Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Úvod do upratovania podľa japonskej metódy KonMari

Úvod do upratovania podľa japonskej metódy KonMari


„Priemerný človek strávi denne 30 minút hľadaním. Ľudia, ktorí nemajú poriadok vo veciach i 2 hodiny“.


V minulom článku "Ako vyzerá domácnosť podľa KonMari, zero waste a montessori princípov v jednom" som sa rozpísala, aká bola moja motivácia zmeniť našu domácnosť podľa týchto troch princípov. Keďže vám v najbližších týždňoch budem predstavovať premenu nášho bytu podľa KonMari metódy, prv si zhrnieme na akých princípoch sa zakladá a čo ju odlišuje od ostatných metód.

Tí, ktorí o KonMari metóde ešte nepočuli, ide o metódu japonskej kozultanky upratovania Marie Kondo, ktorá je autorkou dvoch svetových bestsellerov Upratané a Kúzelnú upratovanie. Marie Kondo sľubuje, že ak si osvojíte jej techniku upratovania, budete mať poupratané raz a navždy. Už nebudete zažívať neporiadok a chaos v domácnosti a nebudete trpieť nekonečným hľadaním vecí. Čo je asi problém väčšiny z nás, vrátane mňa.

Nehovorím o obyčajnom upratovaní, kde začínate utrením prachu a špiny a končíte založením vecí na ich miesto. Metóda KonMari je časovo náročnejšia, upratovanie vám môže zabrať i 2-3 mesiace. Bude sa to líšiť od veľkosti domácnosti a od množstva vecí, ktoré okupujú váš priestor. Určite to neznamená, že budete musieť upratovať vkuse každý deň, skôr je náročné poupratať domácnosť na jeden záťah. I ja som si musela upratovanie rozčleniť do časových celkov a vymedzila si dni na ukladanie jednotlivých kategórií.

Pre koho je metóda vhodná?

 • Ak cítite, že vám upratovanie zaberá veľa času a energie.
 • Ak neviete udržať vo veciach poriadok. Po pár dňoch/týždňoch musíte znovu vyhádzať váš šatník/skrinky ... a znovu ukladáte.
 • Ak neustále niečo hľadáte.
 • Ak máte deti a viete si predstaviť i lepšie strávený čas, ako nekonečným ukladaním vecí.
 • Keď už nenachádzate pre nové veci miesto.
 • Keď cítite, že vám domácnosť saje energiu a neviete prečo.
 • Ak ste už vyskúšali všetky možné techniky ukladania, úložné priestory a nič z toho nefungovalo.
 • Ak ste pred sťahovaním. Väčšiny vecí sa budete i tak zbavovať.

Ak ste si aspoň na tri body z ôsmich odpovedali Áno, hurá spoločne do upratovania!

V čom sa teda metóda KonMari líši od ostatných?

Vo všetkých příručkách nájdete dobrú radu: Začnite s jednou miestnosťou, šuflíkom, skrinkou... a postupne si vyupracte celý dom. Fungovalo vám to niekedy? U mňa nie.

Marie Kondo s upratovaním začala už od svojich štyroch rokov. Bola blázon do upratovania, takže niečo o upratovaní už vie. Vyskúšala všetky možné metódy a poučila sa z vlastných chýb. Nekonečným testovaním nakoniec prišla k jej vlastnej technike, ktorá sa osvedčila jej a tisíckam jej klientov, ktorých domácnosti upratala. Presnejšie povedané naučila ich upratovať.

Na rozdiel od tradičných rád Marie Kondo radí začať s upratovaním podľa kategórií, nie podľa miestností. Ďalšou dôležitou súčasťou jej upratovania je zbavovanie sa vecí, ktoré nám viac nerobia radosť. Pre mňa sa stala táto myšlienka oslobodzujúca, keďže vyhadzovanie u nás bolo vždy tabu a nikdy ma nenapadlo pri upratovaní sa vecí zbavovať, hoci už dávno doslúžili a ostali nepovšimnuté. Roky mi okupovali priestor a len som ich presúvala z miesta na miesto a schovávala.

Z toho vyplýva - ak do domácnosti prinášame nové veci, na druhú stranu musia ísť nejaké veci z domácnosti preč, inak sa náš byt alebo dom veľmi rýchlo preplní a upratovanie bude čoraz náročnejšie.

Pri upratovaní dávate do poriadku vaše osobné veci, prípadne spoločne užívané, o ktorých rozhodujete vy (kuchyňa, kúpeľka..). Ak sa ostatní členovia rodiny chcú naučiť poriadku, musia si prejsť týmto procesom sami. 

