Dnes mám domov, do ktorého sa teším. Je útulný, vzdušný, všetko má svoje miesto. Netrávim hodiny upratovaním a hľadaním. Miesto toho mám viac času na seba a rodinu. Mám domov, ktorý ma inšpiruje a nabíja novou energiou.

Nie vždy to tak bolo.

Ako sa z večnej bordelárky stala milovníčka poriadku

Už v detstve som mala problém s udržiavaním poriadku. Na internáte na strednej vyzerala moja izba ako po výbuchu. Častokrát si moje spolubývajúce robili srandu: “Erika, ty si ale prasa!” Ja som bola na ten neporiadok ešte aj hrdá a domov som si zaobstarala drevenú ceduľku „Génius sa vyzná i v chaose.“.

Bola to iba obrana a sama seba som presviedčala, že je to v poriadku. Nech mi dajú všetci pokoj. Som normálna!

Tento chaos a neporiadok sa so mnou ťahal i neskôr. V práci ma tento prístup spomaľoval a brzdil. Na stole sa mi neustále kopili papiere, poznámkové bločky, perá, hrnčeky a kadejaké somarinky. Nemohla som sa poriadne sústrediť na prácu, stále som strácala a hľadala dôležite poznámky a dokumenty, ktoré boli častokrát pod nosom. Všetkého bolo veľa a v tom neporiadku som sa strácala. Ten istý chaos som mala i v počítači, a tak každá aktivita bola u mňa dvojnásobne vydretá. V práci som tak trávila viac času, ako bolo potrebné.

Neporiadok sa votrel i do môjho vzťahu. Ak sme sa s mužom kvôli niečomu hádali, bolo to len kvôli môjmu neporiadku. On vycibrený minimalista so zmyslom pre poriadok pri mne doslova trpel. Dokonca sa po niekoľkých rokoch priznal, že mu raz prebehla hlavou myšlienka, žeby sa kvôli tomu so mnou rozišiel. Chvalabohu to ustál a teraz sme už manželia. Tieto hádky už nevedieme.

Deň, kedy nastal zlom v mojom živote

Zlom nastal, keď som koncom roku 2016 nastúpila na materskú. Až keď ma materská „zavrela“ medzi štyri steny, pochopila som, ako na mňa môj domov negatívne dopadá. Cítila som sa ako vo väzení, kde som sa stala otrokom.

Bolo potrebné udržať poriadok nie len v mojich veciach, ale i v synovych. A ja som to nezvládala. Náš byt sa preplnil, neustále som niečo odkladala a znovu ukladala. A hlavne nekonečne niečo hľadala! Navonok vyzeralo všetko uložené, ale v mojich skriniach a policiach ani náhodou. Mala som pocit, že sa celý deň točí okolo domácnosti, varenia a malého a ja som nemala ani štipku času na seba a na to, čomu by som sa rada venovala.

Jeden deň to však všetko vyvrcholilo. Malý bol urevaný. Nevedela som, čo s ním, tak som ho rýchlo šupla do kočíka, aby som s ním išla na prechádzku, kde by si pospal. Ešte bolo treba vystrojiť mňa. Trvalo mi to pol hodiny! Kde mám rukavice, kde mám šál. Bože, ešte kľúče a peňaženka! Medzi revajúcim dieťaťom a chaosom v domácnosti som sa zložila i ja na zem. Úplne vysilená, so slzami v očiach. Vtedy som si povedala! “A dosť! Musí to ísť predsa i inak...“

Tak som sa to rozhodla zmeniť. Kde som našla inšpiráciu?

Sadla som si za počítač a začala googliť. Veď už všetko bolo vymyslené a napísané, tak i na toto musí byť riešenie. Ešte pred pár rokmi by som sa zasmiala a neverila, že raz budem študovať knižky o upratovaní. A nie len to, že absolvujem i kurzy a workshopy na túto tému. Investovala som do toho niekoľko stoviek eur a kopu svojho času. Nechcela som už v tomto chaose žiť a nechcela som, aby toto moje dieťa zdedilo. Asi tak, ako som to zdedila ja.

V tej dobe som narazila na knižky od Marie Kondo a ja som hltala každé jej slovo. Dokonca som sa nevedela dočkať, kedy ich dočítam a môžem sa do upratovania pustiť. Áno ja, večný bordelár, ktorého upratovanie nikdy nebavilo.

Cítila som vzrušenie. Marie totiž veľmi presne a trefne popisovala rôzne bloky ľudí a prečo sa v ich živote neporiadok tvorí. Neskôr som absolvovala aj jej online kurz.

Boli tu však i iné témy, ktoré mi na ceste za poriadkom pomohli. Montessori a Zero waste životný štýl. V hĺbke obe vychádzajú z minimalizmu a krásne sa dopĺňajú. I tieto témy som nadšene študovala, prečítala si knihy, absolvovala kurzy a workshopy.

Tieto vedomosti mi pomohli skoncovať s neporiadkom v mojom živote a dali mi domov, ktorý nie je pre mňa viac väzením, ale miestom, v ktorom nachádzam harmóniu a radosť.

Prišiel čas zdieľania

A tak som sa rozhodla svoje skúsenosti zdieľať s ostatnými ženami, ktoré rovnako ako ja pred rokmi, riešia problém s neporiadkom v domácnosti.

Dnes píšem tento blog a radím a pomáham ženám a mamkám na materskej, ako si vykúzliť bývanie, ktoré ich inšpiruje a nabíja novou energiou, aby tak mali čas na to, čo je pre ne dôležité.

Prajem príjemné čítanie!
Erika