Erika.jpg

Vitaj!

Volám sa Erika a som autorkou blogu Authentic Mommy a E-knihy 4 tipy, ako si zjednodušiť domácnosť.

S nadšením hľadám nové nápady a spôsoby, ako si zorganizovať domácnosť, ktorá šetrí čas, peniaze a vychováva.

Ako človek s mnohými záujmami občas zablúdim i do iných oblastí.

Spolu s manželom a malým synom žijeme v Brne.

Prečítajte si môj príbeh Tu.

Prajem príjemné čítanie!
Erika

Mamkine perníčky

Mamkine perníčky

Tieto perníčky sú receptom mojej mamky, ktoré už pečie odjakživa. Zatiaľ som chuťovo lepšie perníky na žiadnej návšteve nejedla, takže ostávam tomuto receptu verná. Čo je fajn, sú zároveň mäkké, a to mi u väčšiny receptov na perníky chýbalo. Je to dlhodobo odskúšaný recept, ktorý sa rokmi vyladil. Na začiatku sa mamke perníky na plechu rozchádzali. Piekla ich však na každé Vianoce i napriek tomu, že sme jedli neidentifikovateľné tvary. Ani to mamku neodradilo od ich pečenia, keďže nám tak veľmi chutili. Po pár rokoch zistila, že cesto potrebuje odležať aspoň jeden až dva dni, aby sa v ňom roztopil cukor. Odvtedy perníčky nie len vynikajúco chutia, ale aj vyzerajú k svetu. Takže tu je recept na NAJ perníky od našej mamky Irenky. :-)

 Potrebujeme

 • 600g hladkej múky
 • 500g trstinový cukor
 • 100g medu
 • 4 celé vajcia (veľkosť S)
 • ½ KL sódy bikarbóny
 • 1 ČL mletej škorice (kopcovitá)
 • 1 vanilkový cukor
 • 1,5 vajíčka na potretie
 • orechy alebo mandle na dozdobenie

Postup

 1. Všetky suroviny dajte spoločne do misy a vymiešajte cesto. Prv vareškou a potom ručne. Cesto vypracúvame približne 20-30min. Uistite sa, že máte po ruke vajíčka veľkosti S, inak bude cesto príliš vláčne a budete musieť dosypať viac múky. Mamka používa kryštáľový cukor, ja som však zvyknutá používať do všetkého trstinový, takže je na Vás, aký zvolíte.
 2. Po vypracovaní by sa cesto už nemalo lepiť na ruky. Ak sa lepí, prisypte trochu viac múky. Cesto dajte späť do čistej misy a prikrité odložte do chladničky na 2 dni. Na prvý a druhý deň cesto opäť krátko ručne prepracujte. Tým zaistíte, že sa cukor v ceste roztopí a nebude sa tak topiť počas pečenia, inak by sa vám perníky mohli roztiecť.
 3. V deň pečenia cesto rozdeľte na niekoľko bochníkov a rozvaľkajte na 5 mm cesto na dobre vymúčenej doske.
 4. Formičkami povykrajujte ľubovoľmé tvary a uložte perníčky na plech vyložený papierom na pečenie.
 5. Perníčky potrite vajíčkom. Niekto dáva celé vajíčko, niekto bielok a niekto iba žĺtok. Mamka potiera bielkom. Ja som použila jedno celé vajce + 1 žĺtok. Perníčky môžte ešte dozdobiť vlašským orechom alebo mandľami.
 6. Dajte piecť do vopred predohriatej rúry na 170-200 °C. Pečieme zhruba 5-7 minút. Sledujte podľa farby. Perníčky skladujte v zduchotesnej nádobe.

Chcete viac takýchto receptov? Sledujte ma i na Facebooku, nech vám žiaden neunikne.

Ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati?

Ako si nájsť čas na vlastný projekt popri dieťati?

DIY jedlé i nejedlé vianočné darčeky

DIY jedlé i nejedlé vianočné darčeky