáv

Len 4% ľudí sa môžu vtesnať do určitého typu postavy. Zvyšok je kombináciou 2-3 postáv, máme inak stavané ramená, boky, či nohy. Takže univerzálna rada, aký typ oblečenia sa vám bude hodiť podľa typu postavy, nemusí úplne fungovať. Každý z nás sme v tomto jedinečný a pôjde skôr o skúšanie a experiment.

Veľké zmeny začínajú malými krôčikmi u nás

Nikto učený z neba nespadol, a preto zopár tipov na záver od Kamily, s ktorými môžete začať už teraz na ceste za udržateľnejším šatníkom.

  • Dostaneš, prerobíš, nakúpiš v seconhande
  • Nákup kvalitných materiálov
  • Správna údržba a pranie
  • Správne uskladnenie (Marie Kondo metóda, návod Tu)
  • Upcycling – redesign / recyklácia starého oblečenia
  • Sharing - výmena oblečenia s kamarátkou alebo si vytvoriť v okolí komunitu žien, ktoré vyznávajú podobný životný štýl
  • Požičiavanie/prenájom - v zahraničí napríklad existuje firma, kde si za poplatok môžte zapožičať oblečenie pre novorodencov a malé deti a po vynosení opäť vrátiť. Alebo si prenajímate rifle za 5 eur mesačne a keď ich vrátite, džínsy znovu rozvláknia a ušijú z nich nové.
  • Ušitie na mieru u lokálnych výrobcov, ideálne z materiálov pochádzajúcich z našich končín alebo materiálov z udržateľných zdrojov

Podľa Kamily prejsť na efektívny šatník pozostávajúci z udržateľných a kvalitných kúskov môže trvať i 1,5 roka. Toľko trvá, kým zistíte, kto ste, čo chcete oblečením vyjadriť, aké kúsky vám sedia a ktoré máte radi a kde kvalitné oblečenie po novom nakupovať.

Neočakávajte preto, že tieto zmeny prídu hneď. Je to kus práce, dá vám však slobodu, pretože sa nemusíte viac spoliehať na obchodné reťazce v tom, čo máte nosiť, ale sami sebe si budete módnou návrhárkou. Do obchoďných centier budete chodiť maximálne na kávičku.

Ktoré z týchto tipov najviac zaujali vás?

- Erika

Páčil sa ti tento článok? Sleduj ma i na Facebooku, nech ti žiaden neunikne.

Kuracie prsia s paradajkovo-maslovou omáčkou na špagetách

Kuracie prsia s paradajkovo-maslovou omáčkou na špagetách

Ako si upratať knihy raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.

Ako si upratať knihy raz a navždy! Upratujeme podľa KonMari.