Ak si chcete vy a členovia vašej rodiny osvojiť metódu upratovania KonMari a byť v nej úspešní, budete musieť postupovať nasledovne:

 1. Zaviažte sa poupratovať si a vymedzte si na to časové obdobie, kedy sa do toho pustíte. (najradšej hneď)
 2. Načrtnite si, ako by mal vyzerať váš ideálny životný štýl. Prečo ste sa rozhodli poupratovať a definujte život, ako by ste ho cheli viesť.
 3. Informujte členov vašej rodiny o tomto rozhodnutí.
 4. Pusťte sa do toho.
 5. Začnite upratovať podľa kategórií, nie miestností. (najprv oblečenie, knihy, papiere a nakoniec tzv. komono). Začíname s takzvanými „ľahšími kategóriami“, ku ktorým máme menšie citové puto a u ktorých si vycibríme vytrieďovanie. Komonom myslíme rôzne predmety, ktoré sú najťažšou kategóriou, keďže obsahujú množstvo podkategórií (kozmetika, kuchynské potreby, jedlo, čistiace potreby, a pod.) Kľúčom k rýchlemu a efektívnemu uprataniu komono sú kategórie. Ak raz identifikujete kategórie, ktoré sa vyskytujú vo vašej domácnosti, môžete postupovať podľa základných krokov 6 až 8 v rámci každej z nich. 
 6. Zhromaždite všetky predmety jednej kategórie na jedno miesto. To znamená, keď začnete s upratovaním šiat, pozbierajte si šaty zo všetkých kútov domácnosti, kde sú uložené alebo zavesené.
 7. Z predmetov si vyberte tie, ktoré vo vás vzbudzujú radosť. Je jedno, či tú vec občas používate, ale ak vo vás nevyvoláva radosť, zbavte sa jej! Nechávajte si veci, ktoré milujete, nie však pre istotu. Takto budete musieť chytiť každú vec po jednom do ruky a spýtať sa túto čarovnú vetu.
 8. Po vytriedení poukladajte predmety na vybrané miesto (udržujte kategórie u seba). Položka bez miesta zvyšuje pravdepodobnosť, že sa váš priestor znovu zaplní. Každej veci stačí určiť jej miesto len raz.
 9. Pokračujte s ďalšou kategóriou a aplikujte kroky 6-8.
 10. Po uprataní celej domácnosti sa zbavte šetrne vecí, ktorých ste sa rozhodli vzdať – zrecyklujte, darujte, predajte, venujte charite alebo zavezte do zberných dvorov.
 11. Na záver odporúčam zdeliť zvyšku rodiny systém ukladania spoločných vecí, ktorý ste si nastavili.

Je to tak jednoduché. Upratujte v správnom poradí, zbavte sa vecí, ktoré vo vás nevyvolávajú radosť a rozhodnite, kam uložíte veci. Kategórie ideálne udržujte u seba a nie roztrúsene po celom byte.

Aby ste to nevdzali, veľkou motiváciou pre vás bude, ak si spíšete, prečo do toho idete. Nepreskakujte tento bod.

V mojich poznámkach stálo nasledovné:

 • Nechcem strácať čas hľadaním a večným znovu ukladaním
 • Chciem čistejší priestor, viac energie, viac svetla
 • Chcem žiť minimalisticky, len s tým, čo naozaj potrebujem. Obklopená prírodnými materiálmi, bez nadbytočného plastu a škodlivej chémie.
 • Chcem cítiť silu jednotlivých predmetov

Čo mi z toho vyplýva?

Chcem čisto. Prečo? Chcem mať čisto v mysli? Prečo? Aby som mala viac času a energie. Prečo? Aby som sa dostala k aktivitám, ktoré mi prinášajú radosť alebo ich už dlhodobo odkladám. Aké aktivity? Chcem sa viac venovať synovi a manželovi, chcem malovať, naučiť sa šiť, pestovať kvety a bylinky na balkóne. A tiež chcem viac cestovať. To je moja konečná motivácia! Mať na seba a toto všetko viac času a energie.

Verte mi, že to nebude upratovanie na deň. Ale ak raz túto metódu vyskúšate a zažijete, aké je to mať skutočne upratané, akoby sa celý váš život rozžiaril. Stačí podľa KonMari metódy poupratať raz, a potom tento systém už len udržiavať. Zaručujem vám, že po tomto upratovaní začnete čoraz viac minimalizovať veci v domácnosti a tiež sa hlbšie budete zamýšľať nad tým, čo do svojej domácnosti opäť vpustíte. Vyčistiť si dom od zbytočností zároveň znamená vyčistiť si mysel. Zistíte, že sa dá vystačiť i s minimom vecí a prekvapivo môže váš život byť ešte šťastnejší.

Ak cítite, že po takejto zmene túžite, puste sa spoločne so mnou do premeny vašej domácnosti a možno i vášho života. Najbližšie vám ukážem, ako si spraviť poriadok vo vašom šatníku raz a navždy

Erika

Nezabudni ma sledovať na Facebooku a registruj sa i do newsletteru, aby ti tieto tipy neunikli. 

Kórejská špecialita bulgogi

Kórejská špecialita bulgogi

Ako vyzerá domácnosť podľa KonMari, zero waste a montessori princípov v jednom? Prečítajte si, čo práve chystám!

Ako vyzerá domácnosť podľa KonMari, zero waste a montessori princípov v jednom? Prečítajte si, čo práve chystám!